Apple iPhone 5S’i tanıttı!

İki aydır dolaşan spekülasyonları doğrular nitelikte altın renkli iPhone 5S’in de tanıttıldığı etkinlikte, iPhone 5C’de tanıtıldı. Tanıtımda yenilenen işlemci, grafik geliştirmeleri, hareket sensörü ve kameradaki değişiklere ek olarak güvenlik konusunda yapılan parmak izi okuyucusuna dikkat çekildi.

iPhone 5S’in şu ana kadar yapılmış en iyi iPhone olduğunu söyleyen Tim Cook, dikkat çeken özellikleri de paylaştı. iPhone 5S daha önceki iPhone’lar gibi siyah ve beyaz renk seçeneğine ek olarak altın rengi seçeneğine de sahip.

iPhone 5S’te yeni işlemci A7 kullanılarak işlemci hızı, iPhone 5’e göre 2 kat artılırken ilk iPhone’a göre 40 kat daha hızlı. iPhone 5S’te grafiklerde şu ana kadar üretilmiş iPhone’lar arasında en iyisi olduğunu söylemek mümkün. iPhone 5S’in grafikte ulaştığı noktanın Infinity Blade 3 oyunu ile tanıtıldığı etkinlikte izleyicilere oyundan görüntüler sunuldu.

apple iphone 5s a7 işlemci

Yeni iPhone 5S, 64 bitlik A7 işlemcisiyle dikkat çekiyor. Burada akıllara gelen soru ise 32 bit işlemciye göre hazırlanmış uygulamarla çalışmayacak mı sorusu da gidirelerek tüm uygulamaların sorunsuz çalışacağı bilgisi paylaşıldı.

iphone 5s sarj durumu

Geliştirilmiş Hareket İşlemcisi

M7 hareket işlemcisi ile yeni fitness uygulamarının beraber geleceğini belirten Tim Cook, Nike ile test ettikleri uygulamada adımların ve hareketlerin dahi hesap edilebileceğini belirtti.

iPhone 5S’in bir diğer dikkat çeken özelliği ise şarj problemi hemen hemen minimize edilmiş. 3G konuşma’da 10 saat, 3G internette gezinmede 10 saat, müzik dinlerken 40 saat, video izlerken 10 saat bekleme modunda ise 250 saat şarj edilmeden kullabılabiliyor.

Apple iPhone 5S'in gelişmiş kamerası

iPhone 5S ile kamerayı da tamamen geliştiren Apple, iPhone 5’e göre %15 daha fazla sensör alanına sahip. Yeni kamerası ile iPhone 5S ışık dengesi ve pozlama süreside geliştirilmiş. iPhone 5S'in 15 odak noktası olan yeni kamerası ile pürüzsüz fotoğraflar yakalamak mümkün.

iPhone 5S ile beyaz ve amber renklerinde olmak üzere iki ayrı flaş sunan Apple, ışık durumuna göre uygun olan flaşı 5S otomatik olarak belirleyecek.

Kamera birden fazla fotoğrafı kısa bir zamanda çekerek titreşimi en az olan fotoğrafı otomatik belirleme özelliğine sahip. Burst modunda kameranın saniyede 10 fotoğraf çekebilmesi ise kayda değer özellikleri arasında yer alıyor. iPhone 5S ile slow motion (yavaş çekim) video çekmekte mümkün. Slo mo adını verdikleri uygulama ile 720p kalitesinde saniyede 120 kare video çekilebiliyor.

Kameranın bir dikkat çeken özelliği ise Panoramik fotoğrafta 28 MP fotoğraf çekmeye imkan tanıması.

Apple iPhone 5S'te güvenlik

Touch ID adını verdikleri özellik ile kullanıcılar artık parmak izi ile iPhone 5S’i artırılmış güvenlik ile kullanabilecek. 4 haneli şifre uygulamasının kullanıcıların sadece yarısı tarafından kullanıldığını belirten Tim Cook, bu Touch ID’nin güvenliği artıracağından emin. 360 derece okuma özelliği, 500 PPİ çözünürlüğü ve alt deri okuma özelliğyle Touch ID’yi detaylı parmak okuyucusu olarak tanımlayabiliriz. Akıllara ekrana parmak basarak bu uygulamanın kullanıllacağı gelse de iPhone ön yüzünde yer alan tek tuşu olan Home tuşu ile okuma işlemi sağlanıyor. Apple verilen parmak izinin kopyalanması veya çalınması riskini ise iCloud’da saklamayarak sağlayacak.

iphone 5s fiyatlar

iPhone 5S fiyatı

Kontratsız fiyatları henüz duyurulmayan iPhone 5S'ler ABD’de iki yıllık kontrat ile 16 GB 199 dolar, 32 GB modeli 299 dolar, 64 GB fiyatı ise 399 dolardan satışa sunulacak. ABD başta olmak üzere  Avusturalya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve İngiltere’de 20 Eylül’de satışa sunulacak olan yeni iPhone 5S, Aralık ayında ise 100'ün üzerinde ülkede satışa sunulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.