Facebook’ta hashtag devri resmen başlıyor
Sosyal Ağlar

Facebook’ta hashtag devri resmen başlıyor

İlk olarak Mart ayında ortaya çıkan ve Facebook’un pek çok farklı sosyal ağda oldukça popüler olan hashtag yapısını kendi içerisinde kullanmaya başlayacağına dair haberler farklı tepkilerle karşılanmıştı. Başta Twitter olmak üzere pek çok farklı sosyal ağ sitesinde hashtag’leri aktif olarak kullananların bir kısmı bu yapının Facebook üzerinde de faydalı olacağını söylerken, bazı kullanıcılar da bu yapının özellikle de mahremiyet anlamında Facebook’a pek uygun olmadığını söylemişti.

Fakat bir süredir konuyla ilgili devam eden çalışmalar sonucunda yayınlanan bir blog yazısı ile hashtag’lerin Facebook üzerinde kullanılmaya başlayacağını resmen duyurdu.

Facebook üzerinde hashtag’ler aynı Twitter, Instagram veya Tumblr’da olduğu gibi kullanılacak ve aynı konuyla ilgili farklı paylaşımları kolay bir şekilde keşfetmeyi sağlayacak.

Yapılan açıklamaya göre Facebook üzerinde hashtag’lerin üç temel kullanım şekli olacak. Kullanıcılar Facebook üzerindeki durum güncellemeleri ve paylaşımlarına hashtag ekleyebilecekleri gibi, diğer servislerden taşınan hashtag’ler de tıklanabilir olacak. Ayrıca hashtag’ler Facebook aramasına da dahil edilecek.

Hashtag’lerle ilgili mahremiyet endişelerine gelince, Facebook hashtag yapısının site üzerindeki var olan mahremiyet ayarlarını değiştirmediğini, içerisinde hashtag kullanılmış olsun ya da olmasın tüm kullanıcıların bundan sonra da sadece kendileri ile paylaşılmış olan içerikleri görüntüleyebileceklerini ve bunun dışında kalan içeriklere erişemeyeceklerini açıkladı.

Bu açıklama ile birlikte hashtag’lerin Facebook’ta kullanılmaya başlanacağı kesinleşmiş oldu fakat bir anda tüm kullanıcılar için kullanılabilir olmayacak. Hashtag kullanımı kademeli olarak devreye sokulacak ve tüm kullanıcıların bu özelliğe sahip olması zaman alabilecek.

Facebook ayrıca hashtag kullanımını zaman içerisinde farklı özellikler ile zenginleştireceğini söyledi fakat bu konuda detay vermedi.

Yorumlar (3)
  1. Facebook'un bu adımının çok fazla başarılı olacağını düşünmüyorum. Çünkü, yapısal olarak facebook'a pek uygun değil. Daha çok video ve resim falan paylaşıldığı için. Twitter'da başarılı olmasının nedeni, sistemin daha çok yazı paylaşımı ve bir etkinliğin ortak düşüncesini paylaşma üzerine kurgulanmış olması (son dönemde video ve resim paylaşımı artmasına rağmen, yazısal olarak düşüncelerin paylaşımı daha ağır basmakta).

  2. Yazarbk Yazarbk

    Bende bunu dün tesadüfen, espri amaçlı bir yorum yazmaya çalışırken fark ettim ve uzun zamandır böyle bir özelliğin var olup, sadece ben bilmiyorum düşüncesiyle fazla kurcalamadım. Bence facebook adına çok güzel bir adım.

  3. Bende geçenlerde bir hashtag'e tıkladığımda gördüm.Twitter'da çok pöpüler olan bir sistem, facebook'a da böyle bir sistemin eklenmesi bence çok güzel olmuş.