Bilişim Sektörü'nde iş arayanların en çok hakim oldukları programlama dilleri [Webrazzi PRO]
Kariyer

Bilişim Sektörü'nde iş arayanların en çok hakim oldukları programlama dilleri [Webrazzi PRO]

 • Profesyoneller için Bilgi Merkezi olan Webrazzi PRO'da bu haftanın en çok öne çıkan grafiği, en yeni veri ortaklarımızdan biri olan Kariyer.net'e ait.

thumb-bilisim_sektorunde_is_arayanlarin_en_cok_bildikleri_programlama_dilleri.jpg

Profesyoneller için Bilgi Merkezi olan Webrazzi PRO'da bu haftanın en çok öne çıkan grafiği, en yeni veri ortaklarımızdan biri olan Kariyer.net'e ait.

Aşağıda sizlerle paylaştığımız grafikte, Kariyer.net'te Bilişim Sektörü için iş arayan adayların en çok hakim oldukları programlama dilleri listesine ulaşabilirsiniz.

Listeye göre SQL yüzde 15.10 ile birinci sırada. Kariyer.net'te SQL bildiğini söyleyen aday sayısı tam 70 bin. İkinci sırada yüzde 9.8 ile Java, üçüncü sırada yüzde 9 ile HTML var. C# dördüncü, C++ beşinci, ASP ise altıncı durumda. Türkiye'de sıkça kullanılan PHP ise yüzde 5.4 ile sekizinci durumda.

Tabii bu listenin Kariyer.net veri tabanına ait olduğunu, dolayısıyla genelde daha kurumsal şirketlerin ve o şirketlerde çalışmak isteyenlerin bu listeyi oluşturduğunu söyleyebiliriz. PHP'nin bu denli aşağılarda yer alması da bu konuyla alakalı olabilir. Listenin tamamıma hemen aşağıda ulaşabilirsiniz.

bilisim_sektorunde_is_arayanlarin_en_cok_bildikleri_programlama_dilleri

Bilişim Sektörü'nde iş arayanların en çok bildikleri programlama dilleri

Kariyer.net'e ait çok sayıda farklı istatistiği Webrazzi PRO'da bulabilirsiniz.

Üye girişi yapmadan da Webrazzi PRO'da arama yapabilirsiniz

Webrazzi PRO ücretli bir platform. Ancak üye olmadan da Webrazzi PRO’da arama yapabilirsiniz. Bunun için sitenin sağ üstüne bulunan arama kutusunu kullanmanız yeterli. Örnek bir “cep telefonu” araması ise şurada.

Webrazzi PRO‘da şu an 3 farklı hesap bulunuyor. Bu hesapları birbirinden ayıran tek unsur kullanıcı sayıları. Bireysel hesabı 1 kişi, Startup Paketini 5 kişi, Kurumsal Paketi ise 10 kişi kullanabiliyor. Fiyatlar ve diğer detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

(Listede yer alan XML, HTML, Ajax ve Linux gibi kavramlar teknik olarak aslında bir programlama dili değiller. Dolayısıyla liste için "programcılıkta kullanılan teknolojiler" gibi bir ifade daha doğru durabilir ancak ülkemizde genel kanı olarak "programlama dili" ifadesini kullanmayı bilerek tercih ettik)

Yorumlar (40)
 1. sql, html, .net, linux, xml, ajax, unix

  bunlar ne zaman programlama dili oldu acaba?

 2. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  html dil mi ya??

  1. HTML(HyperText Markup Language) dil ama programlama dili değil.

 3. Listedekilerin bir çoğu programlama dili değil... :(

 4. AJAX programlama dili mi? Komik olmayın

  1. Türkiye'de Freamworklar, Teknikler(mvc), patternler (observer, singleton) ve fonksiyonlar programlama diliyken bir method'a dil demişler çok mu? Sen komik olma :)

 5. Ümit Aksoy Ümit Aksoy

  Keşke burda yazan rakamlar gerçek olsa, o zaman ne bilişim sektöründe bu kadar çok kalifiye eleman ihtiyacı olurdu ne de bu kadar çok iş arayan sayısı...

 6. Mehmet Can Mehmet Can

  Unix ve Linux ne zamandan beri programlama dili olmuş. Teknoloji çok gelişti çoook :) ASP ve ASP.NET ise birer programlama dili değil platform yada framework olarak adlandırılabilirler.

 7. Mehmet Can Mehmet Can

  Demek saçma sapan personel ilanları verenler ilandaki neredeyse tüm yetkinlik alanlarını eklemelerine sebep böyle saçma sapan listeleri referans alıp ne gördülerse talep etmekle işlerini yürütüyorlar.

 8. Hakan Taşova Hakan Taşova

  Üniversitelerde verilen eğitimin sonucu çıkıyor bu durum maalesef. Piyasadaki eleman açığıyla ters korelasyon gösteriyor.

