Yepyeni tasarımı ve tüm detaylarıyla karşınızda iOS 7!
Mobil

Yepyeni tasarımı ve tüm detaylarıyla karşınızda iOS 7!

Bugün Apple'ın gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde iOS 7 işletim sistemi tanıtıldı. Yeni işletim sisteminin tanıtılmasından hemen önce iOS ile ilgili bazı rakamlar da paylaşıldı.

Rakamlara göre, iPhone kullanıcıları, Android sahiplerine oranla ortalama yüzde 50 daha fazla kullanım yapıyorlar. Ayrıca, iOS kullanıcıları kendilerini ürünlerinden daha memnun hissediyor ve daha fazla para harcıyorlar.

iOS kullanıcılarının yüzde 93'ü iOS 6 kullanıyor, iOS 5 kullanan yüzde 6'lık kısmı ile birlikte, iOS kullanıcılarının neredeyse tamamı güncel kalmayı başarıyor. iOS 7, köklü bir tasarım değişikliği ve yeni özelliklerle karşımıza çıkıyor.

iOS 7 ile birlikte köklü tasarım değişikliği pek çok iOS kullanıcısını son dereyece heyecanlandırdı. Çünkü gerek temel logolarda, tasarımda ve tipografide çok radikal değişiklikler bulunuyor. Kısacası kullanıcılar bir hayli farklı bir arayüzle karşılaşıyor.

ios7-logo

Yeni arayüzü ekranı daha detaylı şekilde hemen aşağıdaki gibi gözüküyor. Yazıların ve logoların önceki iOS işletim sistemlerinden bir hayli farklı olduğu ilk dikkat çeken şeylerden. Örneğin hava durumuna baktığınız ekran bir hayli değişmiş, artık görsel olarak hava durumunu betimleyen bir tasarım bizleri karşılayacak.

ios7tasarim

Takvim uygulamasında da aynı yeni Mac OS X Mavericks'de olduğu gibi bazı değişiklikler yapılmış. Mesajlaşma ekranları da tipografinin değişmesi ile birlikte bir hayli farklı bir görünümde. Bildirim merkezi de yeni iOS 7 ile farklı bir tasarıma bürünüyor. Artık iOS 7 işletim sistemli telefonumuzun telefon kilidi olsa bile, gelen bildirimlere göz atmak için bildirim merkezine göz atabiliyorsunuz.

ios-demo-7

Yukarıda da görebileceğiniz gibi kontrol merkezi de tamamen yenilenmiş. Böylece telefonu kontol etmemiz çok daha kolay oluyor.  Kontrol merkezinden ekranın uygulamalara ulaşabiliyor, AirPlay'e giriş yapabiliyor, telefonunuzu uçak moduna alabiliyor ya da Wi-Fi durumunu değiştirebiliyorsunuz. Kontrol merkezinde artık kullanıcılar cihaza çok daha hakim olabilecek.

iOS 7 ile çektiğiniz fotoğraflar artık daha değerli!

iOS 7 işletim sistemi, iOS cihazların kameralarına da artık yeni bir görünüm kazandıracak. Bundan böyle çektiğiniz fotoğrafları yıllara göre sıralayabilecek ya da fotoğraflarınıza aynı Instagram'da olduğu gibi filtreleyerek saklayabileceksiniz. Moments adı verilen sistemle birlikte artık fotoğraf arşivinizi çok şık bir arayüzle takip edebileceksiniz.

ios7-moments

Hemen aşağıdaki görselde de iOS 7'de yer alacak ve fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz filtreleri görüyorsunuz. iOS 7 işletim sistemindeki panaromik fotoğraflar özelliği de geliştirilmiş.

ios7-filtreler

Safari ile internet deneyimi

iOS 7'de aynı yeni Mac OS X Mavericks'de olduğu gibi karşımıza yepyeni bir Safari çıkacak. Safari ile tüm ekranı kaplayan ve daha geniş görünümlü bir internet deneyimi bizi bekleyecek.

Siri ve araç içinde iOS 7 kullanımı

Siri artık eskisi gibi robotik bir sesi olmayacak. Siri'de artık hem erkek hem de kadın sesi yer alıyor. Siri dil desteği açısından İngilizce ile birlikte, Fransızca ve Almanca'yı destekleyecek.  Siri'nin hemen ardından, araç içerisinde iOS 7'nin kullanımına dair örnekler de verildi. Honda, Mercedes, Nissan, Chevy, Kia, Hyundai gibi pek çok otomobil markasında fonksiyonel bir şekilde kullanılabilecek.

ios-car

Güncellemeler artık daha kolay

iOS 7 ile birlikte, artık Update All (hepsini güncelle) butonu ortadan kalkıyor. Bundan sonra uygulamala güncelleri otomatik olarak yapılacak.

itunesradio

iTunes Radio

iRadio olarak beklediğimiz, radyo özelliği, iTunes Radio uygulaması ile geldi. iOS, Apple TV ve Mac ile entegreleri çalışabilecek iTunes Radio, online radyo deneyimini yaşayabilecek ve kendi zevkinize göre dilediğiniz listeleri oluşturabileceksiniz.

iOS 7 uyumluluğu

iOS 7, iPhone 4 sonrası, iPad, iPad mini, beşinci jenerasyon iPod touch'lara yüklenebileceğini belirtelim.

iOS 7 çıkış tarihi

iOS 7, bugünden itibaren geliştiricilere beta olarak açılacak. iOS 7'nin çıkış tarihi ise Sonbahar 2013 olarak açıklanmış durumda.

iOS 7 ile ilgili tüm fotoğrafları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

iOS 7 Fotoğraf Galerisi

iOS 7'nin tanıtım videosunu da hemen aynı şekilde aşağıda izleyebilirsiniz.

iOS 7 Video

Görsel kaynaklar: Apple.com, TechCrunch

Yorumlar (25)
 1. Aa Aaa Aa Aa Aaa Aa

  şu gömleği dışarı çıkarınca, enerjik,samimi aynı bizden biri olduklarınımı sanıyorlar nedir.

