iPhone'unuzu satmak için en doğru zaman dilimindesiniz!
Mobil

iPhone'unuzu satmak için en doğru zaman dilimindesiniz!

Geçtiğimiz yıl 12 Eylül'de iPhone 5'in tanıtımını gerçekleştiren Apple'ın, bu yıl ise 10 Eylül tarihinde yeni nesil iPhone'u tanıtacağı konuşuluyor. İddialara göre yeni nesil iPhone'un ismi de iPhone 5S olacak.

Geçtiğimiz Haziran ayında iOS 7'nin tanıtımını gerçekleştiren Apple'ın yeni nesil iPhone'u iOS 7 yüklü olarak kullanıcılara sunulacak. Şu ana kadar iPhone 5S ile ilgili konuşulan çok sayıda özellik bulunuyor.

Bunlardan neredeyse kesinleşeni ise yeni iPhone'lar üzerinde kullanıcıların parmak izlerini tanımlayabilecek olmaları. Bunun haricinde kasasının değişmesi beklenmeyen iPhone 5S'in öne çıkan diğer özellikler ise ağırlıklı olarak batarya iyileştirme, fotoğraf çekimi ve hızla ilgili.

Apple 10 Eylül'de yeni nesil iPhone'u tanıtacağını düşünecek olursak eski cihazlarınızı satmak için en doğru zaman diliminde olduğumuzu söyleyebiliriz. Cihazın Türkiye'ye gelmesinden önce tanıtılması bile iPhone 5, iPhone 4S ve iPhone 4'ün bir adım daha "eskimesi" anlamına geliyor. Bu durumun da ikinci el piyasasına etkisi muhakkak olacaktır.

Şu an piyasaya baktığımız ortalama olarak ikinci el iPhone 5'ler 1500-1700 TL, iPhone 4S'ler 900-1200 TL, iPhone 4'ler ise 600-900 TL civarında seyrediyor.

steve-jobs-iphone

Peki cihaz ne zaman ülkemizde satışa çıkar?

Eğer Apple 10 Eylül'de yeni nesil iPhone'un lansmanını gerçekleştirirse; cihazın ülkemizde Aralık ayında resmi yollarla satışa çıkacağı tahmininde bulunabiliriz.

Tabii konuyla ilgili değinilmesi gereken bir diğer nokta da Türkiye'de açılması planlanan ve hatta Apple CEO'sunun da doğruladığı Apple Store. Apple Store'un yeni nesil iPhone'un satışına yetişmesi de ihtimaller dahilinde. Böylece Türkiye normalde olduğundan daha hızlı bir şekilde yeni nesil cihazlara kavuşabilir. Bu da 10 Eylül'den sonra tahmini 2 aylık bekleme süresinin kısalacağı anlamını taşıyor.

Yorumlar (6)
 1. Iphone'un işte bu tarafı çok güzel.O kadar android aldım hepsinde de zarar ettim.Bu sefer alternatifimi Iphone 5S'ten yana kullanacağım...

  1. 3000 e alıp 1500 e satınca zarar etmemiş mi olunuyor :)

   oysaki her sene değiştirme hastalığına yakalanmasaydınız şimdi daha karlı olurdu. galaxy s2 hala çok iyi telefon ama aynısını bir ayfon 4 için diyemiyorum.

   1. Türkiyede iphone 5s 2200 TLden piyasaya çıktı atmayınız lütfen, nerden 3000TL ye aldınız. Ben yurtdışındn getirtmiştim bana maliyeti 1650 TL oldu hatta. Bu bir kriter değildir ama dogruya dogru Samsung iphone a göre çok daha hızlı değer kaybediyor.

 2. Zafer bey telefon alıyorsunuz, yatırım yapmıyorsunuz. Saçmalamışsınız. Tabii ki teknoloji geliştikçe değer kaybedecek.

  Düşünerek yorum yazmanız dileğiyle.

 3. Websaati Websaati

  Apple microsoft mantığıyla yürümek isteyen bir firma olma yolunda.. kendi bilgisayarım kendi telefonum kendi tabletim kendi yazılımım ve dahası.. Tekellilik peşinde olan şirketlerden uzak durmak gerekir..

 4. Gerçekten doğru zaman şu an, düşünenler hemen elinden çıkartmalı, beni ele alırsanız benim için geçerli değil daha yeni ekranı değiştirttik hemen satamam, hatta anı olsun diye video bile çektirmiştik :)

  http://www.youtube.com/watch?v=_O_noyR_oOc