 9. Mehmet Mutlu Elmas Mehmet Mutlu Elmas

  Bu listede programlama dili olmayan bir sürü şey var. Html ve Linux gibi. Aslında .net'in birinci sırada olması lazımdı. java programlama dili herkes tarafından duyulmasına rağmen Türkiye'de pek tercih edilmiyor. Tercih edenler genelde büyük kurumsal uygulamalar yazanlar. Orta ölçekli firmalar en çok .net kullanıyor. Programlama dili sql olmadan bir hiç o yüzden birinci sırada olması da normal gibi.

 10. Doğukan Kemaloğlu Doğukan Kemaloğlu

  Bazı programlama dillerini bilmiyorum ama php bilenlerinin yarısından fazlasının bildiğine inanmıyorum , çoğu bildiğini sanıyor

 11. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Demekki sql html javayı herkes biliyormus :)

 12. Bence JAVA 'nın Türkiye 'de 2. sırada olması imkansız. JAVA listede 2. sırada olsayda buralar çayırlık çimenlik cennet gibi bi yer olurdu.

  Okullardaki bilgisayar laboratuarlarında windows kurulu bilgisayarlarda (kaldı ki bu hocaların bilgisiyle alakalı) genellikle vb,delphi,php,c# kurup geçip, javanın jsinin belki kıyısından geçen bir kaç hocanın, yada üni.de seçmeli ders olarak heves edip java 'yı öğrenmeyi isteyen bir kaç genç haricinde yada c# c++ bilip çok benziyomuş bide java 'ya bakayım diyen kişiler haricinde java bilen yoktur.

  Java ile Javascript 'i karıştıran millet, Java biliyorum diye işaretlemiştir diye düşünüyorum.

  1. Hüseyin Hüseyin

   aklına başına alıp java öğreten okullarda var ya sistem proğramlama gibi bir kaç dersin dışında bizim okulda(Işık Üni) bütün dersler java :)

  2. İYTE'de (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) de dersler genelde Java üzerine gitmekte.

  3. Karadmin Karadmin

   java o kadar zor bir programlama dili degil. bence gozununzde biraz fazla buyutmussunuz. ayrica javascript'de o kadar kucumsenecek bir degil. bence onu da gozunuzde fazla kucultmussunuz. :))

 13. Bu istatistik bize iş arayan elemanların (işi olmayanların) bildiği dilleri gösteriyorsa bu durumda bu dilleri bilenlerin işsiz olduğunun da ispatı değil midir? Yani bu istatistik aşağıdan yukarı doğru okunursa en trend programlama dillerinden (eleman aranmayan, zaten çalışan) en zayıf ve hareketli programlama dillerine doğru gittiği görülebilir :)

  1. Hüseyin Hüseyin

   yanlış mantık şu an bi işte çalışan bi insan daha iyi bir iş için o sitede araştırma yapabilir ya da daha önce aramıştır şimmdi buılmuştur ama verileri sitede kalır sonuçta onu

 14. Renklidergi Renklidergi

  Sevgili Webrazzi, bizi bazen gerçekten üzüyorsun :(

  Programcı değilim ancak neyin programlama dili neyin olmadığını biliyorum çok şükür.

  Buradaki programcı arkadaşlar sektördeki dernek, kurum vs aracılığı ile iş arama sitelerine bu yanlışlığı düzeltmek adına baskı kurdurabilirler mi caba?

  1. Listede yer alanların bir bölümünün programlama dili olmadığını biliyoruz. Yazının sonunda da zaten detay veriliyor. Malesef bizim yorumcumuz yine de konunun özüne odaklanıp ona yorum yapmak yerine genel kitle için daha anlamlı olacak olan kalıpa takılıyor ve anlamsız yorumlarda bulunuyor.

   Sanırım buraya yorum yapan yazılımcı/programcı/tasarımcıların çoğu medya alanına atlayıp yayıncılık yapacak veya Türkçe öğretmenliğinde gözleri var ki bunlarla ilgileniyorlar. :)

   1. Renklidergi Renklidergi

    E bile bile lades yazısı olmuş o zaman =) Keşke siz de diğer yorumdaşlar gibi yazıya bu kanaldan girip, konuyla ilgili hayıflanmalara detek olsaydınız. Bu sayede buradaki onca yorum tenkit değil, takdir içerseydi...

    Ha bir de bunca "bunlar programlama dili değil ki!" yorumuna "biz de bilioz olm, ama bizim yorumcularda pek biliyor her şeyi..." tarzında tipik itiraz ve üste çıkan esprili yorum yazmak yerine "bizi işte bu yorumlar güçlendiriyor, bizi bu yapıcı yorumlar varediyor" şeklinde bir yanıt verip alkışlar içerisinde ayrılsaydınız sahneden =)

    1. Alkış alma peşinde değil fayda sağlama peşinde olduğum için bu gibi durumlara sert tepki verebiliyorum sanırım. Size göre hatayı anlattınız kime ne faydası oldu. Orada bir veri paylaşılmış bunun yorumunu niye kimse yapmıyor da herkes açıklaması yapılmış bir detaya yoğunlaşıyor.

