Monochroma, Kickstarter'da 80 bin dolar hedefine ulaştı
Oyun

Monochroma, Kickstarter'da 80 bin dolar hedefine ulaştı

Sizlere  daha önce haberini verdiğimiz, Kickstarter'a Türkiye'den katılmış ilk proje olan Monochroma, biraz önce hedeflediği destek tutarına ulaştı. 80 bin dolarlık hedefine Kickstarter kampanyası ile ulaşan Monochroma, kampanyanın kapanmasına 2 gün kala 1400 küsür kişinden desteğini görmüş.

45 günlük kampanya süresinin bitimine 2 gün kala, 13 kişi 1000 dolar, 2 kişi de 5000 dolar veya üzerinde bağış yapmış. En çok tercih edilen bağış miktarı '15 dolar veya üzeri' sınıfında olmuş. Oyunun bir dijital kopyasının hediye edildiği bu tutar için 700'den fazla kişinin elini cüzdanına götürmüş.

Monochroma kickstarter

2 yıllık geliştirme

Kısaca hatırlatmak gerekirse Nowhere Studios tarafından geliştirilen Monochroma, sinematik bir bulmaca/yapboz oyunu olarak tarif ediliyor. Monochroma’nın geliştirilmesine yaklaşık 1 buçuk yıl önce başlanmıştı ve ekibin Kickstarter kampanyası açılırken 6 aylık daha işi kalmıştı.

Nowhere Studios'un kurucu ortaklarından Burak Tezateşer (diğeri Orçun Nişli) geçtiğimiz günlerde Sosyal Garaj programımıza da konuk olmuş ve Monochroma’nın tüm hikayesini ve hedeflerini paylaşan paylaşmıştı. Türkiye pazarında oyun geliştirmenin zorluklarından bahsetmişti. O sıralarda da toplanan destek 73 bin dolar seviyesindeydi.

Türkiye'de neden olmasın?

Burak Tezateşer'den konuyla ilgili bir yorumunu (aşağıda) sizlerle paylaşacağız ama şunu belirtmek isterim ki Türkiye'de en uygulanabilir yatırım modellerinden biri kesinlikle kitlesel fonlama. Monochroma'nın Türkiye'den çok sayıda destekçi çektiğini tahmin etmek zor değil ve bu da demek oluyor ki yurtdışındaki örnekler pekala Türkiye'de de başarıya ulaşabilir. Yeter ki güzel projeler kendini göstersin.

Bu alanda dünyada 10 milyon dolar sınırının aşıldığını da hatırlatmak isterim. Şimdilik Projemefon.com, Biayda.com ve belki Tinkfabrik.com'un adını anabiliriz.

GÜNCELLEME:  Burak Tezateşer sonuca dair şu sözleri bizimle paylaştı;

Vallahi çok mutluyuz. Özellikle oyun endüstrisinden, Türk oyun severlerden çok güzel bir destek gördük, hepsine sonsuz teşekkür ediyoruz ve karşılığını vermeyi kendimize bir borç biliyoruz.

Yorumlar (7)
 1. Oldukca basarili buldum. Turkiye'den boyle projeler cikiyor olmasi cok guzel. Umarim cok basarili olurlar. Turkiye'den bir Zynga, bir Rovio neden cikmasin? Neyimiz eksik?

 2. Dogukan Ibrahimoglu Dogukan Ibrahimoglu

  Tebrikler. Bu haber cok sevindirici. Umarim cok basarili olur.

 3. Çok başarılı olacağını hissettiğim bir ekip. Yolunuz açık olsun.

 4. Lorem Ipsum Lorem Ipsum

  hoh rahatladık valla :D oyun moyun yapmadılar bildiğin strateji yaptılar :) başardılar.80.000 dolar değil 160 bin kişiye duyurdular belki de.artık monochroma haber duymayacağız :) ( kişiseldeğil oyun sevmiyorum :)

 5. Faruk Cengiz Faruk Cengiz

  Monochroma'yı tebrik ederek başlamak istiyorum. Fakat aklım biraz yazının son bölümüne takıldı. Kitlesel fonlamanın tam da Türkiye'ye göre olduğunu vs yazmışsınız. Buna katılmak mümkün değil.

  Bakacak olursanız, oyun için toplanan fonun çoğunun yabancılar tarafından oluşturulduğunu göreceksiniz. Monochroma'nın yaratıcılarından biri de "Sosyal Garaj"da verdiği röportajda yurtdışındaki dramatik oyunseverlerin ilgi gösterdiğinden bahsediyor.

  E-ticaret konusunda henüz yeterli olgunluğa erişmemiş olan Türkiye'li kullanıcı ne yazık ki kitlesel fonlamayı anlamaz, kullanmaz. Düşünsenize parasını verip malı alıp alamayacağının şüphesindeki bir kişi 10-15 TL hiç tanımadığı adama internet üzerinden bağış yapsın. Mantıklı geliyor mu? En az bir 7-8 sene var Türkiye'de bu tarz kitlesel fonlama sistemlerinin tutunabilmesi için.. (Şu an Türkiye'deki kanunların bu şekilde para toplamaya izin vermediğinden hiç bahsetmeyeceğim bile)

  Günümüzde ortamın kitlesel fonlamaya uygun olmadığının en büyük kanıtıları. Projemefon'un artık aktif olmayışı, thinkfabrik'in bunca zamandır sadece bir ürün çıkartabilmiş olması ve biayda.com'un 3-5 bin bandındaki projeleri bile zar zor fonluyor olması.

  Sektöredeki her şeyden haberdar olan sizler Projemefon'un artık aktif olmadığını nasıl kaçırdınız hayret ediyorum.Yoksa Cem Bey'in olası bir satışını/devrini önlememek için mi bu haberi atladınız?

 6. Caglar Gurcan Caglar Gurcan

  Monochroma'yi tebrik ederim. Yanliz proje Kickstarter’a Türkiye’den katılmış ilk proje degildir. Sadece benim bildigim Turkiye'den son 2 yildir Kickstarter'da proje yayinlaniyor. Bir haber yaparken arastirmanizi iyi yapin.

  1. Hangi projeler olduğunu paylaşırsanız inceleyelim? En azından ben daha önce başka bir yerli kampanya görmedim.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri