Kullan-bırak araç hizmeti DriveYoyo kırılma noktasını geçti - Webrazzi Startup'12
Yenilikler

Kullan-bırak araç hizmeti DriveYoyo kırılma noktasını geçti - Webrazzi Startup'12

Webrazzi Startup12'da sahneye çıkan 5. girişim DriveYoyo.com oldu. Aslında kullan-bırak otomobil pazarına giriş yapan Drive Yoyo'dan Ocak ayında sizlere bahsetmiştik. Bugün ise Drive Yoyo kurucularından Berkman Çavuşoğlu sahne aldı ve DriveYoyo'yu hem kendi ağzından anlattı ve gelinen son noktayı izleyicilerle paylaştı.

Berkman Çavuşoğlu, sunumunun başında otomobillere ihtiyaç duyduğumuza ama otomobil sahibi olmanın çeşitli sebeplerle (statü sahibi olma vs.) pek de mantıklı olmadığına değindi. Kullanılmayan araçların maddi kaynakların israf edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Berkman Çavuşoğlu, Drive Yoyo ile kullanıcılarının otomobil ihtiyacını karşılarken bu israfın da önüne geçmek istediklerini söyledi.

Berkman Çavuşoğlu'nın verdiği bilgilere göre DriveYoyo, operasyonel giderlerin gelirleri yakaladığı bir noktaya gelmiş. Can Turanlı ve Yavuz Barkın'ın da kurucu ortaklar arasında olduğu girişim, otomobil alma noktalarının sayısı 8'e, otomobil sayısı 20'ye ve para ödeyen üye sayısı ise 338'e yükselmiş.

DriveYoyo kullanıcıları şimdiye kadar 3,300 saat yol katetmiş. Yani aradan geçen 2 aylık aktif dönemde Drive Yoyo araçları günde 60 saate yakın trafiğe karışmış.

Araç içi yardım, güvenlik ve takip sistemi ve Yoyo Kart ile kullanıcılarına sistemli bir araç kullanımı sunan Drive Yoyo önümüzdeki dönemde konum sayısını ve bilinirliğini arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Webrazzi Startup'12 Sponsorları

Elmas Sponsor

Microsoft Türkiye

Platin Sponsor

iLab Ventures

Altın Sponsor

Çalışkan Kızılyel Hummingbird Ventures IBM

Dijital Medya Sponsoru

Sosyal Medya Sponsoru

İletişim Sponsoru

Destekleyenler

Endeavor Türkiye Etohum Keyground

Yorumlar (7)
 1. Batuhan Dizdar Batuhan Dizdar

  Merhaba,

  Bu haber ile ilgili bir yorumum olacak. Sunumu izlemedim, dolayısıyla buradaki habere göre yorum yapıyorum. Habere göre Berkman Çavuşoğlu driveyoyo'nun 400K sermaye ile kurulduğunu ve bu yatırımı ilk birkaç ayda çıkardıklarını söylüyor. Bununla beraber ulaşılan üye sayısı ve araçların kullanım bilgisi de paylaşılmış. Driveyoyo yıllık üyelik bedeli 69 TL, 388 üye için yaklaşık 27K eder. Araçların 3300 saat kullanıldığını söylüyor, araçların sadece şehir içinde kullanıldığını düşünürsek, bu araçlar saatte ortalama 80km ile kullanılsa, KM başına alınan 0,50 TL'den, yaklaşık 132K eder. Ayrıca kullanılan saat kadar da kiralama bedeli alınıyor, ortalama 25 TL. 3300 saat aktif olarak kullanıldığı belirtiliyor (iyimser olarak aracı kiralayanların, kiraladıkları sürenin sadece yarısında kullandıklarını düşünürsek), bu durumda buradan da 3300*2*25=165K ciro elde edilir. Hepsini topladığımızda şirketin ulaştığı ciro yaklaşık olarak 225K eder. Bunun KDV'si, kurumlar vergisi, stopajı, personel ve ofis giderini hesaba katmıyorum bile... Sizce de hesapta bir hata yok mu? Bence Berkman Çavuşoğlu tarafından yapılan sunumun amacı, gelinen noktayı aktarmaktan öte, hizmetin reklamını yapmakmış...

  Lütfen bu yorumum sadece bir eleştiri olarak kabul edilsin. Driveyoyo kurucularını, Zipcar klonu da olsa, risk alarak, ülkemizde sunulmayan bir hizmeti sunmaya başladıkları için tebrik ediyorum. Sadece bu tarz haberlerin, bir çok girişimci adayını yanlış yönlendirdiğini düşündüğüm için fikirlerimi paylaştım. Driveyoyo ve webrazzi ekibine başarılar dilerim...

  1. Serkan Utku Öztürk Serkan Utku Öztürk

   Yapıcı bir eleştiri yapmışsınız, katılıyorum. Bu arada DriveYoyo.com kurucularına başarılar.

   1. Berkman Cavusoglu Berkman Cavusoglu

    izin verirseniz yanlış anlaşılmayı düzeltelim - bahsi geçen konuda ilettiğimiz mesaj, "operasyonel giderler ve gelirlerin başabaş olduğu" yönündeydi - yatırım maliyeti çok ayrı bir şey - CAPEX bahsi geçen bu konunun dışında. bilgilerinize.

   2. Bir ekleme daha; Batuhan Bey'in hesaplamasında yanlış bir hesaplama var; şirket sermayesi ayrı şey, yatırımı çıkartmak ayrı bir şey. Şirket sermayesi uzun dönemli yatırımlar için gereken bir nakit birikimi. Yatırım ise belirli dönemlerde kullanılan nakit. Bu ikisi, birbirlerine eşit değiller çoğunda ki YOYO'da da biz sermayemizin henüz çok kuçük bir kısmını kullandık. bilginize

   3. Batuhan Dizdar Batuhan Dizdar

    Berkman Bey Merhaba,

    Sunumunuzu izlemediğimi, yorumumu da sadece haberde yer alan ibarelere istinaden yaptığımı en başında belirtmiştim, dolayısıyla beni yanlış anlamanızı istemem. Haber içeriği de sizin bilgilendirmeniz doğrultusunda revize edilmiş zaten.

    Bununla beraber, bir kez daha sizi girişiminiz için kutlar, yatırımınızın karşılığını en kısa sürede almanızı dilerim.

 2. Fatih Koçak Fatih Koçak

  Ülkemizde olmayan ve uygulaması da bence zor olan, yeni girişimler doğuracak böyle bir girişimleri çok takdir ediyor ve başarılar diliyorum.

 3. Startup12 sonrasında üyelik kartı aldım ve Mini One'ı test ettim. Gerçekten araç kiralamayı çok kolaylaştırıyor.

  Lokasyon seçimleri isabetli. Ayrıca yakıt alırken de hiçbir ödeme yapmamanız (Provizyon alıyorlar ve kiralama bittikten sonra yaptığınız kilometre için kilometre başına birim tutar alıyorlar.) hoşluk.

  BMW 116 ile 100 kilometre yaparsanız 50 TL benzin ücreti alınıyor.

  ***136 beygir için 1 Km için 50 Krş. biraz fazla olmuş .

  Gece kuşu tarifesi inanılmaz uygun.