Yandex'in köklü arayüz değişikliği 'Adalar' ilk defa Türkiye'de yayına girecek
Yenilikler

Yandex'in köklü arayüz değişikliği 'Adalar' ilk defa Türkiye'de yayına girecek

Yandex, Islands (Adalar) adını verdiği yeni arama yapısını köklü arayüz değişimiyle birlikte yayına almaya hazırlanıyor.

Yandex Islands ile birlikte Yandex'in hedefi kullanıcıların aradığı şeylere daha kolay bir şekilde, daha az zaman harcayarak ulaşmasını sağlamak. beta.yandex.com adresinde bazı detayları ortaya çıkan yapı, Haziran başında tanıtılacak.

Yandex, aramalar karşılığında kullanıcılarına interaktif cevaplar verecek. Yandex şimdiye kadar olduğu gibi size doğru cevapları vermeye çalışma görevinin yanı sıra, aradığınız servisleri ya da ürünleri bulmanız konusunda da yardımcı olacak. Böylece yeni Yandex arayüzü kullanıcıları anlayarak, zamandan tasarruf etmesini de sağlamış olacak.

Hemen yukarıda izleyebileceğiniz video, Yandex'in yeni arayüzü Yandex Islands ile ilgili önemli detaylar veriyor. Yandex'in yeni arayüzünde arama sayfası sonuçları, belli interaktif bloklardan oluşacak. Yeni arayüzün ismi de buradan geliyor, bu bloklar adalara benziyor ve siz de bu adalar aracılığıyla aramanızla ilgili çözümlere hızlıca kavuşabiliyorsunuz.

Kullanıcılar, bu adalar sayesinde kimi ödeme formlarına ya da sipariş formlarına hemen Yandex arama sonuçları sayfaları üzerinden ulaşabilecek ve bu formları, Yandex üzerinden doldurabilecek. Örneğin, Moskova'da gideceğiniz bir sinemanın seanslarını görebilecek, Aeroflot uçuşlarınıza online check-in'inizi yapabilecek veya hastanedeki istediğiniz bir doktordan randevu alabileceksiniz. Kısacası Yandex Adalar, bunun karşılığında ciddi bir gelir modeli de elde etmiş olacak.

en

Yandex Adalar (Islands) ilk defa Türkiye'de yayına çıkacak olması da Yandex Türkiye için büyük bir avantaj olabilir. Bununla birlikte, Rusya örneğinde yer alan online check-in, sinema ve hastane rezervasyonu gibi hizmetler için Türkiye'de yapılacak olan iş ortaklıkları bir hayli kritik rol oynuyor. Yandex Adalar, Türkiye'den sonra Rusya, Ukrayna, Belarus ve Kazakistan gibi var olduğu diğer ülkelerde de yayına girecek.

Yukarıda sizlerle Yandex Adalar'dan bir video ve görsel de paylaştık. Siz yeni arayüzle ve olası servislerle ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (10)
 1. Benim Yandex'i eleştirdiğim ve Google'a karşı en büyük zayıflığı olarak gördüğüm arayüzü iyi toparlamışlar.

  Google'ın Knowledge Graph tarzı pencerede konulmuş.

  Denildiği gibi arama sonuçlarında karşımıza çıkacak olan "Muhteşem Gatsby, Cinebonus, 17:00, 1 bilet, Satın al" tarzı kısayolları umarım Türkiye'dede faaliyete geçirirler.

  Benim anlayamadığım ise sağdaki profil resmi. G+ tarzı bir sosyal ağ mı geliyor yoksa sadece hesaba fotoğraf mı atanıyor?

 2. Muhammed Muhammed

  Arama sayfası Google+ in bir önceki tasarımının aynısı olmuş nerdeyse. Chrome altyapısını kullanarak yeni browser yaptım diye reklam yapmakla olmuyor. Google ile rakabet etmek için bir adım gerisinden gelmeyi bırakması lazım. Türkiyede herşeyde olduğu gibi yandex ve sunduğu hizmetler biraz abartılıyor.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   çok haklısın lokal ataklar başarılılar, ancak tasarımda ve projelerde özgünlük gerekiyor. Profil iconunun yuvarlak olması da bu kopyacılığı gösteriyor.

