iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?
Mobil

iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

Apple’ın ucuz bir iPhone modeli piyasaya sürme ihtimali çok uzun zamandır konuşuluyordu. Bu söylentiler ilk ortaya çıktığında ben kendi adıma Apple’ın bunu tercih etmeyeceğini ve iPhone’un kullanıcının gözündeki değerini riske atmayacağını düşünenlerdendim. Bu konuda yanılmış olduğum dün itibariyle resmen ortaya çıktı :)

Dün canlı blog’lama ile aktardığımız tüm lansmanın en dikkat çeken iki önemli noktasından biri iPhone 5S diğeri ise ucuz iPhone olarak da anılan iPhone 5C oldu. Her ne kadar iki cihazda da bazı dikkat çeken yenilikler olsa da, lansmanın ardından Apple hisselerinin yüzde 3 civarında değer kaybetmiş olduğunu da ilginç bir detay .

En çok merak edilen ucuz iPhone, iPhone 5C açısından bakıldığında LTE desteği, rengarenk seçenekler ve yeni iOS sürümü olumlu karşılanan özellikler. Fakat bir o kadar, ve hatta daha fazla da olumsuz yanı olduğunu söylemek yanlış olmayacak.

İşte iPhone 5C’nin beklentileri karşılayamamasına neden olan bazı detaylar

Ucuz iPhone’un en büyük sorunu: Ucuz değil

Lansman öncesi en karamsar beklentiler bile ucuz iPhone’un 399 – 499 dolar aralığında olacağını ön görüyordu. Fakat kontratsız 16GB iPhone 5C fiyatının 549, 32GB’ın ise 649 dolar olması ciddi bir hayal kırıklığı yarattı.

iPhone gelişmiş pazarlarda önemli satış rakamlarına ulaşmasına rağmen, fiyatın kritik olduğu ülkelerde potansiyelinin çok altında kalıyordu ve ucuz bir iPhone modelinin piyasaya çıkmasının öncelikli hedefi bu pazarlardaki gücünü artırmaktı. Fakat iPhone 5S’ten sadece 100 dolar daha ucuz olması iPhone 5C’in aslında gerçek anlamda ucuz bir iPhone modeli olarak tanımlanmasını engelliyor.

Apple iPhone 5C renkleri

iPhone 5C Türkiye fiyatı ne olacak?

iPhone 5C 20 Eylül’de 9 ülkede satışa sunulduktan sonra, Aralık ayında diğer 100’ün üzerinde ülkede satılmaya başlanacak. Yani henüz satın almak için epeyce bir vakit var. Fakat şimdiden iPhone 5C’nin Türkiye fiyatı merak edilmeye başlandı.

Şu aşamada resmi bir bilgi olmadığı için ancak tahmin edebiliriz. Sanıyorum bu tahmin konusunda en yakın sonucu da bir önceki iPhone’un ABD fiyatları ve Türkiye fiyatları üzerinden yapmak doğru olacaktır.

Hatırlayabileceğiniz gibi Apple 2012’de 16 GB iPhone 5’in 649 dolardan satılacağını duyurmuştu. 32GB ve 64GB modeller ise 100’er dolar daha pahalıydı. Geçen Aralık ayında Türkiye’deki operatörler kendi iPhone 5 fiyatlarını duyurmaya başladığında gördüğümüz 16GB’tan başlayarak modellerin fiyatlarının 2.150 – 2.450 – 2.850 TL civarındaydı.

Buna göre 16GB iPhone 5C’nin fiyatının 1.800, 32GB iPhone 5C’nin fiyatının ise ise 2.150 TL civarında olması muhtemel görünüyor.

İkinci el iPhone 5C satışı kolay olmayacak

Özellikle Türkiye gibi ikinci el telefon piyasasının hareketli olduğu bir ülkede önemli olan konulardan biri de cihazların ikinci el değerleri. iPhone 5C’nin diğer bir sorunu da bu ikinci el satışının çok da kolay olmama ihtimali olacak gibi görünüyor.

Hali hazırda beklendiği kadar ucuz olmayan iPhone 5C’nin piyasadaki pek çok alternatife göre daha sağlam olsa da yine de plastik olan kasasının zaman içerisinde kullanım nedeniyle zarar görme ihtimali yüzünden bir kısmı zaten ikinci el olarak satılmayacak veya çok ucuza gidecek. Hasarlı olmasa bile plastik bir kasaya sahip telefonun ikinci elde, diğer iPhone modelleri kadar değerli olma ihtimali pek yüksek olmayacaktır.

iPhone 5’in C’lisi

iPhone 5C’nin özelliklerine baktığınızda iPhone 5’in özellik listesini inceler gibi hissedebilirsiniz. Pek çok özelliği iPhone 5 ile bire bir aynı olması, iPhone 5C’nin iPhone 5’in ambalajının değiştirilip tekrar satışa sunulmuş olduğu izlenimi yaratıyor.

