Driveyoyo.com: Üst Sınıf Otomobilleri Kullan ve Bırak

Driveyoyo.com: Üst Sınıf Otomobilleri Kullan ve Bırak

Ülkemizde yeni girişimcilerin adını henüz çok sık anamıyoruz. Tecrübeli isimlerden farklı, güzel girişimler görmek ise artık sürpriz değil. Markapon'un kurucularından Can Turanlı'nın dahil olduğu DriveYoyo da bunlardan biri.

Paylaşımlı otomobil kiralama olarak tanımladığımız modele yeni bir örnek olan girişim ciddi bir sermaye (400 bin TL) ile bakir bir alana giriş yapıyor. Modeli hatırlatmak gerekirse, öncelikle sisteme küçük bir ücretle üye olduğunuzu belirtmem lazım. Genellikle saatlik işleriniz için belli bir noktadan bir araç kiralayıp, işinizi bitirdikten sonra yine aynı noktaya aracı bırakıyorsunuz. Bu süreçte kiraladığınız araca göre bir kira ve km başına ücret ödüyorsunuz. Benzin parası ise müessesenin ikramı.

Yoyo araçlarını kullanmak için anahtar yerine Yoyo Kart (aşağıda şağdaki görsel) kullanıyorsunuz. Yakında (1 ay sonra) çıkacak iOS uygulaması ise iPhone sahipleri için kart kullanımını da arka plana atıyor.

Yoyo, Borusan Otomotiv ile yaptığı özel anlaşma ile üst segmentte bir hizmet sunmaya odaklanmış. 2012 model BMW 1.16, BMW 1.18, Mini Coupe (yeni bu ilk defa üretildi), ve diğer Mini serisi ile işe başlıyor.

İşin yazılım tarafını tamamen Türkiye'de çözen Yoyo ekibi,  arabalardaki cihazları yurtdışından ithal etmiş. İyi bir güvenlik için araçlara GSM, GPS, RFID, immobilizer ve daha fazlasını içeren bir kit eklenmiş.

Türkiye'de otomobil sahipliği önemli kabul edilse de Can Turanlı bu alanda önemli bir potansiyel gördüklerini söylüyor. Şu an 23 arabanın dahil olduğu filonun ilk 6 ayda 60'a çıkarılması planı da işin ciddiyetini gösteriyor. Girişimin kurucuları da bu iş için doğru kişiler gibi görünüyor.

Can Turanlı'nın strateji ve teknolojiden sorumlu kurucu ortak olduğu girişimde, 15 yılı aşkın yöneticilik deneyimi olan Berkman Çavuşoğlu genel müdür görevinde. Borusan Otomotiv'de 10 yılını operasyonel kiralama ve filo satışlarından sorumlu yöneticiliğine veren ve satış alanında toplamda 18 yıllık deneyim sahibi olan Yavuz Barkın'ın ise işin araç ve operasyon kısmını yürütecekmiş.

Drive Yoyo - Hisse Dağılımı

Bora Samman ve GittiGidiyor eski ortaklarından Tunç Yalgın'ın yatırımcı olarak dahil olduğu Yoyo, 16 Ocak'ta hizmet vermeye başlayacak. Yoyo durakları üşimdilik 6 noktada (5'i üniversite, 1 tanesi AVM) kullanıcılarını bekliyor.

Atlagit'i tanıtırken bahsettiğim gibi;

Zipcar’ın 2000′den bu yana 235 milyon dolar yatırım çektiğini ve borsaya açılmış olduğu düşünürsek AtlaGit’in işe yarar bir iş modeli olduğunu söyleyebiliriz. Barselona’da Avancar‘ı Londra’da Streetcar‘ı satın alan Zipcar’ın Avrupa’ya açılmak istemesi de AtlaGit’in doğru yolda olduğunu gösteriyor. ABD’li bir başka paylaşımlı otomobil kiralama servisi Relayrides‘ın ise 5 milyon dolar yatırımı bulunuyor.

Paylaşımlı otomobil kiralama pazarı yükselen değerlerden biri. Amerikalı ZipCar yaptığı satın almalarla Avrupa pazarına girdi bile ve rotayı Türkiye'ye çevirebilir. Büyük şehirlerde raylı taşıma sistemlerinin yaygınlaşması, trafik ve park sorununun artması otomobil sahibi olma isteğini azaltacağından paylaşımlı otomobil kullanımını popülerleştireceğini öngörüyorum, en azından İstanbul için öyle olmasını temenni ediyorum. Sanırım 2012 sonunda bu modelin gidişatı hakkında net verilerimiz olacak ve yeni oyuncuların pazara giriş yapıp yapmayacağını göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.