Kurucusunu gönderen Groupon, birinci çeyrekte Wall Street'in beklentilerini karşıladı

Kurucusunu gönderen Groupon, birinci çeyrekte Wall Street'in beklentilerini karşıladı

Geçen aylarda CEO'sunu değiştirme kararı alarak kurucusu Andrew Mason'ı kovan Groupon, mali bakımdan kötü gidişatın faturasını kesmişti. Bu hamleden ilk kez mali tablolarını açıklayan Groupon, Wall Street beklentilerini uzun zamandan sonra ilk kez karşıladı.

Groupon'un 2013 yılı birinci çeyrek mali tablolarına göre şirket 601.4 milyon dolar gelir elde etti. Geçen seneye göre gelirini yüzde 7.5 artıran şirket için Wall Street analistleri 592 milyon dolar gelir elde etmesini bekliyordu. Beklentilerin üzerine çıkan şirketin, uzun zamandan sonra ilk kez yatırımcılarını memnun ettiğini paylaşalım.

Groupon'un mali tablolarında dikkat çeken noktalardan bir diğeriyse kesilen faturaların toplamı. Paylaşılan rakamlara göre Groupon, söz konusu dönemde 1.41 milyar dolar toplam fatura kestiğini açıkladı. Bu rakamı geçen sene aynı döneme göre kıyasladığımızda yüzde 3.9'luk bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 100 milyon dolarlık gerileme yaşanmış durumda.

Groupon, kârlılık konusunda ise geçen çeyrekte de başarılı bir performans sergileyemedi. Paylaşılan rakamlara göre şirket söz konusu dönem 3.9 milyon dolar zarar açıkladı.

7 milyon yeni kullanıcı tarafından Groupon uygulaması indirildi

Şirketin yarımcı CEO'su Eric Lefkofsky'nin mali tablolarla beraber yaptığı açıklamaya göre, söz konusu dönemlerde şirket en fazla Kuzey Amerika bölgesinde büyüme kaydetti. Söz konusu bölgede ödeme işlemleri yüzde 45 yükselmiş durumda. Öte yandan mobil kullanım konusunda da dikkat çeken Groupon'un uygulaması birinci çeyrekte 7 milyon kişi tarafından indirilmiş durumda.

Paylaşılan rakamlarla beraber Groupon'un Nasdaq'taki hisseleri seans sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 11 yükseldi. Şirket böylece hisse başı 6.21 dolar değer kadar yükseldi.

Andrew Mason'dan sonra tartışmaların odağına oturan Groupon, son çeyrekteki performansına bakacak olursak, önemli bir eşiği geride bırakmışa benziyor. Şirketin beklentilerin üzerinde gelir elde etmesi, gelecekte Groupon'un başarılı mali tablolalara imza atacağının habercisi olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.