     Bu gereksiz tartışmalı yorumlar yerine atıyorum "İnşallah iki sene sonra yine bu veriyi paylaşırsınız da hepimiz görürüz web tabanlı dillerin nasıl yükseldiğini" gibi bir yorum daha anlamlı olmaz mıydı? Veya "Pyton, rails niye listede yok daha aşağıdaki maddeler de var mı? Cevap ver eyyy Webrazzi" çok daha değerli bir tenkit olmaz mıydı?

     Burada ben soruyorum amaç bağcıyı mı dövmek üzüm mü yemek? (Yorumum sadece size özel değil aynı konuya odaklanan tüm yorumlaraydı)

   2. “programlama dili” ifadesini kullanmayı bilerek tercih ettik. diyor.

    bilerek yanlış yapmayın. lütfen biraz özen gösterin. sizin okuyucu kitleniz ev kadınları değil.

    unix'in neresi programla dili!

    webrazzi pro da tüm istatistikler boyle mi?

    1. Başlığı "Bilişim Sektörü'nde iş arayanların en çok hakim olduğu programlama teknolojileri" yaparsak o ev kadını olmayan okuyucumuzun tüm sorunları çözülecek mi peki?

     Benim burada anlatmak istediğim PRO değil, ince detaylara fazlaca takılıp konunun özünün kaçırılması. Bu tartışmaya başka bir başlıkta da girebilirdik.

   3. Renklidergi Renklidergi

    Sevgili Ali Altuğ Koca,

    bakınız ben de sizin gibi yorumumun sonunda önerimi dile getirmişim değil mi? =)

    3-5 koca dernek biraraya gelip çok da güzel yaptırım sağlayabilirler İŞ BULMa sitelerine.

    "bunlar programlam dili, bunlar değil. Üye firmalarınıza daha doğru, daha düzgün CV'ye sahip adaylar yönlendirmeniz için bu gereklidir."

    diyebilirler pekala değil mi?

    Yoksa ben yine Türkiye'de yaşadığımı mı unutuyorum acaba? =)

   4. Osman Ayhan Osman Ayhan

    "Size göre hatayı anlattınız kime ne faydası oldu."

    Bu yaklaşımı bilişim dünyasında çalışan kimseye yakıştıramam.

    İlla da eleştirilecek bir şeylerin bulunması günümüz kuşağının temel özelliği.Öyleyse, iş yapan kişiler de mümkün olduğunca eleştiri oluşturmayacak, mükemmele yakaın iş çıkartıp para kazandıkları işin kalitesini arttırsın. Siteye trafik taşıyan okuyuculara "eleştirdin de ne oldu, kime ne faydası var" diye ayar verip de bindiğiniz dalı kesmeyin bence...

    webrazzi'de daha önce Çağlar Erol'un bilişim sektörü çalışanlarına dair sert bir girişi olmuştu. Bir anda yazı, sitenin en çok yorum alan yazısı olmuştu. Onun için, bir açıdan bakınca da rating'i arttırmak için de olabilir diye düşünmüyor değilim.

    Her neyse, yazının içeriğine dair, Kariyer.Net ile böyle bir iş birliği yapılmuş olması güzel. Verilerde standart sapma ötesi bir yanlışlık hissedilse de genel bir fikir vermesi açısından güzel bir yayın. Teşekkürler.

    1. Ben de karşıt yaklaşımın hiçbir faydasının olmadığı konunun özünün kaçırıldığını düşünüyorum. Burada karşı çıktığım yorum tipi, içerideki veriyi tartışmayıp kelimelere takılınması.

     Hiç bi zaman trafik peşinde de olmadık alkış peşinde de, bunların peşinde olsak çok teşekkürler yorumlarınız için bu düzeltmeyi yaptınız bizi ihya ettiniz diye metiyeler düzerdik. Çok güzel de alkışlanırdık ama amacımız bu değil. Paylaşılan veriden birilerinin anlam çıkarmasını birilerinin işine yaramasını istiyoruz. Biz bunu isterken okuyucularımızın bu kelime hatalı o öyle mi bu böyle mi ye takılmasını ben kabul edemiyorum, bunu anlatmak istiyorum.

     Reyting peşinde olsaydık sürekli sosyal medyada patlayan bombaların haberini yapar tartışmalara ev sahipliği yapardık, sürekli suçladığınız advertorial yazıları da alır keyfimize bakardık. Belki de bunları yapmadığımız için bu kadar eleştiriliyoruz.

