Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten online reklam sektörüne gözdağı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten online reklam sektörüne gözdağı

Teknoloji ve internet alanında yer alan şirketlerin ödediği veya ödemediği vergiler sık sık tartışılan konular arasında yer alıyor. Geçen dönemlerde Google'dan Apple'a kadar birçok dev şirket Türkiye'deki vergilendirme konusunda sık sık gündeme alınan şirketler arasına girdiğini söylemek mümkün. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in son açıklamalarına göre online reklam pazarı için de vergilendirme konusu gündeme taşınacak.

Mehmet Şimşek'in Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre online reklam gelirleri hizmet geliri kapsamına alarak, Türkiye'de kazanılan paranın vergisinin Türkiye'ye ödemesini sağlanacak.

Haberde bulunan açıklamada Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık online reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığını ifade ediyor.

Online reklam, hizmet geliri kapsamına alınacak

Online reklam gelirlerinin hizmet geliri kapmasında değerlendirilebilmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek sözlerine şu şekilde devam etti: "Söz konusu reklam gelirleri ticari kazanç sayıldığı için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. Online reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız."

Türkiye'de vergi konusundan en bilinen olaylar arasında Google'ın vergi mükellefi olması bulunuyordu. 2009 yılında 71 milyon TL vergi cezası kesilen Google, 2011 yılında Türkiye'de resmen vergi mükellefi olmuştu. Öte yandan Apple'ın Türkiye'deki App Store gelirleri için de bir vergilendirme çalışması olduğu geçen dönemlerden tartışılanlar arasındaydı.

Mehmet Şimşek'in online reklam sektörünü vergilendirme konusunda açıklamalarına bakacak olursak, Facebook ve Twitter reklam satışlarını Türkiye'deki ajanslarla gerçekleştiriyor. Yani söz konusu reklamların faturası Türkiye'de kesilerek, vergisi ödeniyor. Mehmet Şimşek'in açıklamalarını vergi ödemeyen şirketlere gözdağı vermek olarak yorumlayabiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.