Kadir Has Üniversite’nde Vodafone iş birliğiyle mobil ders dönemi başladı
Arama
Video

Kadir Has Üniversite’nde Vodafone iş birliğiyle mobil ders dönemi başladı

mobil dersEğitim konusu son yıllarda oldukça sıcak bir konu. Udemy, Coursera, Udacity, OpenCourseware, iTunesU ve Türkiye’de iyibilir gibi oluşumlar bu konunun ne kadar sıcak bir konu olduğunun en büyük göstergeleri.

Kadir Has Üniversitesi ise Vodafone Red Academy ve invemo firması ile ortaklaşa yaptıkları proje ile mobil ve sosyal derslerini bugün lanse ettiler.

Ürün şu şekilde çalışıyor. Vodafone tüm öğrencilere içinde mobil ders uygulamasının yüklü olduğu tabletler dağıtıyor. Derse kayıt olan öğrenciler, Google+ ve Facebook hesapları ile derse kayıt oluyorlar. Uygulamada Google Hangout ile dersi uzaktan izleyebiliyorsunuz ve hocaya soru sorabiliyorsunuz. 

Hoca ders esnasında bir dosya (video, döküman, kitap…) paylaşırsa hem Facebook grubunda hem de uygulamada görebiliyorsunuz. Uygulamayı açtığınızda konum bilginiz Kadir Has Üniversitesi’yse uygulama sizi “fiziksel olarak sınıfta”, kampüs dışındaysanız “sanal olarak sınıfta” diye işaretliyor. Yani belki de ilk defa “virtual presence” ders için yoklama yerine geçmiş.

Özellikle İstanbul gibi trafiğin berbat olduğu şehirlerde bu tip örneklerin eğitim için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Devletin de Fatih projesinin belki de en büyük eksiği olan içerik ve interaktivite konusunda bu tip örneklerin çoğalmasına katkı sağlaması gerektiğini de söyleyebiliriz.

Son söz olarak, yeni öğretim yılı tüm öğrencilere hayırlı olsun, artık “trafiğe takıldım”, “sular kesikti” bahanalerinin yerini “hocam, şarjım bitti” cümlesinin alma zamanı geldi.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Tolga Kaprol dedi ki:

  “Yani belki de ilk defa “virtual presence” ders için yoklama yerine geçmiş”

  İlk kez değil, benzer sistemler Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yıllardır uygulanıyor. Orada Adobe tabanlı sistemler kullanılıyor.

  1. Serkan Ünsal dedi ki:

   Bahsettiğiniz senkron e-learning sanırım, benim kastettiğim virtual presence ve fiziksel presence sayısını tutturmak gerekiyor dersi geçmek için.

 2. Emre Akgün dedi ki:

  Videoları öyle bir ayarlamaları lazım ki; hem düşük hızlı bağlantıda akıcı oynatacak hemde boyutu küçük olup kotadan çok yemeyecek.. İşte o zaman mobil eğitim, haberde yazdığı üzere istanbul gibi şehirlerde fiziki yerinde eğitimi geride bırakabilir.. Şu an mobil eğitim malesef çok geride. Ayrıca görsel arayüzlerin eksikliği de başka bir konu..

 3. emre dedi ki:

  Hangout ‘ta aynı anda 10 kişilik konferans sınırlaması yokmuydu?

  1. Serkan Ünsal dedi ki:

   konunun detaylarına çok hakim değilim, ilgililere ilettim sorunuzu.

Bir Yorum Yazın