YOYO 22 milyon dolar değerlemeyle 5.5 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

YOYO 22 milyon dolar değerlemeyle 5.5 milyon dolar yatırım aldı

Dünyada giderek yaygınlaşan araç paylaşımı (car sharing) girişimlerinin Türkiye'deki temsilcisi Drive Yoyo, hem bu iş modelini hem de Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini kanıtlayan yeni bir yatırım aldı.

Berkman Çavuşoğlu, Can Turanlı ve Yavuz Barkın tarafından kurulan ve kullanıcıları arasında Yoyo olarak anılan girişim şimdiye dek kendi ayakları üzerinde ilerliyordu. Partner Fleet Solutions adlı filo kiralama şirketi ile stratejik bir işbirliği yapan Yoyo, bu anlaşmayla 5,5 milyon dolarlık bir yatırım almış oldu ve hisse dağılımı aşağıdaki şekilde değişti.

 

drive-yoyo-yatirim-yeni-hisseAldığımız bilgiye göre Partner Fleet Solutions uzman olduğu abone yönetimi, pazarlama ve teknoloji geliştirme alanlarına odaklanacak. Operasyon yönetimi ve tedarik konularındaki Yoyo'nun tüm ihtiyacını da daha kaliteli, verimli ve büyük ölçekli şekilde sağlayamaya çalışacak.

36 farklı nokta, 70 araç

Size 2012 başında tanıtıp Webrazzi Startup'12'de konuk ettiğimiz Yoyo'nun Mayıs 2012 itibariyle kırılma noktasını geçtiğini paylaşmıştık. Bu yıl başında ise Yoyo'nun 7 haneli ciro ve KOSGEB desteğiyle 2013′e hızlı girdiğine yer vermiştik. Bu haberler sanıyorum yeni bir yatırımın habercisi niteliğindeydi ve bu haberi nihayet almış olduk.

Biraz geriye gidecek olursak Yoyo, 2012'de 5 nokta ve 15 araçla işe başlamıştı. Bugün İstanbul'un en yaygın yeni nesil araç paylaşım kulübü durumunda ve artık İstanbul’un 36 farklı noktadasında 70 araç ile hizmet veriyor. Artık araçların alınan nokta dışında farklı noktalara bırakılmasına da izin vererek esnek bir hizmet sunuyor.

drive yoyo kullan birak arac paylasimi

4200 abone, 17 bin rezervasyon

Yatırım haberiyle aldığımız güncel bilgilere göre 400 bin TL sermayeyle kurulan Yoyo'nun abone sayısı 4200 olmuş. Yoyo araçları için 17 bin rezervasyon yapılmış ve bu araçlarla katedilen yol 960 bin kilometreyi geçmiş. Haberi hızlıca yazarken bir kazanç hesabı yapmadım ama Yoyo ekibi tanıtımdan sonra şirket değerinin kuruluştaki değerinin 22 katına çıktığını ve yakalanan bu büyüme hızının dünyada ilk sırada olduğunu paylaşıyor. :)

Hedefini kullanıcılarına daha hızlı ve kolay şekilde araç sunmak şeklinde açıklayan YOYO, kendi Ar-Ge'sini üretmesi açısından da (araç takip, güvenlik, kendi kendine kapı açma ve araç çalıştırma, CRM altyapı ve donanım) dünyada kendi yazılımını ve donanımını üreten 2. araç paylaşımı şirketinden biri konumunda ve bu altyapıyı da gelire çevirme şansı bulunuyor.

Küçük bir detay

Bu arada karşılaştığım küçük bir şeyi de yeri gelmişken paylaşmak istiyorum.  Şahsen günlük hayatta diğer insanları gözlemleyerek hangi yerli/yabancı internet girişimlerinin hayatımıza girdiğini görmeye çalışıyorum ve bundan bir kaç ay önce halk otobüsünde, elinde YOYO kartı olan birini gördüğümde "galiba bu iş oldu" demiştim. Artık bu pazara giriş yapan diğer oyuncuların da büyümesini, yatırım almasını bekleyebiliriz. :)

Yorumlar (15)
 1. Kutluhan Dağan Kutluhan Dağan

  Önceki günlerde epey detaylı incelediğim bir sistem. Sistem kullanıcılar için mantıklı fakat bu tarz firmaların nasıl ayakta kalacağını merak ediyorum. Sektörde Mobicar ve Mobilizm gibi firmalarda var. Mobilizm'nde üniversite öğrencileri gayet cazip kampanya ve üyelik avantajları mevcut. Kazanan hep biz kullanıcılar alalım gerisi önemli değil :)

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   sektörde yoyo ve diğerleri var :) mobilizm ve mobicar da hsonu mini cooper 24-25TL iken yoyo'da 12TL... mercedes c180, a180 amg 20 TL !!! hem fiyat, hem kalite hem de servis noktasında daha iyiler... daha ne olsun... yoyolamaya devam, 2nci yılımdayım, her ay mutlaka bir haftasonu kullanıyorum... daha da değerlenecektir şirket...

