idemama.com'a Aslanoba Capital'den yatırım geldi
Yatırım

idemama.com'a Aslanoba Capital'den yatırım geldi

Tasarım odaklı crowdsourcing girişimi idemama'ya Aslanoba Capital'den yatırım geldi. Geçen yıl Kasım ayında Alp Saul, Cem Sertoğlu ve Evren Üçok'tan yatırım alam idemama, bu yatırımın üzerinden bir yıl geçmeden ikinci yatırımını aldı.

Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori tarafından kurulan idemama'ya Aslanoba Capital'in yaptığı yatırım miktarı açıklanmazken, 2011'de kurulan girişimin 5 milyon TL'den değerlendiği bilgisi paylaşıldı. 

Kobiler ile profesyonel tasarımcıları buluşturan bir pazaryeri formatındaki idemama'da logo, broşür, web tasarımı gibi farklı kategorilerde tasarımların satışı sağlanıyor. Son 6 ayda büyüme hızının üç kat arttığını paylaşan şirket aldığı yatırım ile büyümeye devam edecek.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Yorumlar (25)
 1. Olması gereken bir yatırım aslanoba ince eleyip sık dokuyor anlaşılan..

 2. Fatih Çetin Fatih Çetin

  aslanoba abimiz uzun süredir ortada yoktu hayırlı olsun diyelim :)

 3. İdemama bence artık birazcık daha fiyatlarında uygunluğa gitmeli ve bu sayede daha çok kişiyi hedeflemeli diye düşünüyorum.Birazcık premium hizmet veriyorlar gibi geliyor bana.

  1. Tabiki premium hizmet olmak zorunda. Tasarım yapılıyor orada. 3 Kuruşa 5 Köfte mantığı tasarımda imkansız. Bazı fiyatları piyasanın altında bile hatta. Düşük fiyat isteyen, fuzuli masraf gören kişiler tabelacı ya da matbaacılara gidebilir.

   1. Amerikada 99designs.com'da 99 dolar olan bir hizmet burada 450 TL olması pahalıdır.3 kuruşa 5 köfte değil ama 150-200 TL olması bence daha mantıklı onu demek istemiştim

   2. Saim Daim Saim Daim

    @Ataman

    abd'de bir macbook, google telefonu fiyatı da burdan çok daha ucuz. keza hizmetlerde. internet gibi...

   3. @Saim Daim

    Ötv veriyor heralde designerlar? Böyle yüzde 50 vergi ödüyorlar freelancer olarak?.Amerikada 700 dolar olan iphone burada 2000 lira en az yüzde bilmem kaçı vergi+insan üstü kar marjı koyuyorlar.Azıcık ingilizcesi olan daha çok çeşitli tasarımcıların olduğu 99 designs'ı kullanır.Arkadaşlarım aynen öyle yaptılar mesela.idemama'dan 100 dolar pahalı ama güzel bir iş yaptırdılar.Türkiyede yaptıramamışlardı

  2. http://99designs.com/contests

   Burdaki fiyatlara baktınız mı bilemiyorum ama idemama-daki fiyatlar ucuz bile geldi bana.

   Hayırlı olsun. Sadece ismi çok garip geldi bana. Türkiyede nerden buluyorlar bu garip isimleri.

   1. Daha bir tane soyadiyla sirket kuran gormedim :) Teknopark'ta calisiyordum, 15 metrekarelik ofisi olan sirketin ismi x industries. 15 metrekarelik alanda ne insdustries yapiyosun acaba? :D

    Şaka bir yana guzel bir yatirim. Yabanci sirketler turkiyeye gelmeden, turk girisimcinin boyle klonlari yapip pazari kapatmasi guzel.

