Google Türkiye'de Vergi Mükellefi Oluyor [Güncelleme]
Genel

Google Türkiye'de Vergi Mükellefi Oluyor [Güncelleme]

Maliye Bakanlığı'nın 2009 sonunda Google'a kestiği 71 milyon dolarlık vergi cezasını hatırlarsınız. Google'ın Türkiye'de sunduğu reklam hizmetlerinin vergilendirilmesine dayanan bu ceza, Vatan Gazetesi'nin haberine göre Google'ın yeni yasa düzenlemesine dair attığı adım ile çözüme kavuşuyor.

Ufuk Şanlı'nın haberine göre 6111 sayılı Torba Yasa’dan yararlanmak için Maliye’ye başvuran Google'ın borcu 35 milyon liraya düşürülmüş ve 18 taksite bağlanmış.

Türkiye'de verdiği reklam hizmetlerini İrlanda'dan yöneten (fatura kesen) Google'ın söz konusu cezayı kabul etmesi 2009 ve 2010 yıllarına ait gelirlerinden de devlet vergi tahsil edilebilmesinin yolunu açıyor.

Daha önce paylaştığımız gibi Google bu karara "Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize ilişkin inancımız tam." şeklinde yanıt vermiş ancak dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tepki göstermişti.

Vatan'ın kaynaklarına göre Google ayak diremekten(!) vazgeçmiş ve yeni yasa çerçevesinde kabul ettiği  71 milyon liralık borcu (2007-2008 yılı için vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi dahil toplam ceza) 2 ayda bir olmak üzere toplam 18 taksitte ödenecek.

Konunun Türkiye'de ve uluslararası yasal düzenlemeler içinde uygulanabilirliği belki bugüne kadar göz ardı edilmişti. Ancak Google'ın İrlanda'yı vergi indirimleri açısından tercih ettiği ve milyar dolar seviyesinde kazançlı çıktığı (Bermuda Üçgeni) bilinen bir gerçek. İngiltere hükümeti dahi bu konuda adım atmaya itmişti.Yalnızca Google değil, bilişim dünyasının önemli isimleri de İrlanda'yı tercih edenler arasında. Bunlar arasında yer alan IBM, Intel, Hewlet Packard, Microsoft ve Yahoo'nun adını vermek sanırım yeterli olacaktır. İrlanda'nın yabancı yatırımları çekerek gösterdiği yükseliş maalesef 2010 sonunda başlayan bir ekonomik krize neden olmuştu. Konunun ayrıntısına girmek isteyenler İrlanda Ekonomisi'ni inceleyen şu yayını göz atabilirler.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Google'ın ülkemizde reklam gelirlerini vergilendirmemesi Türk bilişim şirketleri adına da pek adil görmediğim bir durumdu. Dolayısıyla konunun ülkemiz lehine sonuçlanmasından memnunum ve bu sektörden elde edilen vergilerin yine bu sektörün önünü açacak şekilde değerlendirilmesini diliyorum.

Güncelleme: Konunun detayını almak istediğimiz Google yetkililerinden söz konusu dava sürecinin devam ettiğini ve herhangi yeni bir ödeme yapılmadığı cevabını aldık. Görünen o ki yasal şartlar izin verdiği ölçüde Google vergi ödememe hakkını koruyor, konunun akıbetinin ne olacağını merakla bekliyoruz.Tam açıklama aşağıdaki gibi;

İngilizce: Google complies with tax law in every country in which it operates. As the Turkish tax authority has ordered, we are making a temporary payment while we appeal this decision. We are confident we comply with Turkish law.Türkçe:Google operasyonunun olduğu ülkelerde vergi kanunlarına uygun hareket etmektedir. Devam eden yasal surecin bir parçasi olarak, Türk vergi otoritelerinin talepleri doğrultusunda geçici bir ödeme yaptik. Ancak karara itirazımız sürüyor, bu doğrultuda da gerekli adımları attık. Çünkü Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize inancımız tam.

Yorumlar (18)
 1. Android Türkiye Android Türkiye

  bir ulkede ticaret yapiyorsan seve seve vergisini odeyeceksin... Bizimkiler iyi yapti, akp sevmem ancak bu acidan tebrikler...

 2. İyi hoş güzelde,peki burada kazançlı olacak kim zararlı çıkacak kim?Bunu iyi analiz etmek gerekir.

  Türkiye, Google gözünde 3.sınıf ülke.Bu zararını adwords de TBM'leri yükselterek,adsense de tık başı değerleri düşürerek illaki çıkaracaktır.

  Olan reklam verene olacaktır.

  1. Kadiras Kadiras

   Reklam veren istediğini alamazsa reklam vermekten vazgeçer. Bu durumdan diğer reklam sağlayıcıları kazançlı çıkacaktır. Google sırf vergi verecek diye Türkiye'de böyle bir politikaya başvuracak kadar kötü yönetilmiyor bence. Artık eskisi gibi sadece Google Adwords yok.

   1. Adwords ün alternatifi mi?

    mynet in ya da doğan ın uyduruk click servisleri mi? reklam veren ya da yayınlayan açısından ne yahoo publisher ne de yerli diğerleri alternatif olmaktan çok uzak, 5 lira reklam bütçem olsa dahi adwords de değerlendirmekten başka yol yok

 3. binali yıldırım alkışlanacak mı?

  pek tabiki hayır.

  işleri değil kişileri alkışlamaya devam ettiğimiz sürece olmayacak şeyler bunlar.

