Facebook Exchange reklam servisinin testlerine başlıyor

Facebook Exchange reklam servisinin testlerine başlıyor

Facebook farklı konularda deneysel çalışmalar yapmasıyla ünlü. Zuckerberg’in “hızlı hareket et ve bir şeyleri boz” üzerine kurulu düşünce yapısı özellikle yeni girişimler için çok faydalı bir yaklaşım olsa da, girişim Facebook çapına ulaştığında bu yaklaşım kazançların yanı sıra risklerin de çok büyük olmasına neden oluyor. Özellikle halka arzın ardından bu konuda bir ölçüde frene basmış olsa da Facebook bu zihniyeti tamamen kaybetmiş değil.

Sizlere daha önce aktardığımız Facebook’un Exchange reklam servisi sürekli test edilen yeni deneysel ürünlerden biri ve Facebook bu konuda elinden geldiği kadar hızlı hareket etmek istiyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde ortaya çıkan Facebook Exchange (FBX) için alfa testlerin başlayacağı resmen duyuruldu.

FBX’ın gün ışığını görüp göremeyeceği henüz kesin değil ama eğer yaygın kullanıma geçecek olursa Facebook reklamlarında önemli bir değişim yaşanacağı kesin…

FBX’in var olan Facebook reklamlarından en önemli farkı bunların site görmeye alıştığımız sosyal reklamlar olmaması. Facebook FBX ile yeniden hedefleme (retargetting) tekniğini kullanarak web’in Facebook dışındaki kısımlarında gerçekleştirdiğiniz eylemlere göre ilginizi çekebileceğini düşündüğü reklamları gösterecek. Yani alıştığımızın tersine bu reklamlar sizin Facebook üzerindeki beğenileriniz veya eylemlerinize göre değil, diğer sitelerdeki aktivitelerinize göre şekillenecek.

Facebook Exchange

Bu tarz reklamlar daha önce Facebook’un sağ tarafındaki sütunda yer almıştı ama FBX’ın diğer önemli bir farkı bu reklamların bu kez Facebook akışı içerisinde de yer alacak olması. Haber akışı içerisinde yer alan reklamların, sağ sütundakilere göre daha fazla (bazı durumlarda 10 ile 50 kat daha fazla) dikkat çektiği bir gerçek, bu yüzden de bu alanda yer alacak reklamların bedeli de daha yüksek olacak.

Bu reklamların masaüstünde olduğu gibi mobilde de aynı şekilde çalışmaması için bir neden yok. Kullanıcının masaüstü aktivitelerinden toplanacak veriler, aynı kullanıcının mobil cihazı ile Facebook’a bağlandığında da ona ilgisini çekecek reklamlar gösterilebilir. Buna rağmen en azından şimdilik Facebook’un bu konuda attığı somut bir adım yok, görünüşe göre FBX’in mobile genişlemesi için önce masaüstü testlerin tamamlanması gerekiyor.

Tüm bunlar Facebook’un reklam seçeneklerini (ve gelirlerini) artırması adına önemli fakat her şey bu kadar kolay değil. Kullanıcıların Facebook dışındaki eylemlerini takip ederek, Facebook’ta buna göre reklam göstermek konusunun mahremiyet açısından çok tartışma yaratacağı kesin. Facebook’un önce bu konudaki yasal düzenlemelerde yolunu bulması gerekiyor.

İş bununla da bitmiyor. Facebook’un bu reklamları site genelinde kullanıcı tecrübesine zarar vermeden, diğer bir deyişle kullanıcıları kızdırmadan yapabilmesi gerekiyor. Her ikisi de FBX’in önündeki oldukça zorlu engeller gibi görünüyor ama Facebook’un planlarını bunları hesaba katarak yapmış olduğu da kesin…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.