 4. Bahadır Yaşar Yilmaz Bahadır Yaşar Yilmaz

  Yerinde bir yatırım. Pazar inanılmaz büyük. Artık en küçük esnaf bile bir logonun, bir tabelanın öneminin farkına varmaya başlıyor. Ücretler belki henüz müşterinin tasarıma biçtiği değerin üzerinde ancak orta vadede ulusal tasarım pazarı benzer girişimler ile farklı bir seviyeye ulaşacaktır. İdemama bu yatırımın gücü ile pazardaki yerini sağlamlaştırmak adına pazarın çoğunluğunu oluşturan küçük esnafa yönelik uygun şartlarda çözüm önerilerinde bulunmalıdır. Tebrikler.

 5. The Gaste The Gaste

  bir süredir sesi soluğu çıkmıyordu Hasan beyin bende korktuydum yatırımlara son verecek diye neyse içim rahatladı

 6. işin yatırım konusuna yorum yapamayacağım. benden daha iyi ölçüp biçmişlerdir şirketi. Ancak müşteri gözü ile idemama yatırım yapılacak şirket değil.

  iki defa iş verip birer tasarım (demeye bin şahit) ile sonuçlandı. Şirketin yaptığı 'para iadesi' ise adam kazıklama. cebine her iş verdiğimde 600tl koyan, sadece tasarımcıya verilen kısmı iade eden bir sistemleri var. benim düşünceme göre yatırım uzun vadeli, müşterisini memnun edecek şirketlere yapılır. ben idemamanın artık 'kapısının önünden geçmem'...

  1. İdemama tasarımcı ve firmalara davranış politikasını değiştirmeli 2 proje yaptım proje süresi doldu üzerinden 20 gün geçti halen açıklanmadı. İlk proje aksilik olmuştur dedim tekrar katıldım bir projeye onda da aynı konu olunca idemamanın üstünü çizdim artık. Sonuçların gecikmesini bildiriyorum otomatik cevap tarzı mail atıyorlar proje değerlendirme süreci şudur budur şeklinde beni pek memnun etmedi işin açığı...

 7. Türkiye'de girişimcilerin örnek alabileceği kalitede bir proje. Kesinlikle yatırımı hakediyor. Gelirini bilmem ama sırf o projede yer almak için bile yatırım yapılır :)

 8. Idemama'yi uzun suredir takip ediyor ve kullaniyorum. Tasarim ve dogru tasarimci cok zor bir konu. Bu konuda inanilmaz bir potansiyel var ve idemama dogru yerde duruyor. Arti program ve proje uzerine de daha iddaali sitelere ihtiyacimiz var idemama gibi.

  Idemama ve aslanoba capital adina umut verici bir birliktelik. Basarilar...

 9. Çok doğru bir yatırım.

 10. Aslanoba baya sessiz kalmıştı :) Ramazandan olsa gerek tebrikler yatırım alan firmayada yatırım yapan sayın Hasan Beyede...

 11. Işbir Yatak Adana Işbir Yatak Adana

  Aslanoba nedense hep garanti servislere yatırım yapıyor. Yeni girişimleri desteklediğini duymadım.

 12. Aslanoba yı herkes Angel sanmıştı, ama kendisi VC cıktı.. yeni ve disruptive iş fikri olanlar, Allah yardımcınız olsun..

 13. Mevlüt Mevlüt

  o efsane masada çekilmiş foto neden yok :D

  1. Faruk Üstün Faruk Üstün

   Ramazanda Erikli Su şişesi uygun olmayacağından olabilir :)

 14. Nurettin Nurettin

  bence hasan abi bu işi çabuk öğrendi. türkiyede tasarıma yeni önem vermeye başlandı. idemamayı hep takip ediyorum güzel işler çıkartıyorlar

 15. Öğretmen Öğretmen

  Ne diyelim ,brova Aslanoba'ya,iş dünyasında bakış açısını değiştirdi bence.Örnek bir atılım

 16. Personel Alacak Personel Alacak

  Bu adamlarda para bitmiyor mu kardeşimmm :)

 17. Gaziantep Çiçek Gaziantep Çiçek

  İdeamama yı eleştirenler için iyi bir fırsat var bence fakat farkında değiller :) Eleştirileri düzgünce sıralayıp ideamamdan daha güçlü bir iş modeli oluştursunlar diye öneririm.