Sedo, ikinci çeyrekte 17.5 milyon dolarlık alan adı satışı gerçekleştirdi
Alan Adı

Sedo, ikinci çeyrekte 17.5 milyon dolarlık alan adı satışı gerçekleştirdi

Dünyanın en büyük alan adı satış portallarından Sedo, 2013'ün 2. çeyreği için önemli bir pazar analizi yayınladı. Sedo'da yapılan satışların değerlendirildiği rapora göre ikinci çeyrekte toplam 17,5 milyon dolarlık satış gerçekleşti.

118 farklı alan adı uzantısı için yaklaşık 10 bin işlemin gerçekleştiği dönemde satışların yarısından fazlası 500 doların altındaki işlemlerden oluşuyor. 500-2500 dolar arasındaki işlemler yüzde 35 ve 2500-5000 dolar arasındaki işlemler yüzde 7 pay alıyor. 50 bin doların üzerindeki satışlar ise yüzde 1 oranında kalmış.

Screen Shot 2013-08-14 at 2.11.39 PM

İşlemlerde yüzde 53 payla .COM uzantısı ilk sırada, yüzde 15 payla .DE uzantısı 2. sırada. Dikkat çekici olarak gösterilen .CO uzantısı ise 10. sıraya girmeyi başarmış. 160 ülkeye satış yapan Sedo'da işlem yapan en aktif 3 ülke ABD (%37), Almanya (%21) ve Birleşik Krallık (%8) olmuş.

Sedo, satış hacmi ve işlemler açısından ilk çeyreğin biraz gerisinde kalsa da 2012'nin son iki çeyreğinden de iyi bir performans göstermiş. En çok satın alma işlemi 'hemen al' tipindeki ilanlar üzerinden gerçekleşmiş.

En yüksek tutarlı satın almaların ilk 3 sırasında ise yinhang.com ($300.000), moms.com ($252.000) ve elend.com ($140.000) yer alıyor.

Alan adı pazarında eskiye nazaran yeni kayıtlarda pek açık bir alan yok. Ancak sadece Sedo değil, Afternic gibi satış portalları bu alandaki satın almaların devam ettiğini gösteriyor. Alternatif alan adı uzantıları da işin diğer bir boyutunu oluştururken yeni nesil alan uzantıları bu alanda yeni bir kulvar açıyor.

sedo domain alan adi infografik

Yorumlar (4)
  1. Nurettin Nurettin

    Türkiye'de alanadlari.com güzel bir girişimde bulundu.alan adı satanların artık sedoya değil alanadlari.comda satması daha iyi olur. alan adlarında artık boş bulmak imkansız gibi.

  2. Bence elinde yurtdışına hitap eden domainler için hala Sedo vazgeçilmez bir pazarlama alanı, ama türkçe alan adları için ise alanadlari.com un girişimi ile oluşturulan bu satış platformu tercih edilmeli ayrıca komisyon oranları sedo ya göre daha iyi ve baya iyi bir yükseliş gösteren bir girişim. Ve birçok güzel alan adını da bulabileceğiniz Kaliteli İsim Pazarı da " www.kipa.com " içinde satışta bulundurdukları domainlerle göz dolduran bir portföy, herkezin incelemesini öneririm.

  3. "yinhang" çince'de "banka" demek. yinhang.com gibi anlamsız bir alan adı neden 300.000$'a satıldı diye düşünenlere.

  4. Evet yıllar geçti ama hala sedo satış pazarlamasında çok üstünlüğünü koruyor.