iOS 7'ye henüz geçmeyenleri bekleyen yeni özellikler
Uygulamalar

iOS 7'ye henüz geçmeyenleri bekleyen yeni özellikler

iOS7 dün saat 8 itibariyle herkesin kullanımına sunuldu. İlk iOS'a göre tamamen değişen tasarımı fonksiyonları ile kullanıma açılmadan başlamak üzere dün Twitter'de TT'den düşmedi. Kullanıcılar iOS7'yi ilk indirenlerden olmak için yarıştı ama teknik aksaklıklar ve yoğunluk sebebiyle iOS7'ye geçemeyenler oldu. Geçenler zaten görmüştür ama geçemeyenler için iOS7'deki yenilikleri tekrar paylaşmak istedik :)

iOS7 ile flat tasarıma geçen Apple kontrol fonksiyonları, kamera, çoklu görev yönetimi, uygulamaların otomatik güncellemesi, iTunes Radio, Drop-down değişiklikleri ile kullanımı daha da kolaylaştırmış ve yeni ses tonları ile daha da zenginleştirmiş.  iOS7 ile ilgili değişiklikleri Mayıs ayında kaleme aldığımız yazıdan detaylı inceleyebilirsiniz.

Öncesinde Apple yazılımcılarına yoğun bir süreç yaşattığı anlaşılan iOS7 Mayıs ayında tanıtılarak uygulama geliştiricileri ve tasarımcıları için yoğun bir geliştirme dönemi yaşatmış. Facebook, Vimeo, Foursquare yeni sürümleri ile iOS7'ye ilk geçenlerden.

iOS7 ile dikkat çeken değişikliklere ve uygulama güncellemelerine birlikte bakalım.

ios7 kontrol fonksiyonu

Daha önce yukarıdan aşağı kaydırma ile hava durumu ve bildirimler görüntülenebilirken yeni fonksiyon aşağıdan yukarı kaydırma ile kontrol merkezine ulaşılabiliyor. Ekran kilitli olsa da kullanılabilen fonksiyon ile Uçuş modu, Wi-Fi, Bluetooth ayarlarına ulaşılabiliyor. Bunların haricinde flash ışığın açılması, hesap makinesi ve saate kısa yoldan ulaşım mümkün.

ios7-safari

Safari'de değişiklikler kullanımı kolaylıştırmış. Özellikler pencereler arası geçişte üstten görünümü çok başarılı buldum. Safari'nin yeni tasarımı Chrome iOS uygulaması ile yakaladığı büyümeyi biraz yavalaştacak gibi.

ios7-kamera

iOS7  ile gelen bir diğer kullanım kolaylığı kamerada mevcut. Arayüzü daha basitleştirilen kamera fonksiyonunda video, fotoğraf ve özellikle instagram fotoğrafları için kare fonksiyonlarına kaydırma ile ulaşılabiliyor.

ios7-uygulama değiştirme

iOS7'nin kullanımı kolaylaştıran özelliklerin bir diğeri ise uygulamar arası değişim ve uygulamayı sonlandırma olmuş. Daha önce en alt satırda yer alan açık uygulamaları kapatmak için basılı tutmak ve sol üste dokunarak kapatmak gerekiyordu. Şimdi yeni arayüz ile uygulamarı daha rahat seçmek ve yukarı doğru kaydırarak iptal etmek mümkün.

facebook-yeni-mobil

iOS7'nin flat tasarımını tamamlayan bir tasarım çıkaran Facebook üst menüleri alta taşımış. Daha önce sol üstte olan More tuşu iki ayrı fonkisyona ayrılmış. Arama bölümü yine sol üstten yapılırken, etkinlik ve uygulamalar gibi Facebook diğer fonksiyonlarına sağ altta ki tuştan ulaşılabiliyor.

Foursquare_iOS7

Foursquare daha önceki tasarımlara kıyasla yeni tasarımında en sade halini yansıtmış. Özellikle renklerde ki değişiklik, okuma kolaylığı ve bildirimler arası artan boşluk dikkat çeken detaylardan.

vimeo-yeni-uygulama

Yeni Vimeo uygulaması net değişikleri de beraberinde getirmiş. Daha önce web sitesinde kullanılan tasarımın aynısını kullanan Vimeo yeni uygulaması ile arayüzünü değiştirmiş. Yeni özellikleri de beraberinde getiren uygulama offline modda video izlemeye olanak tanıyor. Vimeo'nun yeni uygulaması ayrıca iOS 7′nin AirDrop ile video paylaşımını da sağlıyor.