Bu her ne kadar çok kötü bir şey olmasa da, iPhone 5C’yi birkaç özelliği dışında “yeni” bir iPhone olarak nitelendirmeyi zorlaştırıyor.

Bu sırada iPhone 5S ve iPhone 5C lansmanında iPhone 4S’in satışının sürecek olmasına rağmen iPhone 5’e artık devam edilmeyeceğini duyurulmuş olması da, Apple’ın iPhone 5C’yi, iPhone 5’in yerine konumlandırdığını gösteriyor.

Görünümü sadece gençlere hitap ediyor

iPhone’un ucuz modeli ile gelişmekte olan pazarlarda güç kazanmayı hedeflediğini söylemiştik. Fakat aynı zamanda ikinci bir hedef kitlesi de alım gücü düşük fakat bir iPhone’a sahip olmak isteyen genç kullanıcılar. Zaten modellerin bu kadar renkli olması da bunu gösteriyor.

Fakat bu durum geri kalan kullanıcılar için iPhone’un cazibesini yitirmesine neden oluyor. Lansmanın ardından bu konuda sosyal medyada pek çok eleştiri de ortaya çıkma başladı. Bunlardan özellikle dikkat çekeni ise @TweetLikeATeen hesabından yapılan paylaşım oldu :)

 

Nokia’dan teşekkür geldi

Bu sırada iPhone 5C’nin rengarenk modelleri ile ilgili farklı yorumlar arasında bir tanesi daha öne çıktı. Nokia İngiltere, yeni iPhone lansmanı esnasında Twitter ve Facebook hesaplarından “Teşekkürler Apple” diyerek, üzerinde “Taklit övgünün en iyi şeklidir” mesajı ve renkli Nokia Lumia telefonlarının olduğu bir görsel paylaştı.

 

Ama tabi ki bu konuda daha önemli olan sizin yorumlarınız. Sizce iPhone 5C bir harika mı, yoksa hayal kırıklığı mı?

Yorumlar (23)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Steve olsa bu kadar kafa karıştıran bir işe imza atmazdı.

  Bu cihaz ya ucuz olurdu yada hiç olmazdı. Bu cihaz android değil de iphone 5S satışlarına zarar verebilecek bir fiyat ve özellikle gelmiş. Ve terich etmek bir sebep yok. Sadece renk için tercih edilecek bir cihaz olamaz zaten kapak aldığınızda iphone da neredeyse bu tadı veriyor.

 2. Gördüğümüz bu fiyatlar hiçte ucuz değil ve gerçekten Lumia gibi renkli oluşu bir taklit havası sezdirmektedir. Ben ne fiyatı nede tasarımı beğenmedim.

  1. Mert Ak Mert Ak

   Ben ne fiyatı ne de tasarımı beğenDİM.

  2. Edanur K. Edanur K.

   Lumia mi çok saçma bence öyle bişiy olmamistir iphoneler 1-2 sene önceden basliyorlar tasarlamaya . gördüğünüz gibi iPhone 6 yakinda satisa sunulacak ve şimdiye kadar sunulmasi gerekiyordu demekki 1 sene önceden baslamislar ya da satisa sunulmasinin erken olduğunu ortaya koymuslardir . !!!!!!

 3. Mehmet Keçelioğlu Mehmet Keçelioğlu

  Şirket içerisinde kullandığımız yazılımı mobile uygulama olarakta geliştirerek İphone 5 Türkiye pazarına çıktığında her şirket personelimize satın alarak işlerini sadece ofiste değil internetin olduğu her ortamda işlerini takip edebilecekler gerçekten güzel bir telefon olduğuna inanıyorum kendim İphone 5 kullanıyorum erkesin alım gücü olmadığı kesin 5C bir çok kitleye hitab etmekte ve İphone ayrıcalığını herkes tadabilecek kannatindeyim. Hayırlı olması dileği ile.

  1. Noktalama işaretlerini kullansaydınız, ne dediğinizi kesinlikle anlardım.

  2. "erkesin alım gücü olmadığı kesin 5C bir çok kitleye hitab etmekte"

   demişsiniz ama fiyatın çokta ucuz olmadığından bahsediliyor yukarıda?

  3. İsa Koç İsa Koç

   Şahsen 100 dolar ucuzlatıp al sana 5c görünümlü 5 verelim demiş gibiler. 16gb ürünü en azından 499 dolar olmalıydı, normal fiyatı ise 449 dolar.

 4. Apple' ı Apple yapan Steve idi artık bitti.

 5. Tam bir hayal kirikligi tam bir satis delisi olmus apple ve samsung iyice bozdular birde ucuz mu simdi bu :/

 6. Bülent Bülent

  ıphone 5C daha ucuz olması gerekıyordu aradaki fark cok az onu almak isteyen bir kişi gider 5S i alır.cok saçma mileti kandırmaktan başka bişi degil

 7. Nokia'nın yorumu takdire şayan, daha iyisi beklenemezdi:

  “Taklit övgünün en iyi şeklidir!”

 8. Yakup Öztürk Yakup Öztürk

  iPhone 5C 199 Dolar deniliyor siz mi yanılıyorsunuz acaba?

  1. 4S'de bedava veriliyor o zaman allah allah.

   Kontratlı fiyatlar o.

  2. Ramis Kalkan Ramis Kalkan

   O fiyat yurtdışındaki operatörler ile sözleşme yaparak almanız halinde geçerli.

 9. İste bu an IPhone icin tehlikd canlarinin calmaya baslasigi andir. Yenilik neresinde bunlarin? Bir zamanlar bugatti gibi parasi olan binsin mantiginin uzerine simdi dusuk gelirliler kullansin mantigi. Bu sanirim akibet korkusu olsa gerek. Android kullanicisi olarak kesinlikle tarafsiz konuzuyorum, Google, piyasada yakin bir zamanda tek basinasin. Aklima Steve'i Google mi oldurdu sorusuda gelmiyor degil bazen. Cunku olmeden bir sure once Steve bir aciklamasinda android ile savasim surecek. Taa ki servetimin son cent'ine kadar demisti. Cok mh paranoya yaptim sizce?

  Bu arada zaten kronik bir rahatsizlik halinde olan orta tusa birde parmak izi okuyu u mu koymuslar? Fiuuuu fii

 10. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

  Bu modeli Steve getirseydi herkes beğenirdi. Kimse eleştirmezdi.

 11. Bu iPhone http://www.ntvmsnbc.com/id/25448821/ şu linkte bahsedilen iPhone' mu? hani 99 dolar olacak diye açıklama yapılmıştı. Nedir bu fark? anlamadım.

 12. Aybüke Demir Aybüke Demir

  Bence telefon tam gençlik için olmuş, bende Türkiye'ye geldiğinde alacağım. Nokia Lumia'nın görünüşünü andırıyor evet ama Nokia Apple'ın yanından özellik olarak geçemez bile. Özelliklere dikkat çekerseniz sevinirim, çok muhteşem dünyanın en iyi telefonunu da çıkarsalar yine insanlar eleştirir bu her zaman böyledir daha iyisi yok mu denir :)

 13. İlker Güldalı İlker Güldalı

  iPhone 5C'ye "ucuz" demek yanlış olur. Bu yüzden iPhone 5C yerine biraz daha fazla para verip iPhone 5S tercih edilmesi daha mantıklı. 5C'nin plastik bir kasaya sahip olmasıda ayrı bir konu.

 14. Bir Lumia arağı olduğu her halinden belli!Keşke daha önce akıl edilseydi de siyah beyaz ezberi bozulsaydı.

 15. Plastik kasaya sahip telefonların kullanımda en dikkat çeken özelliği çabuk ısınıp çabuk soğumasıdır. Tahminimce kimse telefonu 2 dk kullanıp bırakmıyordur. Bu yüzden zor ısınan fakat zor soğuyan metal tercihi yapılmalıydı 5C'de de.

  İkinci olarak 5C'nin ucuz tarafı yok. İkinci el iPhone 5 almak, iPhone 5C almaktan daha mantıklı. Üstelik arada en az 300-400 TL fark olacak. iPhone 5C'nin akıllı telefon pazarında bulunmasının görüldüğü gibi hiçbir mantığı bulunmamakta.

  Apple'ın neden böyle bir hamle yaptığını mantık çerçevesinde açıklamak cidden zor. Sadece gençlere özel olsun renkli olsun hoş gözüksün diye bir akıllı telefon çıkarmak 30 yıllık köklü ve dünyanın en değerli şirketine yakışmayan bir hamle. Pazarlama ağını inşa eden Tim Cook bunu o koltuktan dahi göremiyorsa Apple hissedarları yeni bir CEO getirmeli o koltuğa.

 16. Ben kullanıyorum çok da memnunum