Facebook hashtag’i mobile taşımaya başladı

Facebook hashtag’i mobile taşımaya başladı

Facebook bundan kısa süre önce hashtag devrini resmen başlattı. Artık aynı Twitter, Instagram ve diğer pek çok sosyal ağ sitesinde olduğu gibi Facebook üzerinden de durum güncellemelerinde hashtag’ler kullanılabiliyor ve kullanıcılar hashtag’ler yardımıyla herkese açık veya kendileri ile paylaşılmış olan farklı içerikleri keşfedebiliyorlar.

Facebook hashtag’leri kısa sürede popüler oldu. Pek çok kullanıcının yanı sıra büyük markalar da Facebook üzerinde içeriğinde hashtag’ler yer alan içerikler paylaşmaya başladılar. SimplyMeasured’ın son yaptığı araştırmaya göre Facebook’taki en büyük 100 markanın 56’sı 12 – 24 Haziran tarihleri arasında Facebook güncellemelerinde hashtag kullandılar.

Facebook da hashtag kullanımını yaygınlaştırma konusuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İlk hedef ise mobil cihazlar…

Şu an itibariyle Facebook’un Android ve iOS uygulamalarında hashtag desteği yer almıyor. Fakat TechCrunch’ın bildirdiğine göre buna yönelik adım olarak Facebook’un HTML5 tabanlı mobil sitesi m.facebook.com üzerinde hashtag desteklenmeye başlandı.

İlgili hashtag’ler de görülmeye başladı

Facebook daha önceden hashtag kullanımını farklı özellikler ile zenginleştireceğini de duyurmuştu. Buna ilk örnek de ilgili hashtag’lerin kullanımı ile karşımıza çıkıyor. İlgili hashtag’ler sayesinde belli bir konu ile ilgili paylaşımları keşfetmek için tek bir hashtag kullanımı ile sınırlı kalmayarak, aynı hashtag ile birlikte sık kullanılan diğer hashtag önerilerini de görme imkanı sağlanıyor.

Facebook hashtag’leri kullanıcılar için ilgili içeriği keşfetmek açısından önemli fakat dünyanın en büyük sosyal ağın yapısı halen ağırlıklı olarak şahsen tanıdığınız insanların paylaşımları ile sınırlı. Bu alışkanlığın çok kolay değişmediğini de Facebook’ta istediğiniz kişinin halka açık paylaşımlarını, kişiyi arkadaş olarak eklemeden, sadece abone olarak görmenizi sağlayan yapının halen yaygınlaşmamış olmasından da görebiliyoruz.

Hashtag’ler de Facebook üzerinde şahsen tanımadığınız kişilerin paylaşımlarını keşfetmenizi sağlıyor ama görünen o ki abonelik yapısına göre kullanıcılar hashtag’e biraz daha hızlı bir şekilde adapte oluyorlar.

Özellikle Twitter’daki “Gündem” (Trending Topic) yapısına benzer bir uygulamanın Facebook’a gelmesi bu adaptasyonu daha da hızlandıracak gibi görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.