Facebook, paylaşımları sitelere yerleştirme özelliğini herkese açtı
Yenilikler

Facebook, paylaşımları sitelere yerleştirme özelliğini herkese açtı

Facebook’un gönderileri web sitelerine yerleştirmek için gömme özelliğini açıklamasının üzerinden bir aydan kısa bir zaman geçti. Son yapılan açıklamada ise artık bu özelliği herkesin kullanımına açıldığı duyuruldu. Böylece artık herhangi biri, başka bir kullanıcının herkese açık Facebook gönderisini, istediği siteye basit bir şekilde yerleştirebilecek.

Son bir ay içerisinde kapalı bir grup tarafından test edilen bu özellik ile yapılan geliştirmeler sonucunda Facebook, gömülen gönderilerin genişliği gibi konulardaki son ince ayarları da tamamladı.

Kullanımı oldukça pratik olan bu özellik sayesinde artık tüm kullanıcılar, uzun zamandır Twitter’dan yapılan paylaşımları sitelerine yerleştirebildikleri gibi, bundan böyle artık Facebook gönderilerini de yerleştirebilecekler.

Bu özelliği kullanmak için Facebook’taki herhangi bir gönderinin sağ üst kısmında ok işaretine tıklayarak açılan menüden “Gönderiyi Göm” seçeneğini tıklamanız yeterli. Bundan sonra karşınıza çıkan kodu kopyalayıp sitenize yerleştirmeniz gerekiyor. Eğer bir gönderiyi zaman tüneli içerisinde değil, tek başına görüyorsanız bu kez "Gönderiyi Göm" seçeneğini paylaşımın alt kısmına sağda göreceksiniz.

Facebook paylaşımları sitelere yerleştirme özelliği herkese açıldı

Bu özellik hem Facebook sayfalarının, hem de kullanıcıların gönderilerini sayfanıza yerleştirmeyi mümkün kılıyor. Fakat sadece herkese açık olarak paylaşılmış gönderileri sayfanıza gömebileceğinizin altını bir kez daha çizelim. Eğer yerleştirmek istediğiniz gönderi herkese açık olarak paylaşılmamışsa “Gönderiyi Göm” ok işaretine tıkladığınızda seçeneğini göremeyeceksiniz. Ayrıca sitenize yerleştirdiğiniz içeriğin paylaşım seçenekleri değişirse artık sitenize ilgili içerik yerine, bu mesajın artık görüntülenemediğine dair bir mesaj göreceksiniz.

Bu yeni özelliğin siteye yerleştirilen Facebook gönderisi içerisinde yer alan videoyu oynatma becerisi de bulunuyor. Şu anda için Facebook çok fazla seçenek sunmuyor, paylaşımlar aynı Facebook üzerinde göründüğü şekilde sayfalara yerleştirilebilir fakat ilerleyen zamanlarda Facebook'un özellikle genişlik konusunda bazı alternatifler sunması muhtemel görünüyor.

Facebook paylaşımları sitelere yerleştirme özelliği herkese açıldı

Konuyla ilgili olarak Facebook’un yardım sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu sırada Facebook'un paylaşımı gömme özelliğini iş üzerinde görmek isteyenler için Webrazzi'nin davetiyeleri göz açık kapayınca kadar tükenen partisinin Facebook gönderisini aşağıya gömdük.

 

Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi bu yenilik Facebook adına sosyal medya yarışında Twitter’a doğru atılmış bir adım. Kullanıcı algısı olarak Twitter, herkese açık yayın yapılan bir mecra konumunda. Facebook’ta ise herkese açık yayınlar ağırlıklı olarak sayfalar üzerinden gerçekleşiyor. Facebook bu yeni özelliği ile bireylerin de Facebook’u Twitter’ı kullandıkları gibi kullanabilmelerini istediğini gösteriyor. Facebook’un daha önce devreye sokmuş olduğu ama beklendiği kadar yaygın kullanıma bir türlü ulaşamayan abonelik sistemi de bu yeni özellik sayesinde daha anlamlı hale gelebilir.

Peki siz bu özelliğin Facebook’a ne kazandıracağını düşünüyorsunuz?

Yorumlar (3)
 1. Resim ve video kodlarının site içine gömülebilmesi, sitelerine youtube gibi kanallardan video vb. embed eden kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak gibi.

  Tabiki tıklamalar ilgili sayfalara yani facebook'a yönlecek. Güzel bir adım.

 2. Öncelikle yazınızda ki;

  "Böylece artık herhangi biri, herhangi bir herkese açık Facebook gönderisini, istediği siteye basit bir şekilde yerleştirebilecek." cümlesi kafa karıştırıcı bir açıklama olmuş

  bu şekilde artık web sitesi yapmamıza gerek kalmayacak gibi,hali hazırda buna uygun bir yazılım kodlama ile facebook sayfasını veya oluşturduğunuz 5 sayfadan kategorisel içerikler girerek kendi web sitenizi oluşturursunuz, bant genişliği yok, host yok saldırı yok...

 3. Adnan Güney Adnan Güney

  Merhaba,

  Çok geç yapılan bir uygulama.İçerik yazmayı alışkanlık yapmayan site, blog yazarları için bire bir kopyalama olanağı sunması birçok kişinin ilgisini çekeceği kesin.Facebok önce sayfa ve grubu olanların gönderdikleri içerik için harf doğrulamayı kaldırması yönünde bir çalışma var mı acaba ! Kendi yazımı kendi sayfama gönderirken bana harf soran bir site acaba kendinden mi korkar yoksa benden mi? Bu uygulamaları önce düzene sokması gerekir.Tamamen ticari ve rekabet mantığı ile yapılan bir ygulama.Sizce insanlara bu uygulama katme değer sağlar mı? Yabancı uyruklı bir arkadaşım beni eklediğinde, Facebook bana tanıyor musun sorusunu soruyor.ilginç diy mi ? Herhalde nikah memurluğuda yapmaya başladı.Uygulamaya sadece gülüyorum. Dünyayı yeniden keşif gibi birşey bu.