Yandex'in yeni arama platformu Adalar Türkiye'de yayına girdi
Yenilikler

Yandex'in yeni arama platformu Adalar Türkiye'de yayına girdi

 • Kısa bir süre önce geleceğini sizlere duyurduğumuz, Yandex'in yeni arama platformu ve arayüzü Yandex 'Adalar' (Islands) dünyada ilk defa Türkiye'de yayına girdi.

Yandex-Turkiye-logoKısa bir süre önce geleceğini sizlere duyurduğumuz, Yandex'in yeni arama platformu ve arayüzü Yandex 'Adalar' (Islands) dünyada ilk defa Türkiye'de yayına girdi.

Adalar adını alan yeni platformun amacı, arama sonuçlarında sadece bilgi ve dış bağlantılar sunmak yerine, web sitesi sahipleriyle işbirliği içerisine girerek kullanıcıların ihtiyaçlarını Yandex üzerinden daha hızlıca gidermelerini sağlamak.

schengen danbrown

 

Yandex Adalar'ın en büyük avantajı, artık kullanıcıların arama sonuçları sayfasını terk etmeden, buldukları sonuçlar ile etkileşime geçmelerini sağlamak. Kısacası, arama sonuçlarından kitap satın alabilecek, rezervasyon yaptırabilecek ya da online check-in yapabileceksiniz. Bunların hepsi de kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştıran özellikler.

Yandex aramalar üzerinden ürün fiyatlarını gösterdiği Market özelliği, Adalar'ın gelmesi ile daha işlevsel olacak. Yandex Adalar'ın aktif olması ve markaların da Yandex Adalar'da kendi adalarını oluşturması sonrasında,  kullanıcılar fiyatların yanı sıra satın alma butonları da görebilecek ve satın almayı Yandex Adalar aracılığıyla yapabilecek. Bununla birlikte tek işlevi tabii ki satın almalar değil, Yandex Adalar ile birlikte aramalarınızı daha hızlı yapabiliyorsunuz.

yandex-lotr

Şu anda yukarıdaki şekilde tasarımsal olarak Yandex aramaları Adalar arayüzüne geçmiş durumda ancak henüz arama sayfası üzerinden satın alma yapmak gibi özellikler kullanılamıyor. Bunun sebebi henüz iş ortaklığı yapılacak şirketlerin entegrasyonlarının tamamlanmaması, önümüzdeki haftalarda yapılacak iş ortaklıklarıyla bu özellikler çok daha aktif şekilde kullanılabilecek.

Yandex Adalar, farklı işlevlerde de kullanılabilecek. Örneğin sinema seanslarına Yandex Adalar aracılığıyla bakabilecek, gitmek istediğiniz ülkenin vize formlarına kolayca ulaşabilecek, fatura borçlarınızı ödeyebilecek, bireysel kredi hesaplayabilecek ve talepte bulunabileceksiniz.

Yorumlar (14)
 1. Bu uygulama birçok web sitesinin hitini ciddi bir seviyede düşürçek...

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Katılıyorum...

   1. Hitini düşürebilir ama kaliteli ziyaretcini arttıracaktır muhtemelen.

    Yani D&R olarak senin hedefin ziyaretci sayısıysa kötü tabi, ama kitap satmak istiyorsan ve kitabın adı ile yapılan aramada senin adan direk sepete yönlendirilirse kullanıcıları daha fazla çekebilirsin.

 2. Son yıllarda çok fazla gelişme yaşanmayan arama motoru teknolojisinde çok önemli bir gelişme... Google'ın bunu izleyip bir an önce buna benzer bir geliştirme yapmasını bekliyorum.

  Zira pazar paylarının değişimleri ancak bunun gibi köklü ve işlevsel geliştirmelerle olabilecektir.

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Arama algoritması belirli bir seviyeye gelmeden, doğru sonuçlar çıkmadıktan sonra bu tarz yenilikler çok fazla etki sağlamaz. Lamborghini verdikleri çekişte bile sadece 250.000 civarı bir katılım olmuş olmasıda bana göre yeterli bir sayı değil. Türkiye'de milyonlarca internet kullanıcısı var. O yüzden yandex bu tarz servislerle belir bir yol kateder fakat Google ile rekabet etmesi için yolun çok başında...