   1. Kutluhan Dağan Kutluhan Dağan

    Yoyocu değilim ama sistemi inceledim. Evet araçları daha iyi ama iyi araç kiralayayım diye 500 TL provizyon vermek mantıklı değil.Benim için sorunsuz sistem,istediğim noktada araç bulabilmek önemli.Artı Kadir Haslı olarak 2 kampusumde de mobilizm varsa totolayamıyorum demektir;)

   2. Kutluhan Dağan Kutluhan Dağan

    Yoyocu değilim ama sistemini inceledim. Evet güzel araçların olduğunu bende incelerken farkettim. Yoyo iyi Mobilizm iyi kargaşasında değilim. Ama benim için araç kiralarken yoyo da olduğu gibi 500 TL provizyon vermek mantıklı değil. Sorunsuz sistem ve araç bulabilmek dışında birde Kadir Has'lı olarak her iki kampüsümdede Mobilizm var ise benim için marka bellidir :)

   3. Şimdi Reklamlar =)

 2. Şerafettin Şerafettin

  Yaptıkları şey sadece araç kiralamak değil, deneyim sunmak. Araç seçimlerinden tutun, araçlardaki CD'ler, iş modeline olan yaklaşımları tamamen "daha iyi nasıl olabilir" in sonucu "daha fazla nasıl kazanırım" 'ın değil. YOYO'yu gerçekten tebrik etmek gerekiyor.

 3. Sistem çok pahalı değilmi? ilk bakışta araba kiralamak ucuz gibi görünüyor (ki değil) ama km başına 50kuruş alıyor senden.

  1. Zaten mini one kilometreye 40 kuruş yakıyor, mini coupe ve bmw bunun üzeridir.

   1. "One kilometre" neymiş ya?

  2. Benzin ücretsiz onun yerine km ücreti var. Yani benzin doldurmakla uğraşılmasın diye yapılmış bir uygulama. Arabaların çoğunlukla şehir içinde kullanıldığı düşünüldüğünde benzin parası km başına 50 kuruştan daha yüksek.

 4. Hüseyin Aslan Hüseyin Aslan

  Helal Olsun taktir ettim.Ülkemizde böyle işlerin çıkması çok güzel.

 5. Şirketin 70 arabası var. Ortalama 70bin tl olsa arabaların değeri, zaten şirketin 5 milyon tl'lik varlığı var.

  Şirketin değeri 22 katına çıktı, çok hızlı büyüdü deniyor, insanlarda değişik bir algı oluşuyor.

  Herneyse, oldukça kapital bağımlı bir iş. Gelen yatırım da muhtemelen yeni araçların alımı için kullanılacak. Her ay araç kiralama şirketlerine en az 1500tl ödeyen biri olarak en büyük dileğim büyük hava alanlarında da hizmete başlamaları

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   arabaların sahibi değiller, sponsor değişince mesela bmw leri kaldırdılar mercedesler kondu, en kıl olduğum da bu oldu, ne güzel bmw kiralıyordum...

 6. Nurettin Nurettin

  Çok başarılı bir model ilerleyen dönemlerde daha çok kullanıcıya ulaşacak. başarılar

  1. Naci Elmalı Naci Elmalı

   Merhabalar. Burada adı geçmiyor ama ben Atlagit üyesiyim. Hafta sonu saati 5 TL, hafta içi 4 TL'den son model Toyota Yaris kullanıyorum. Otomatik vites. Günlük almaya kalksam 48 TL, hafta sonu 60 TL. Bu fiyatları görünce şaşırdım açıkçası. Emlak işiyle uğraştığım için sürekli kullanıyorum ve hatta şirket çalışanlarım dahi üye oldu kullanıyorlar. Araba alacaktık, alma ihtiyacım ortadan kalktı. Bundan daha ucuzu babamın arabası diyeceğim ama babam vefat etti, rahmetli. Yaşasaydı onun arabası daha pahalıya gelirdi, ona da eminim.