  2. İsa Koç İsa Koç

   @Pyloge sanırım Chrome'un da Chromium isimli açık kaynak bir uygulama üzerinden geliştirildiğini bilmiyorsun. Google nasıl android'i herkesin istediği şekilde geliştirmesine sunuyorsa bu da aynı böyle. Yani bir kopya değil mevzu.

   Benim ise Yandex'te en sevmediğim konusu indexleme hızı. Google yeni açılan bir sitenin neredeyse tüm linklerini 1 ay gibi bir sürede indexe alıyor ve yeni eklenen bir sayfayıda dakikalar içinde indexe alıyor ama Yandex neredeyse %10-15 kadarın indexe alıyor. Eğer bu olaya el atmazlarsa işleri baya zor.

   Çünkü arama sonuçlarında istenen sayfalar hafızasında olmadığı için bulunamıyor.

 3. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Madem ilk olarak Türkiye'de yayına girecek ve ülkemize bu kadar önem veriyorlar. Neden Türkçe ile hazırlanmış bir video ile daha sıcak bir başlangıç yapmazlar ki?

  1. Bende o tarz bir şey beklerdim.En azından İngilizce'ye ek Türkçe bir açıklama.

   1. Merhaba;

    Adamlar kendi ana dillerinde konuşup, tüm dünyaya yönelik alta ingilizce altyazı eklemişler sağolsunlar. Daha ne yapsinlar? Lütfen kişiye özel muamele beklemeyin.

    Diyelim ki Türkçeye de çevirdiler ee sonra ne olacak? Arabida bekleyecek, Lehide, Çekide aynı sizin gibi onlarada haksızlık olacak. 2'dk lık beta bir tanıtım videosu için değer mi bunca zahmete? Zaten yeni arayüz gelince diğer dillere rehberde gelecek. Ki Dünyada bu videoyu araştırıp bulup izleyenler, profesyonel dediğimiz webmaster olan kesim. Hepside ingilizce biliyor maşallah. Kısaca heryeri Türkiyedeki gibi sanmayın. Avrupada adam liseye geldiğinde İngilizce+2 dil daha biliyor.

    Velhasıl İngilizce/English evrensel global bir dildir. Yıl olmuş 2013 hala English bilmeyenlere ayıp bu devirde.

    İyi günler.

    Mert E.

   2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

    @Mert: Mevzu burada her dile çeviri yapılıp yapılmaması, her yerin Türkiye olup olmaması değil.

    Mevzu maden bu kadar önem veriyorlar Türkiye'ye Türkçe bir video hazırlamak zor olmasa gerek. Ayrıca sadece webmaster vb. kişileri ilgilendiren bir hizmet değil. Diğer bir konuda Global bir oyuncuysan yerel pazarlara gireceksen o ülkelerin dillerine önem vermelisin. Yok ben Global'im İngilizce'de global isteyen baksın kullansın dersen daha çok beklersin... Yıllar önce Google Türkiye'de yokken Yahoo, Altavista vardı o zamanlar gayet iyi sistemleri vardı. Fakat İngilizce dilde idi. Sonra Google çıktı kısa bir sürede birçok dilde yayına girdi. Yerel hizmetlerle o ülkedeki insanlar çabucak Google'u benimsedi (tabi arama algoritmasının da bunda çok büyük payı var). Yandex şuan bana göre Google'un klon hizmetleri ile devam ediyor. Neden onları seçmemiz gerektiğine dair en ufak bir artı daha yok ortada. Pazarlama ayağı şuan iyi çalışıyor. Zaten o yüzden belirli bir büyüme yakalıyor. Fakat senin mantıkla yaklaşırlarsa antipatik olmaya devam ederler...

   3. İsa Koç İsa Koç

    Mert yıl olmuş 2013 tamamdır dediğin doğru, ingilizce yayınlamalarına hak verdim. Fakat şu mereti kafam almıyor, bizede mi yuh olsun :(

 4. Mert denen arkadaş sanırım ağzından çıkanı kulağın duymuyor Senin deden veya baban ingilizce biliyormu ?