iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

Apple’ın ucuz bir iPhone modeli piyasaya sürme ihtimali çok uzun zamandır konuşuluyordu. Bu söylentiler ilk ortaya çıktığında ben kendi adıma Apple’ın bunu tercih etmeyeceğini ve iPhone’un kullanıcının gözündeki değerini riske atmayacağını düşünenlerdendim. Bu konuda yanılmış olduğum dün itibariyle resmen ortaya çıktı :)

Dün canlı blog’lama ile aktardığımız tüm lansmanın en dikkat çeken iki önemli noktasından biri iPhone 5S diğeri ise ucuz iPhone olarak da anılan iPhone 5C oldu. Her ne kadar iki cihazda da bazı dikkat çeken yenilikler olsa da, lansmanın ardından Apple hisselerinin yüzde 3 civarında değer kaybetmiş olduğunu da ilginç bir detay .

En çok merak edilen ucuz iPhone, iPhone 5C açısından bakıldığında LTE desteği, rengarenk seçenekler ve yeni iOS sürümü olumlu karşılanan özellikler. Fakat bir o kadar, ve hatta daha fazla da olumsuz yanı olduğunu söylemek yanlış olmayacak.

İşte iPhone 5C’nin beklentileri karşılayamamasına neden olan bazı detaylar

Ucuz iPhone’un en büyük sorunu: Ucuz değil

Lansman öncesi en karamsar beklentiler bile ucuz iPhone’un 399 – 499 dolar aralığında olacağını ön görüyordu. Fakat kontratsız 16GB iPhone 5C fiyatının 549, 32GB’ın ise 649 dolar olması ciddi bir hayal kırıklığı yarattı.

iPhone gelişmiş pazarlarda önemli satış rakamlarına ulaşmasına rağmen, fiyatın kritik olduğu ülkelerde potansiyelinin çok altında kalıyordu ve ucuz bir iPhone modelinin piyasaya çıkmasının öncelikli hedefi bu pazarlardaki gücünü artırmaktı. Fakat iPhone 5S’ten sadece 100 dolar daha ucuz olması iPhone 5C’in aslında gerçek anlamda ucuz bir iPhone modeli olarak tanımlanmasını engelliyor.

Apple iPhone 5C renkleri

iPhone 5C Türkiye fiyatı ne olacak?

iPhone 5C 20 Eylül’de 9 ülkede satışa sunulduktan sonra, Aralık ayında diğer 100’ün üzerinde ülkede satılmaya başlanacak. Yani henüz satın almak için epeyce bir vakit var. Fakat şimdiden iPhone 5C’nin Türkiye fiyatı merak edilmeye başlandı.

Şu aşamada resmi bir bilgi olmadığı için ancak tahmin edebiliriz. Sanıyorum bu tahmin konusunda en yakın sonucu da bir önceki iPhone’un ABD fiyatları ve Türkiye fiyatları üzerinden yapmak doğru olacaktır.

Hatırlayabileceğiniz gibi Apple 2012’de 16 GB iPhone 5’in 649 dolardan satılacağını duyurmuştu. 32GB ve 64GB modeller ise 100’er dolar daha pahalıydı. Geçen Aralık ayında Türkiye’deki operatörler kendi iPhone 5 fiyatlarını duyurmaya başladığında gördüğümüz 16GB’tan başlayarak modellerin fiyatlarının 2.150 – 2.450 – 2.850 TL civarındaydı.

Buna göre 16GB iPhone 5C’nin fiyatının 1.800, 32GB iPhone 5C’nin fiyatının ise ise 2.150 TL civarında olması muhtemel görünüyor.

İkinci el iPhone 5C satışı kolay olmayacak

Özellikle Türkiye gibi ikinci el telefon piyasasının hareketli olduğu bir ülkede önemli olan konulardan biri de cihazların ikinci el değerleri. iPhone 5C’nin diğer bir sorunu da bu ikinci el satışının çok da kolay olmama ihtimali olacak gibi görünüyor.

Hali hazırda beklendiği kadar ucuz olmayan iPhone 5C’nin piyasadaki pek çok alternatife göre daha sağlam olsa da yine de plastik olan kasasının zaman içerisinde kullanım nedeniyle zarar görme ihtimali yüzünden bir kısmı zaten ikinci el olarak satılmayacak veya çok ucuza gidecek. Hasarlı olmasa bile plastik bir kasaya sahip telefonun ikinci elde, diğer iPhone modelleri kadar değerli olma ihtimali pek yüksek olmayacaktır.

iPhone 5’in C’lisi

iPhone 5C’nin özelliklerine baktığınızda iPhone 5’in özellik listesini inceler gibi hissedebilirsiniz. Pek çok özelliği iPhone 5 ile bire bir aynı olması, iPhone 5C’nin iPhone 5’in ambalajının değiştirilip tekrar satışa sunulmuş olduğu izlenimi yaratıyor.

Bu her ne kadar çok kötü bir şey olmasa da, iPhone 5C’yi birkaç özelliği dışında “yeni” bir iPhone olarak nitelendirmeyi zorlaştırıyor.

Bu sırada iPhone 5S ve iPhone 5C lansmanında iPhone 4S’in satışının sürecek olmasına rağmen iPhone 5’e artık devam edilmeyeceğini duyurulmuş olması da, Apple’ın iPhone 5C’yi, iPhone 5’in yerine konumlandırdığını gösteriyor.

Görünümü sadece gençlere hitap ediyor

iPhone’un ucuz modeli ile gelişmekte olan pazarlarda güç kazanmayı hedeflediğini söylemiştik. Fakat aynı zamanda ikinci bir hedef kitlesi de alım gücü düşük fakat bir iPhone’a sahip olmak isteyen genç kullanıcılar. Zaten modellerin bu kadar renkli olması da bunu gösteriyor.

Fakat bu durum geri kalan kullanıcılar için iPhone’un cazibesini yitirmesine neden oluyor. Lansmanın ardından bu konuda sosyal medyada pek çok eleştiri de ortaya çıkma başladı. Bunlardan özellikle dikkat çekeni ise @TweetLikeATeen hesabından yapılan paylaşım oldu :)

 

Nokia’dan teşekkür geldi

Bu sırada iPhone 5C’nin rengarenk modelleri ile ilgili farklı yorumlar arasında bir tanesi daha öne çıktı. Nokia İngiltere, yeni iPhone lansmanı esnasında Twitter ve Facebook hesaplarından “Teşekkürler Apple” diyerek, üzerinde “Taklit övgünün en iyi şeklidir” mesajı ve renkli Nokia Lumia telefonlarının olduğu bir görsel paylaştı.

Ama tabi ki bu konuda daha önemli olan sizin yorumlarınız. Sizce iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.