Pazarlamacılar Facebook hakkında ne düşünüyor?
Mobil

Pazarlamacılar Facebook hakkında ne düşünüyor?

Halka açıldıktan sonra yatırımcıların güvenini kaybedip arz değerinin yarısına düşen Facebook, geçtiğimiz hafta itibari ile en yüksek değerine ulaştı. Yatırımcıların güvenini kısa bir zamanda toparlayan Facebook ile ilgili şirkete para kazandıran reklamcılar ne düşünüyor?

Facebook'un halka arzından itibaren Ad Age'in RBC Capital Markets ile birlikte yaptığı 3. anket sonuçları yayınlandı. Ankette dikkat çeken rakamlardan biri Facebook'u reklam kanalı olarak görenlerin oranı %80 artmış. 2012'de reklam bütçesinde Facebook'u dahil edenler %54'ken şu an bu oran %74'e çıkmış yani Facebook dijital reklamın sabit bir kanalı olarak görülmeye başlanmış.

Haziran'da Ümit'in kalema aldığı yazıda Facebook 1 milyon aktif reklam verene ulaştığını ve 16 milyon küçük işletmenin Facebook sayfasının bulunduğunu paylaşmıştık. Buradan da anlaşılacağı üzere Facebook sadece kullanıcıları internete alıştırmıyor kobi'leri de dijital reklamla tanıştırıyor.

Araştırmaya katılanların %26'sı kendini müşteri, %30'u ajans çalışanı geri kalanı ise medya çalışanı ve danışmandan oluşan 2000 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına birlikte bakalım.

bütçede facebook reklam

Ankete katılanların %43.6'sı sosyal medya bütçesi olmasına karşılık, ellerindeki bütçenin %10'u veya daha azını Facebook reklamlarında harcayacağını belirtiyor. Geri kalan bütçenin Facebook'ta içeriğe harcanacağını tahmin etmek mümkün. Bu da iyi içerikle viral etki sağlanacağı düşüncesinin hakim olduğunun göstergesi. Grafik ayrıca 16 milyon kobinin Facebook sayfası olmasına karşın 1 milyon reklam vereni olmasını doğrular nitelikte.

facebook mobil pazar

Ankete katılanlara Facebook mobil uygulamada reklam yapmayı bir başka deyişle Facebook üzerinden mobil reklam yapmanın önemi sorulmuş. %74,7'si Facebook'ta mobil reklamın önemli veya çok önemli olduğunu belirtmiş. Daha önceki rakamlarda Facebook gelirlerinin %41'inin mobilden geldiğini düşündüğümüzde, Facebook'un halka arzdan sonra reklam gelirlerini artırmak için yaptığı değişikler arasında en başarılısı mobil reklamları kullanıma açması olduğunun söylemek mümkün. Mobil reklamlar ile ilgili geçtiğimiz günlerde paylaştığımız yazıda Google'ın küresel pazarın %53'üne, Facebook'un ise %15'ine sahip olduğunu da belirtelim.

facebook mobil - web reklam

Raporda dikkat çeken başka bir rakam ise anketa katılanların %38'si reklamın geri dönüşümünü (ROI) mobil ile web arasında farkı olmadığını belirtmiş. Mobilde tıklama oranlarının yüksekliği herkesin malumu ama buna rağmen geri dönüşümün web ile hemen hemen aynı olması önemli bir detay. %34'ten fazla katılımcı ise mobilde geri dönüşümün webe göre daha yüksek olduğunu belirtmiş.

fb reklam satın alma

Ankette katılımcılara Facebook reklamlarını nereden satın alıyorsunuz diye sorulmuş. Facebook'un reklam verenler için sunduğu platform olan Power Editor ve web sitesi üzerinden reklam verebilmenin kolaylığı da %64 oranından anlaşılmış oluyor. Gelenek medya reklam ajanslarının dijitale yönelmesi ve yeni dijital reklam ajanslarının artmasını ise %21.6'lik reklam ajanslarını kullanan kesim oranından tahmin etmek mümkün.

Bildiğiniz gibi son dönemlerde internet reklamcılığının parlayan trendi adexchange, Facebook da bu alandaki servisi Facebook Exchange'in testlerine başladığını duyurmuş. Raporda Facebook Exchange'in Facebook'un reklam geliri veya tercih edilmesi  ile bir bilgiye rastlamadım ama yüksek envanteri olan Facebook'un yakın zamanda reklam gelirlerinde Facebook Exchange'in de ciddi oranlarda yer edinceğini düşünüyorum.

Yorumlar (5)
 1. Hüseyin Hüseyin

  Aslında hedef kitleye ulaşmada , kitle belirlemede falan

  gerçekten etkili ama reklam alımı konusunda biraz seçici olmalı.

  199 TL Galaxy S4 tarzı yanlış içerikteki reklamları yayınlamamalı

  bence.

  1. aynen birader,böyle reklamlar sayesinde haksız kazanç elde ediyorlar.Bİraz daha seçici olmaları lazım ama nerdeee...

 2. Bizim ulkede rakam okumanın doğru yontemi şeklinde bir ders verilmeli ;

  Bir istatisliğe tek açıdan bakmak ve yorumlamak pazarı yanıltıyor, facebook a reklam verip donuş alan mutlu olanların mutlu olmayanlara oranı , reklam verenlerin bu mecrayı kaç defa kullandığı yani verimli ise sureklidir çunku , surekli değilse verimsizdir.

  Turkiye de her sene e ticaret hacmi açıklanır milyar dolar ama hakan yalçın derki , enflasyon rakamları hesaplanırken uçak kanatı ile tenis raketinin işin içine dahil edilmesi kadar yalnış bir mantık bu .

  Doğru olan , eticaret firmalarının karlılığa geçiş sureleri , e ticaret paketi satan firmaların ne kadar sattığı değil onlara gelen yenileme oranları vs . Bunu neden anlatıyorum ben genç heyecanlı girişimci kardeşim x buyuk e ticaret firmasının ciro sunu duyunca heycanalıp pazarı yalnış yorumluyor ve paraları pufff oluyor sonrada birileri çıkıp diyorki seminerde amazonda 10 yolda karlılığa geçti , benim genç girşimci kardeşimin buna gucu oldugunu sanmıyorum .

  İstatistik okuyan birileri var ise şu bilimi doğru kesişim noktalarından Bize sunsun. Bloğumu okuyunuz lutfen , toplamda neler demek istediğimi anlama olasılığınız daha yukselecek.

 3. çok iğrenç ve çok kalitesiz reklamlar gösteriliyor.Bunların denetlenmesi lazım...

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  resmen müstehcen reklamlar gösteriliyor. Hiç bir kalite denetim yok. Facebook reklamları geçekten satışa dönmesi zor reklamlar.