Görsel Kaynak: Mashable 

Yorumlar (20)
 1. hadi bakalım yüklemeye başladım...

 2. Cemil Bayram Cemil Bayram

  Merhabalar,

  iOS7 sürümünde minimal ve ince dokunuşların olduğunu gözlemledim. Gayet sade ve anlaşılır arayüzü mevcut. Özellikle renkler konusunda ciddi iyileştirme var.

  Bana göre kullanım açısından bir çok panelde güncellemeyle beraber pratik hale geldi.

 3. Skype'de İOS 7 için yeni tasarıma geçti güncellemesi var

 4. beta 3'ten beri kullanıyorum. cidden insan alışınca eski tasarıma nefretle bakıyor. hele bir de uygulamalar ios7'ye adapte olunca insanın aşık olası geliyor. foursquare'in yeni tasarımı ve logosu cidden mükemmel. twitter ve facebook'da kendini yeniledi. sanki yeni telefon almışsınız gibi bir his veriyor ios7 :D

 5. Cemal Gürsel Cemal Gürsel

  Merhaba,

  Telefonumu ofisinize getirirsem benimkini de yükler misiniz?

  Tsk.

  1. Sen getir yükleriz ;)

 6. Hüseyin Hüseyin

  IOS 7 'de çıktığına göre Note 2 için Adroid 4.2.2 yada d.3 çıkabilir artık

 7. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  ben biraz bekleyin derim, önce biraz kullanılsın eğer sorunsuz ise geçiş yaparız

 8. Özgür Kılıç Özgür Kılıç

  Merhabalar

  Dün itibari ile bende geçtim.

  Hızlı gibi görünen tasarımla beraber daha yavaşladı telefon.

  Sadece bu durum bendemi oldu bilmiyorum ama sanki donanım olarak 5s için yapılmış gibi

  Teşekkürler

 9. Benim telefonumdada yavaşlama oldu sanki efsanevi özellikler gitmiş eski sürüme nasıl geçe bilirim arkadaşlar yardımcı ola bilirmisiniz

 10. Bir ipad kullanıcısı olarak ios 7'yi dört gözle bekliyordum. Ancak cihazımda sıklıkla kulandığım (özellikle wordpress uygulaması) uygulamaların ios 7 ile birlikte gelen güncellemelerini yaptıktan sonra kullanımlarında zorluk çektiğimi dile getirmek istiyorum. Yazı yazarken imleci istediğim yere koyamamak beni resmen deli etti. Daha önceki sürümde tık diye istediğim yere koyabiliyordum. Bu tür bir sorun yaşayan var mı merak ediyorum.

 11. Eski sürüme nasıl geçebilirim bilgisi olan var mı

  1. Özgür Kılıç Özgür Kılıç

   bende eski sürüme nasıl geçeceğimi araştırıyorum.

   sanırım kimse bilmiyor, veya biz bulmayı bilmiyoruz

 12. Merhabalar ios 7 yukledikten sonra instagrama giremedim. NaslL giderebilirim bu sorunu acaba bilgisi olan var ml?

  1. Sinan Avcı Sinan Avcı

   İnstagramı silip tekrar yükleyin oluyor.

 13. sakin gecmeyin eski yazilim cok iyiydi ama bu tam anlamiyla kaos:(((geei donus yokmus okudugum kadariyla bilen varsa banada soylesin

  1. A. Yilmaz A. Yilmaz

   Malesef bir kere güncellenince bir daha geriye dönüş imkanı yok. O yüzden güncelleme yapmadan önce artı ve eksilerini iyice düşünmek, çok gerekli değilse eski yazılımla devam etmek gerekiyor.

 14. İphone 5 ve üzeri için süper olmuş bence.. Anladığım kadarıyla daha eski modellerde kasma, ısınma ve şarj problemi yaşatıyo..

  1. iPhone 5 son zaten daha üzeri bi cihaz mı var henüz?

   1. Katılıyorum... Ferhat kardeş... Deniz kardeşin söylediği de doğru eski yazılımı da oldukça optimize ve güzel hazırlanmıştı...