Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten online reklam sektörüne gözdağı
Reklam Servisleri

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten online reklam sektörüne gözdağı

Teknoloji ve internet alanında yer alan şirketlerin ödediği veya ödemediği vergiler sık sık tartışılan konular arasında yer alıyor. Geçen dönemlerde Google'dan Apple'a kadar birçok dev şirket Türkiye'deki vergilendirme konusunda sık sık gündeme alınan şirketler arasına girdiğini söylemek mümkün. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in son açıklamalarına göre online reklam pazarı için de vergilendirme konusu gündeme taşınacak.

Mehmet Şimşek'in Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre online reklam gelirleri hizmet geliri kapsamına alarak, Türkiye'de kazanılan paranın vergisinin Türkiye'ye ödemesini sağlanacak.

Haberde bulunan açıklamada Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık online reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığını ifade ediyor.

Online reklam, hizmet geliri kapsamına alınacak

Online reklam gelirlerinin hizmet geliri kapmasında değerlendirilebilmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek sözlerine şu şekilde devam etti: "Söz konusu reklam gelirleri ticari kazanç sayıldığı için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. Online reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız."

Türkiye'de vergi konusundan en bilinen olaylar arasında Google'ın vergi mükellefi olması bulunuyordu. 2009 yılında 71 milyon TL vergi cezası kesilen Google, 2011 yılında Türkiye'de resmen vergi mükellefi olmuştu. Öte yandan Apple'ın Türkiye'deki App Store gelirleri için de bir vergilendirme çalışması olduğu geçen dönemlerden tartışılanlar arasındaydı.

Mehmet Şimşek'in online reklam sektörünü vergilendirme konusunda açıklamalarına bakacak olursak, Facebook ve Twitter reklam satışlarını Türkiye'deki ajanslarla gerçekleştiriyor. Yani söz konusu reklamların faturası Türkiye'de kesilerek, vergisi ödeniyor. Mehmet Şimşek'in açıklamalarını vergi ödemeyen şirketlere gözdağı vermek olarak yorumlayabiliriz.

Yorumlar (12)
 1. Risturn (rusvet) varken vergilendirme ajanslara etki etmez. Olan yayinciya olur.

  Dolayli olarak bu durum reklam veren markanin elde ettigi basariyi(!) olumsuz etkiler. Ajanslar zaten kimden daha cok risturn aliyorsa onla calisiyor.

 2. Gökhan Tayşi Gökhan Tayşi

  İnanılmaz bir KDV ve gelir vergisi kaçağı var. Zaten Hosting gibi konularda pazar payının bir çoğunu yabancı firmalar parsellemiş. Ülkemiz için doğru adımlar...

  1. Huseyin Huseyin

   Bu çok yeni bir karar gibi yorum yapmayın arkadaşlar :) yıllardır söylenen bir şey ama yapılmıyor. Online reklam sektörü diyor bakan içinde Apple Store var :) bir arkadaş hosting diyor sen reklam alanında faaliyet göstereceksin diye hepsine ooo süper diyorsun :)

   Vergi alınsın tabi ki, ama herkese adil bir şekilde Google'dan da alınsın ama Çalıktanda alınsın (Yedaş kaçak elektirik ücretlerini, farutasını ödeyenlere ödettiriyor, kaçak varsa önlem al halk senin sermayen mi) Telefon ücretleri ve internetteki verginin vergisini demiyorum bile :) deprem vergisi bile var :) canım ülkemde. Önce adaletli bir şekilde bunlarıda gözetsin, hep bana hep bana olmuyor..

   Varda var :) bakan dediğin yapar sonrada konuşur önce hastane yapacağız deyip temelde kalan çook şey gördük. Ayrıca sayın bakan birde Çalık grubu ile özel bir çalışma yapmalı bence.

   1. Muhammed Muhammed

    Ne yani, her şey Çalık'tan KDV alınmasına mı bağlı. Yıllardır burada bir vergi kaçağı var ve mantıklı bir şekilde çözülmesi lazım.

    Bu şuna benziyor. Metro yapalım diyorsun. Önce minibüsler adam olsun diye itiraz geliyor.

    Maliye vergi kaçağında epey büyük yol aldı. Gidin tüccarları bir takip edin bakalım. Eskiye göre kolay mı zor mu vergi kaçırmak. Yine yolunu bulan buluyordur, buna bir şey yok ama zor olması da önemli bir aşamadır.

    İnternetten yapılan işlerde, aleni, yönetilemeyen bir kaçak var. İnsanlar vergi kaçırmak istediği için değil, vergi ödeyemediği için kaçırıyor. Buna ben de dahilim.

    Vergiler yüksek tantanasına ben de katılıyorum. Evet, memleketin vergileri yüksek. ÖTV anamızı ağlatıyor. Keşke vergiler tabana yayılsa, oranları düşse. Sorun bizim gibi vatandaş değil, büyük vergi mükellefleri ve cingöz esnaf. Onları da ancak sağlam, kaçağı göçeği olmayan bir IT sistemiyle denetleyebiliriz. Bizim adamımızı EDS, Mobese gibi gak guk yapıp kaçamadığı yapılar yola getirdiği için, vergi işinde de bu şart.

 3. Hakan De Hakan De

  geç bile kalındı şimdiye nekadar yol hastane yapılırdı...

 4. Bence de iyi bir çalışma olur. Türkiye de kazanılan milyon dolarların vergisi Türkiye de kalır..

 5. Aynı duyarlılığı, kaçak elektrik kullananlara, 40 dönümlük araziyi 10 dönüm gösterip az vergi ödemeye çalışan inşaat firmalarına da gösterirlerse memnun oluruz.

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Vergi konusunda teknoloji ve internet alanındaki çağ dışı ÖTV'lerle buradaki vergilerden çok kazanıyordur eminim. Cep telefonundan ÖTV yetmezmiş gibi bir de telsiz kullanım bedeli alıyor arkadaşlar. İnter faturasının yarısı vergi.

  Doktorlar, bakkallar ne olacak? kayıt dışının tavan yaptığı noktalar.

 7. he sanki aldıklarını zaten bir yola yatırıyorlar yap asfalt dur hiç yaşama standardımız yükseliyor mu. yollarla doyuralım karnımızı.

 8. Vergisiniodeyenbiri Vergisiniodeyenbiri

  Zaten Google Adsenseden kazandığımın vergisini ödüyorum, benim gibi ödeyen çok kişi / firma da eminim ki var. Burda sorun ödemeyenlerde. Aynen hizmet kapsamında kdv den bağımsız oluşan gelirin vergisini tıkır tıkır ödüyorum. Yurtdışından da hosting bellerini de tabi yine gider gösterip o şekilde hesaplandıktan sonra kalan net tutar üzerinden. Maalesef ülkemizde mali müşavirlerin çoğu bu konulara hakim değil. Google gibi firmalar zaten oluşacak vergi yükümlülüğünden siz sorumlusunuz diyor, fakat aslında onların da bu kazanç üzerinden vergi ödemesi gerekebilir ama çifte vergilendirme ve Irlanda kanunlari ile bunu bir şekilde hallediyorlar.

 9. Adaletin olmadığı bir ülkede vergiyi mi konuşuyoruz?! Yapmayın arkadaşlar.

 10. Ahmet Çam Ahmet Çam

  Önce Güneydoğudaki vergi-fatura kaçakçılığını engelleyin ondan sonra internetteki vergi kaçakçılığına el atarsınız. Ben mecbur muyum kaçak elektrik kullananların faturasını ödemeye?