Monochroma, Kickstarter'da 80 bin dolar hedefine ulaştı

Monochroma, Kickstarter'da 80 bin dolar hedefine ulaştı

Sizlere  daha önce haberini verdiğimiz, Kickstarter'a Türkiye'den katılmış ilk proje olan Monochroma, biraz önce hedeflediği destek tutarına ulaştı. 80 bin dolarlık hedefine Kickstarter kampanyası ile ulaşan Monochroma, kampanyanın kapanmasına 2 gün kala 1400 küsür kişinden desteğini görmüş.

45 günlük kampanya süresinin bitimine 2 gün kala, 13 kişi 1000 dolar, 2 kişi de 5000 dolar veya üzerinde bağış yapmış. En çok tercih edilen bağış miktarı '15 dolar veya üzeri' sınıfında olmuş. Oyunun bir dijital kopyasının hediye edildiği bu tutar için 700'den fazla kişinin elini cüzdanına götürmüş.

Monochroma kickstarter

2 yıllık geliştirme

Kısaca hatırlatmak gerekirse Nowhere Studios tarafından geliştirilen Monochroma, sinematik bir bulmaca/yapboz oyunu olarak tarif ediliyor. Monochroma’nın geliştirilmesine yaklaşık 1 buçuk yıl önce başlanmıştı ve ekibin Kickstarter kampanyası açılırken 6 aylık daha işi kalmıştı.

Nowhere Studios'un kurucu ortaklarından Burak Tezateşer (diğeri Orçun Nişli) geçtiğimiz günlerde Sosyal Garaj programımıza da konuk olmuş ve Monochroma’nın tüm hikayesini ve hedeflerini paylaşan paylaşmıştı. Türkiye pazarında oyun geliştirmenin zorluklarından bahsetmişti. O sıralarda da toplanan destek 73 bin dolar seviyesindeydi.

Türkiye'de neden olmasın?

Burak Tezateşer'den konuyla ilgili bir yorumunu (aşağıda) sizlerle paylaşacağız ama şunu belirtmek isterim ki Türkiye'de en uygulanabilir yatırım modellerinden biri kesinlikle kitlesel fonlama. Monochroma'nın Türkiye'den çok sayıda destekçi çektiğini tahmin etmek zor değil ve bu da demek oluyor ki yurtdışındaki örnekler pekala Türkiye'de de başarıya ulaşabilir. Yeter ki güzel projeler kendini göstersin.

Bu alanda dünyada 10 milyon dolar sınırının aşıldığını da hatırlatmak isterim. Şimdilik Projemefon.com, Biayda.com ve belki Tinkfabrik.com'un adını anabiliriz.

GÜNCELLEME:  Burak Tezateşer sonuca dair şu sözleri bizimle paylaştı;

Vallahi çok mutluyuz. Özellikle oyun endüstrisinden, Türk oyun severlerden çok güzel bir destek gördük, hepsine sonsuz teşekkür ediyoruz ve karşılığını vermeyi kendimize bir borç biliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.