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  Bu bildiğimiz Android 4.2 olmuş. Tasarım ekibi sanırım çalışmalarını muhtelif android sürümlerini copy-paste yöntemi ile esinlenerek yapmış

  Transparanlığın önemine yapılan vurgu akıl alıcı.

  Yine de android'den "tamamen bir kopyalama var" demek doğru olmaz. Zira, Android daha koyu tonları benimserken iOS beyaz tonlarında kalmayı tercih etmiş ki bu da tasarım ekibinden en az bir kişinin bir renk paleti hazırlamak için çalıştığını gösteriyor

  1. android zaten ios özentisi olarak piyasaya çıktı bu yüzden androidten esinlenmek gibi bir şey olamaz

   1. Bora Yalçın Bora Yalçın

    Son versiyonlarında (Android 4 üzeri, yıl 2012-13 civarı) Android'i görmüş müydünüz?

 3. Erhan Mollaoğlu Erhan Mollaoğlu

  Windows Vistadan beri transparan tasarim var. Sanki önemli bir keşif gibi niye vurguluyorlar anlamadim. Arkaplanin derinlik hissi vermesl paralel x güzel görünse depil ttüketimi ni görmek gerek.

 4. Ahmet Akgün Ahmet Akgün

  bence süper tasarım olmuş vede bora yalçının sözlerine katılmıyorum çünkü şu anda dünyanın en gelişmiş mobişö işletim sistemi yaptı bunu

  1. Bora Yalçın Bora Yalçın

   daha iç ekranlara girmeden kilitli ekrana bir bakınız. http://www.droid-life.com/wp-content/uploads/2013/06/iso-vs-android.jpg

  2. en gelişmiş mobil işletim sistemi diye bir şey yok kişiye göre değişir. IOSlar sadece sahip olduğu teknolojik aleti delik deşik edercesine kurcalamayan sadece basit şeyler yapan insanlar için iyi benim gibi biri için beş para etmez zira 3310da bile kolayca yaptığım rehberdeki birine özel zil sesi atamak için storedan zilsesi indirmem gerekiyo arkadaşımın isteği üzerine bulmaya çalışmıştım arkadaşımın iphonunda ki appstore da bu ucuza patlamaz herhalde :)

 5. Rekabet her zaman iyidir.

  İphone zorda olsa sonunda degisiyor.

  Bu degisikligi android kullanicilari devamli olarak tattigi icin alisik. Sinirlari asan ipon olursa alinir yine herseye engelleyen bir yapi varsa hicbir anlami yok.

 6. Neden bu kadar şeffaflık konusuna önem vermişler anlamadım hoş tasarım olmuş ancak deha değişik şeyler bekliyordum.

  1. Halil Esen Halil Esen

   Uçan bi iPhone mi bekliyordun?

 7. Arkadaşlar Android'den kopya çekmiş falan diyosunuz da, Apple ile HTC anlaştılar bunların hepsini ortak çalışma sonucu yaptılar.

 8. İphone 4 e yüklenebilecekmi acaba ben anlayamadım.

  1. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

   Evet, yükleyebileceksiniz.

 9. Dun gece 3te uyudum ama ios7'yi yukledim. iconlarin cirkin olmasinin disinda hersey guzel. Folderlarin 3x3 olmasi ve kendi icinde scroll edilebilmesi guzel bir olay olmus. Ama hala iphone'umu satip android almak istiyorum.

  Apple iphone ile ilk ciktiginda bu iste liderdi, herkes onlardan gordu ancak suan windows phone ve htc'den uyarladiklari yenilikleriyle bence artik bu iste lider konumunda degiller.

 10. Ali Duman Ali Duman

  Tasarım gayet sadece temiz olmuş. Ama şu kısayol menüsüne tek tuşla 3g 'yi kapatma özelliği olsa çok şahane olur. Malum batarya 3g yüzünden çok fazla güç harcıyor. O kadar menüyü dolaşıp kapatmak çok uğraştırıyor.

 11. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple normalde sevmem ama şu versiyon ve akışkanlık cihaz tasarımı insanı cezbediyor. android'in donma takılma sorunları artık ciddi can sıkmaya başladı. Android'de versiyon yüzünden yazılımcılar büyük sıkıntı çekiyor google buna kulak vermeli. Ya 4 çekirdek işlemcili 1 gb ramlı s3'te bile bu kadar performans sorunu yaşanması çok can sıkıcı.

  1. Google destekli bir android alirsan yukarda saydigin problemlerin hicbirini yasamazsin. Lg Nexus 4

 12. İşte sonunda beklenen görsel tasarım değişti şimdiden heyecanlıyım :) beklede sonbahar gelsin

  1. Halil Esen Halil Esen

   Yeni iPhone için sonbahar!

   Bende bekliyorum.

 13. Çok güzel devamını bekliyoruz ios 7 ye arkadışımızın dediği gibi 3g butonu lazım hem androidede lazım. Htc iyi bir firmadır ama reklam lazım

  1. daha en az 5 yıl değişmez beklemeyin :)

 14. Iphone4 Iphone4

  Birincisi Android ios un kopyasıdır ikincisi android sahipleri androidi çok üstün görüyorlar ama ios kullansalar android onlara berbat gelir çünkü ios androiden çok daha üstündür

  1. Haklısın,tıpkı bir zamanlar nokia'ların işletim sistemi gibi.