iPhone ve Android uygulamalarını yayına alan Drive Yoyo ilk 18 ayda 11 bin rezervasyon yaptı
Uygulamalar

iPhone ve Android uygulamalarını yayına alan Drive Yoyo ilk 18 ayda 11 bin rezervasyon yaptı

Mayıs ayında 22 milyon değerlemeyle 5.5 milyon dolar yatırım alan Yoyo, bir buçuk yıl sonunda geldiği noktayı görselleştirdi. Rakamlar araç paylaşımının ülkemizdeki potansiyelini göstermesi açısından önemli.

İstanbul'da 52 noktada yer alan, Bodrum/Muğla'da 5 ayrı noktada da hizmet vermeye başlayan Yoyo'nun uluslararası bir ödül olan IPRA (International Public Relations Asssociation) 2013 World Awards'da 'yeni hizmet tanıtımı' alanında Virgin Atlantic gibi markaları geride bırakarak birincilik ödülü kazandığını da paylaşıp hemen rakamlara geçelim.

Berkman Çavuşoğlu, Can Turanlı ve Yavuz Barkın tarafından kurulan Yoyo'nun müdavimleri şimdiye kadar yaklaşık 11 bin ( günde ortalama 20) rezervasyon yaptırmış. 380 bin saatten fazla sürülen Yoyo araçlarıyla dünyanın etrafını 43 kez dönecek kadar  yol katetmiş. İlk 17 ayda Yoyo web sitesine 31 bin kişi kayıt olmuş.

Yukarıdaki rakamlar Yoyo'nun yıllık kazancını hesaplamaya yardımcı olabilir ama biz bu hesabı yapmadan bir kaç rakam daha verelim. :)

Sırasıyla Mayıs ve Ağustos ayında yayına alınan iPhone ve Android uygulamaları Drive Yoyo araçlarına kolayca binmeyi sağlıyor ve Masıs ayından bu güne araç kapıları 8343 kez iPhone üzerinden açıldığı tespit edilmiş.

Yoyocu kitleye bakıldığında araç paylaşımına yönelen kitlenin yüzde yüzde 26'sının çok genç, yüzde 13'ünün de yaşını başını almış olduğu görülüyor. Bu sınırların 18-22 ve 50 yaş üstü olarak kabul edildiğini sanıyorum ki bu da her yaş grubundan araç paylaşımına yönelen bir kitle olduğunu göstermek açısından yeterli.

infografik_drive_yoyo

Yorumlar (7)
 1. Proje güzel herşey güzel :) Yoyo araçlarının kaç tanesiyle kaza oldu ? yanılmıyorsam araçlarınızda sigara içmek yasaktı bu uyarıya rağmen kaç kişi araçda sigara içti ? Müşterilerinizi arabaları vurdukdan sonra onlardan toplam olarak aldığınız ek ücret nedir ? Bunlarıda açıklasanıza :D

  1. Berkman Çavuşoğlu Berkman Çavuşoğlu

   Merhaba Güven Bey.

   İlginizden dolayı teşekkürler.

   Bugüne kadar 3 orta seviye hasar, bir düzüne üzerinde ise küçük seviye hasar yaşandı YOYO'da. Özellikle 'can' a zarar veren en ufak bir kaza olmaması bu sevimsiz konuda en sevindiğimiz konuların başında..

   Malesef tüm uyarılarımıza ve cezai uygulamalarımıza karşın 32nin üzerinde sigara kullanımını tespit edebildik. Yeni geliştirdiğimiz 'araç paylaşım kit' lerindeki sigara dedektörü sayesinde bundan böyle bu olayları anında tespit edip önleyici aksiyonlar almayı hedefliyoruz - bu bilinci yaygınlaştırmak adına..

   Farkındaysanız inforgrafiğimizde direkt ticari rakamları vermekten kaçındık. Bunu, hasar konusundaki tahsilat ve ödemelerimiz konusunda da devam ettirmek isteriz.

   Tekrar ilginiz ve değerli yorumlarınız için teşekkürler.

   1. Cafer Alkan Cafer Alkan

    Rakamlardan ziyade, sigorta konusunda tam muafiyet yok mu?

 2. Berkman Beyin, Güven beyin yorumuna karşı verdiği cevap bence infografikten daha güzel ve etkili.

  Tebrikler yoyo...

 3. Alessandro Alessandro

  Aslanoba olsam buraya yatırım yapardım işte..

 4. Web sitesini de değiştirirlerse çok iyi olacak.

 5. Merhaba,

  Araç kapılarının akıllı telefon uygulamalarıyla açılması yeni bir dönemin habercisi gibi. Bu modeli ticarileştirip, satışını yapmak gelecek planları arasında yer alıyor mu acaba?

  Tebrikler yoyo