   1. Evet kesinlikle arama sonuçlarının kalitesi en kritik konu, buna katılıyorum. Son zamanlarda Google'ın arama sonuçlarının kalitesinde azalma olduğunu üzülerek görüyorum, hiç alakasız sayfalar sadece içerik ve backlink ile üst sıralarda yer alabiliyor, Google bunlarla mücadele ediyor, bunu da anlayabiliyorum; sıralamaların çok sık değişmesinden... Ancak kendi algoritmalarının keşfedildikçe web masterların bunlara uygun davranışlar geliştirmesi nedeniyle malesef bunlar devam edecek, beklenen şu ki, algoritmanın daha hızlı gelişmesi ki bu tarz davranışlar sergileyen siteleri eleyebilmesi...vs. ancak bu da bir iki şirketle ne kadar hızlı olabilir? Sonuçta karşılarında milyonlarca web sitesi ve web master var. Kalite için rekabetin olması ve artması gerekiyor. O nedenle bu tip farklılaştırmalar önemli diye düşünüyorum. Ancak, bu uygulamaların bence olumsuz bir yanı da var, zaten trafiğin çoğu arama motorlarından geçiyor, bu tip uygulamalar artarsa, yani arama motoru bağımlılığı artarsa ilerde arama motorları bir nevi internet tarayıcısı gibi olabilirler ki bu internet ortamını özgürleştirmek, genişletmek yerine daraltabilir, bu tip bir risk barındırıyor... (örneğin, yandex in politikalarına uymayan siteleri banlamasıyla göstermemesi ihtimali)

 3. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  İlk haberi olduğunda söylediğim şeyi yapmışlar en azından video ya bir alt yazı eklenmiş. Genede tamamıyla Türkçe olması daha sempatik olurdu. Bu tarz yeniliklere insanların sıcak davranması için arayüz+yerelleştirme iyi etki yaratır

 4. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

  Arama motorlarında üst sırada olmanın sebeblerinden biridir hit.Bu uygulama web sitesinin hitine menfi yönde tesir edeceğinden , site sahiplerinin bu mevzuya pekte sıcak bakacakları kanaatinde değilim.

  Şahsen ben kendi siteme bu ada uygulamasını koymayı düşünmüyorum.

  1. Genel olarak hit sayesinde reklamlardan kazanç sağlayan siteler için düşüncelerinize katılıyorum ancak ürün satışı, rezervasyon...vb. hedefleri olanların bu ürünü kullanabileceklerini düşünüyorum, örneklerde de bu tarz siteler verilmiş.

 5. Google seo site içi düzenlemeler ve yapılabilecekler konusunda herkes iyi kötü bilgi sahibi ancak herkes Google da ilk sıralamalarda yer almak istiyor sadece bu özellikleri göz önüne alarak. Aslında site sahiplerinin önem vermesi gereken konu Google dan çok site kullanıcıları olmalıdır. Google site içi düzenlemeler kadar Google analytics teki verileri göz önüne almaktadır yaptığım çalışmalarda bunu görmekteyim. Birde sitedışı (backlink) çalışmalarında doğru kelimeler ile doğru sayfalara (site adresine değil) link verilir ve link verilen sayfada doğru tahmin edici bilgi verilirse tadından yenmez. BEn bu buna kendi sitenin Google'ı ol diyorum :)

 6. Yandex destekleyenler yoğun olarak web site sahipleriydi. Bu sistemle gelen ziyaretçi sayısı düşecek. Web site sahiplerinin Yandex'e desteği azalabilir.

  1. Sen ve senin gibi adamlar bitmediniz. Yok Yandex'e destekleri azalacakmış webmaster sahiplerinin. Ne alaka ya! Webmaster dediği adamlar her gün genel blog açıp SEO adı altında saçmalıklar yapıp adsense'den para almaya çalışıyor, buraya da sürekli gelip yok yandexde böyle bir servis açsın deyip duruyorlar.

   Yandex'in bu servisini piyasaya sunduğu için çok mutluluk duydum. Teması çok hoş ve kullanışlı görünüyor. Yandex ve Google'ı bir arada kullanıyorum, ikisininde çok iyi servisler söz konusu. Yandex'in bu atağı taktir edilesi.

   Webrazzi'nin daha kaliteli ve tartışmaya sürükleyici yorumları ön plana çıkartmasını talep ediyorum, bu yeni teknoloji hakkında tartışabileceğimiz bir yer haline gelse ne kadar güzel olur bu yorum kısmı. Çoluk çocuk gelip komik yorumlar yazıyor, baya komik. Avrupa, Amerika, Japonya, Rusya gibi gelişmiş ülkelerde semantik arama sistemleri üzerinde çalışıyorlar, bizim ülkemizde adamlar flash oyun sitesi blog açsın ancak. Hiç bir gelişme yok rezillik!

   1. Benim yorumuma cevap olarak verdiğiniz kısma pek bir şey demiyorum. Görüştür saygı duyarım.

    Onun dışında bu ülke de yalnızca flash oyun sitesi, blog sitesi açanlar varsa bahsettiğiniz ülkelerde ki teknolojileri siz Türkiye'de yapın. Bizde Webrazzi'de haberinizi görüp takdir edelim. ;)

  2. Elvankent Elvankent

   Yalnız bu sistem ziyaretçiyi etkilemiyor. Yine web sitesine ziyaretçi gelmiş kabul ediliyor. Keşke az araştırsaydınız :)