 4. Osman Homek Osman Homek

  Hiçbir firma, hiçbir devletten büyük olamaz.

  TBM değerlerinin yükselmesinin bu konu ile alakası olacağını düşünmüyorum.

  Adamlar arama algoritması ile oynuyorlar, hoop bütün SEO çalışması çöp. Hoop müşteriler adwords e kayıyor.

  Zaten istedikleri gibi oynuyorlar.

  Öyle olursa, böyle olur gibi bakış açıları eski düzende kaldı bence...

 5. Birdost Birdost

  Google şimdi resmi olarak vergi ödeyen bir firma oldumu yani? yoksa sadece borcumu odeyeyim de ilerde de bu şekilde kanun çıkar yine borç öderim mi diyecek?

  Adwords ödemelerimizin durumu ve en ön önemlisi Adsense ödeme almak için artık fatura kesilmesi gerekecerek, kesemeyen de kesinti ile karşılaşacak sanırım!

 6. Volkan Gülez Volkan Gülez

  Olan bize olacak bence de

 7. Bir iş diyaloğu;

  Firma: İşinizi 3000TL ye hallederiz.

  Müşteri: Peki ama fatura keseceksiniz değil mi?

  Firma: Sorun değil 3000TL+KDV faturanızı keseriz.

  Müşteri: Hmmm o zaman kalsın.

  Firma için bir şey değişmez, müşteri vergi iadesi yaparsa kdv yi düşer, yoksa fazladan öder. Ama kasa her zaman kazanır :)

  Google için hiç bir şey değişmez. Sadece fiyatın sonuna +KDV ekler.

  1. Atladığın küçük bir nokta var, fatura kestiği için gelirini resmi olarak beyan etmiş olacak bu durumda sadece KDV değil, gelir vergisi de oluşacaktır.

 8. Abdullah Abdullah

  Google haberde belirtildiği gibi vergi ödeme konusunda uzlaştıysa bunun faturasını biz adsense yayıncılarına çıkaracaktır. Tr reklamlarında tıklama başı az olan oranlarımız bu olayla birlikte dibe vurur artık..

 9. bir devlet adamı, millet vekili, bakan işini yapıyor diye partisini takdir veya tebrik etmek tam doğru değildir. Ülke için çalışıyorsa ülkenin çıkarları doğrultusunda hareket edecektir elbette. Kimin yaptığı önemli değil, hepsi bunu yapmalı.

  Biri'nin başta olması gerekiyorsa o da ülke için çalışacaktır, ve birinin başta olma gerekliliği, temsili demokrasi'nin kusurundan kaynaklanıyor.

  Kusursuz demokrasi'de siyaset yoktur, sadece halkın isteği vardır. Ve halkın isteği, 4-5 yılda parti seçmesiyle öğrenilmiyor.

  (bkz: Doğrudan demokrasi)

 10. Benim merak ettiğim konu ise şu; Birden fazla yabancı sitem var. Ödemeler aylık düzenli olarak geliyor ve sitemdeki reklamların büyük bir oranı %80 gibi yabancı reklamlardan oluşuyor. Bu durumda adsense vergilendirme olayı nasıl olur? ne kazanırsam kazanayım kazancımın %18'ini benden kesecek mi? bu konuda beni aydınlatırsanız çok makbule geçer. :)

 11. Büyük Iskender Büyük Iskender

  Bizimkiler vergi alıcam derken ellerine yüzlerine bulaştırmasın başka bişe istemez. Bir gugılımız kaldı onu da küstürmeyelim. Vergi diye ömrümüzü yediler zaten google'ı da vergiye bağlasınlar bakalım ne olacak sonumuz...

 12. Hamsi_Kılıcı Hamsi_Kılıcı

  vergisini vermeli tabiki, yerli firmalara nazaran ciddi oranda maliyet avantajı yakalıyordu vergi vermeyerek, tr'de kazancı var ve tıpış tıpış vergisini verecek sıra yakında yayıncılarada gelecek merak etmeyin.

 13. Hasan Erdoğan Hasan Erdoğan

  peki adsense kullananların vergi ödemesi gerekiyor mu ? Bilgi verici bir makale bekliyoruz.

 14. Facebook Oyunları Facebook Oyunları

  Bu vergi kaçırma yada vergi vermeme olayı dünyanın her yerinde aynıdır.vergi kaçırmak için tüm kanunlardaki boşlukları,kanunlardaki eksikleri kullanırlar.mevzuatta boşluk bulamadıkları zamanda,boşluk bulabilecekleri ülkeye giderler.adam düşük vergi ödediği ülkedeki şirketini neden yüksek vergi ödeyeceği ülkeye götürsün.

 15. Facebook Oyunları Facebook Oyunları

  Evet hocam olayı çok güzel anlatmışsınız.Google vergi mükellefi olursa hem Türkiyeden kazanılan reklam gelirlerinin bir kısmı,Türkiyeye geri dönecek,hemde google reklamları yayınlayan Türk yayıncı siteleride vergilerini ödeyeceklerdir.Aslında devlet vergiyi Googleden alamıyor. Türkiyede yayın yapan reklam yayıncılarından almaya çalışıyor.Doğrusu şu ki yayıncı siteler dışarı kaçan reklam gelirlerinin bir bölümünü, sitelerinde reklam yayınlayarak geri getiriyor.Google Türkiyede vergi mükellefi olursa bu olay kendiliğinden çözülecektir.