     Tekrar belirtmek isterim benim anlatmak istediğim yorumlarda ufak detaylara ve ince göndermelere odaklanmasının yanlış olduğu, konunun özünün kaçtığı. Yoksa yukarıdaki içerikle ilişkili değil.

 15. Osman Gursoy Osman Gursoy

  kusura bakmayın bu istatistik hiçbir işe yaramaz. önemli olan veriyi anlamsız bir şekilde yayımlamak değil, veriden çıkarttığı sonucu açıklamak.

  1. Bu veri yazılımcılar için değil IK'cılar için daha anlamlı bir bilgi. İş ararken geliştirici kitle CV'lerine en çok SQL'i bir programlama dili ve teknolojisi olarak giriyor. Direkt programlama dillerinde ise Java şu anda en fazla insanın CV'sinde bulunuyor, demek oluyor. Sizin işinize yaramayabilir ama ben inanıyorum ki başka bir iş dalı için faydalı olacaktır.

 16. Çağdaş Çağdaş

  Kaynak olarak kariyer.net gösterilmiş beyler yanlışın çıkış noktası belli ama tablo hiç kontrol edilmeden sunulmuş tabii ki. Eğer durum firmaların unix'i programlama dili olarak bilen elemanlar arayan firmalar varsa olay daha vahim tabii ki:)

  1. Elbet o da vardır da bu veriler sistemdeki CV'lerden elde edilmiş, ilanlardan değil.

 17. Renklidergi Renklidergi

  E artık yıldırım oklarımızı kariyer.net e çevirebilir miyiz artık? =)

  Gerçi onları da güzelce eleştirsek de bari bu yazı neticesinde hangilerinin DİL olmadığını idrak etseler de, BİLİŞİM kategorisinde kişisel bilgilere yönelik doğru bilgi DEVRİMİni gerçekleştirseler...

 18. Bu bir şaka olmalı herhalde. Yahu biz bu sektörün içindeyiz ama java veya c++ bilen adam sayısı bir elin parmağını geçmez. Ama kariyer.net'e kalırsak herkes java biliyor. Yuh artık. Bu demek oluyor ki kariyer.net'teki profil bilgilerine pek güvenmemeliyiz.

 19. biri de çıkıp dememiş ki; iş arayan ne kadar çoksa piyasa da o kadar az tutuluyordur.

 20. universitede C, C++, java derslerini bilen herkes CVsine bunlari biliyorum diyor .

  haliyle kariyer.net bunlara gore bir istatistik yapmis ama sektor boyle degil.

  Benim sektorde gordugum cogu insan .net ortamlarda gelistirme yapiyor eskeriyetle c# dilini kullarak cunku bu ortamda isler hizli ilerliyor , destek olmak ve kaynak bulmak cok kolay .

  bu istatistik tamamen yanlistir.

 21. Tüm dünya JavaScript'e kilitlenmis durumda listede görmemek cok üzücü...

  http://readwrite.com/2013/08/09/why-javascript-will-become-the-dominant-programming-language-of-the-enterprise

 22. o degilde, listede neden python yok veya niye ruby yok. Java diye tutturmus gidiyor millet. Clojure veya Scala bilen sayisinin bu kapsamda artmasi gerekmiyor mu?

  Java bilenlerin JVM veya bytecode bilenlere oranını merak ettim şimdi.

  C++ bilen sayısı %8 iken C bilenin listede olmaması enterasan değil mi? C dialecti Objective-C bilen de yok. Bu kadar iPhone'u iPad'i al Objective-C öğrenme.

  Peki Go'ya ne demeli? Daha çok görmeli zorunlu kılmalıyız.

  SQL bilen 70.000 kişi No-SQL'i görünce biraz bozulmuştur herhalde.

 23. Kadir Cebel Kadir Cebel

  bu sıralamada yer olan javanın 2.sırada olması demek, ülkede android programlama yapan elemandan geçilmiyor olması demek. Bence de arkadaşların dediği gibi ülkede java ile javascript garip bir şekilde karıştırılıyor bu sebep olmuştur diye düşünüyorum.

  Yalnız objective c yi göremedim. demek ki gerçekten hiç yok.

 24. Cenk Eren Cenk Eren

  Boşversenize adamlar iş arıyor ama senıor olan yok dogru duzgun herkes bırsey bıldıgını ıdaa edıyor sonuc olarak karıyer.net iş arama platformu tabıkı herkes herseyı bılecek :P ıstatıslık yanlış turkıyedekı proje sayısına ve gelıstırılen dile göre hareket etmek lazım firmaların da eleman arama methodu şu php bılsın delphıde bılsın oracle bılsın mssql bılsın androıd bılsın pazarlama yapsın ıyı masaj bılsın ılanları ınceleyıp guluyorum aradıkları elemanın title'ı yok...