Sanal dünya Yoğurtistan e-ticaret mağazalarıyla yeniden yayında
Girişim

Sanal dünya Yoğurtistan e-ticaret mağazalarıyla yeniden yayında

Eğer en az 3 yıldır Webrazzi'yi takip ediyorsanız Yoğurtistan'ı hatırlarsınız. Yoğurt Bilgi Teknolojileri'nin geliştirdiği 3 boyutlu sanal dünya birkaç hafta önce kapılarını açtı, sonra daha gelişmiş haliyle daha geniş bir kitlenin kullanımına sunuldu.

Yoğurt BT kurucusu ve CEO'su Cemil Türün'ün paylaştığı bilgilere göre kullanıcıların 3 boyutlu karakterlerle canlandırıldığı Yoğurtistan dünyası artık 25 mağazayla sosyal etkileşimi e-ticaretle birleştiriyor.

yogurtistan 3 boyutlu oyun

Facebook hesabınızla giriş yaptıktan sonra oluşturulan karakterinizle 5 farklı meydanda gezinip, diğer kişilerle sohbet edebiliyor, tavla oynayabiliyor ve açık olan mağazalardan alışveriş yapabiliyorsunuz.

Genel olarak akıcı bir kullanım sunan uygulamada Yoğurtistan'ın kendine ait mağazaları da dikkat çekiyor.

yogurtistan 3 boyutlu

Mobil sürümünün bir kaç ay sonra hazır olacağını öğrendiğimiz Yoğurtistan'da sağlıklı şekilde vakit geçirebilmeniz için tarayıcınızda güncel Adobe Flash sürümü olması gerekiyor.

Yoğurtistan'ın geleceği ise hem Facebook üzerindeki e-ticaret uygulamalarının hem de EA Games'in Sim Social'ı kapatması bakımından akılda soru işaretleri oluşturuyor. Geleceğin neler getireceğini bekleyip görelim.

Yorumlar (14)
 1. Kullanıcılar bu şekilde gezerek alışveriş yapmak mı istiyor yoksa en hızlı şekilde ürününü alıp siteden çıkmak mı istiyor ? Yurtdışında çok tutmuş bir örneği var mı ?

 2. Ümit Çün Ümit Çün

  Az önce sistemi denedim gayet güzel yapmışlar, tebrik ederim.

 3. Batur Kahveci Batur Kahveci

  Yoğurtistan ortaya çıkalı çok uzun süre oldu. Hiçbir zaman 3 boyutlu sanal ağların, 3 boyutlu sanal alışveriş merkezlerinin şansı olduğunu düşünmüyorum. Yoğurtistan ekibinin 3D sanal dünyası hakkında bilgi birikiminin inanılmaz boyutlara ulaştığını sanıyorum. Ama bu birikim için daha etkin uygulama alanları olmalı. Eticaret için iki tutmayan mayası bir arada. Hem sosyal alışveriş hem de 3 boyut.

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   Batur bey e katılıyorum nedense bu şekilde ki iş modelleri e-ticaret de dönüşüm oranını yerinden bile kıpırdatmıyor .

   Bambaşka bir işin içinde ek gelir sağlanmak istenebilir bu düşünce ile belki yapılabilir ama bu ana iş olamaz gibime geliyor.

   2010 senesinde arkadaşım e-ticaret sitesind 3d mankenler kullanıyordu , güzelde bir parya yaptırdı bu işi . Alışveriş yapmadan önce bu 3d mankenlerin üzerinde satın alacaklarını görme modeli , muhtemelen tahmin ediyorsunuzdur . 1 Sene kullandı bunu ama hiç bir işe yaramadı sadece farklı olmasından dolayı PR oldu . 1 Sene sonunda klasik e-ticaret modeli ne geçti ve işler normale döndü.

 4. Yogurtistan yillardir geliyor, cok buyuk yatirim aliyor, geliyor, geliyor da, bir turlu gelemedi. Goldenhorn'dan paralari aldilar, ne oldu o paraciklar. Sadece kendini tatmine yonelik bir sarmala donmus durumda. Simdi yeni bir lansman. Seneye yeni bir lansman olur. Yurtdisinda gidip kendini duyuruyor Yogurtistan. Aslinda bende Turkiye'yi rezil ediyor. Saglik olsun...

 5. Malesef olmamış,

  4-5 yıldır geliştirilen 3 boyutlu sistemin bu halde olması üzücü, umarım geliştirdikleri bu sistemi başka ürünlerde kullanabilirler.

 6. Kenan Öztürk Kenan Öztürk

  Bu tarz bir proje ile yaklaşık 5 yıldır uğraşıyoruz,hatta daha da geliştirilmiş ve kullanışlısıydı fakat hep erteledik.Sebebini bir kaç cümle ile anlatacak olursak,kullanıcı alışkanlıklarımıza pek uygun değil gibi duruyor genel olarak, pttavm yaptı ( https://3d.epttavm.com/tr/3dlogin )onunda çok başarılı olduğu söylenemez,ülkemizdeki internet hızları belli bu tarz alışveriş sitelerinde daha hızlı kullanımı olması lazım ve site içerisinde trafiği artıracak işler yapmak lazım,yani hemen çıkma oranının çok yüksek olması için bir şeyler yapılmalı insanlar sıkılmamalı.Ayrıca bir sosyal ağ ile bağlantısının olması mantıklı gibi gelse de seo tarafı da ayrıca sıkıntı yaratacaktır.Bu fikir üzerinde ilk çalışmaya başladığımızda,videolar hazırladık oyun şeklinde yazılımlarla bir şeyler çıkarttık en basit haliyle firmalarla görüşüldü vs.vs. Fakat hep kullanıcı tarafını düşündüğümüzde erteledik.Sektör için güzel bir gelişme hayal kırıklığına uğranmaması dileğiyle.

 7. Teknolojisi harika olmuş. çaba gösterenlerin eline sağlık. umarım tutan bir proje olur.

 8. Kullanıcıların cep telefonundan zaman harcamadan alışveriş yapmak istedikleri zamanda, yavaş ve kafa karıştırıcı sistemlerin başarılı olması mümkün değil.

  Verilen emeklere yazık.

  1. Bülent Bülent

   Gökhan Bey'e katılıyorum,

   günümüzde kullanıcılar normal e-ticaret sitelerini gezerken,sitede yavaşlık olduğu an oradan uzaklaşırken

   böyle yavaş bir sistemin başarılı olması mümkün değil.

 9. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  düşünce güzel ama pratikte olmadı şahşi görüşüm ben sıkıldım yahu ;) ama çok gelişirse teknolojimiz ozaman tadından yenmez aklıma neler gelmediki;

  şimdi online oyun oynarken oyundan çıkmadan ışınlanırım buraya ev alışveirşimi yaparım tabi grafik falan süper olacak marketteki ürünleri canlı olacak işlemciler min 10 ghz olacak 8 çekirdek olacak falan anca ozaman tutar bence :D ne yazdım ben boyle

 10. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Düşünce güzel, emek güzel. İnternet bağlantı hızı ve tablet kullanımı da yaygınlaştı mı eğlenceli bir hal alabilir. Alışkanlıkları değiştirmek kolay olmayacaktır. Umarım zoru başarırsınız.

 11. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

  Bunu sadece chat amaçlı yapsaydınız çok iyi olurdu. İçinde yine sanal mağazalarda olurdu. Siz de reklam geliri elde ederdiniz.

 12. Yasin Canli Yasin Canli

  Bu kadar güzel bir projeye bu ismi yakıştıramadım.