Groupon CEO'su Andrew Mason kovuldu
Genel

Groupon CEO'su Andrew Mason kovuldu

Daha henüz dün Groupon'un gelirlerini artırdığı ancak borsada değer kaybetmeye devam ettiği ile ilgili bir haberi yayınlamıştık.

Anlaşılan bu kötü gidişatın faturası Groupon'un CEO'su Andrew Mason'a kesildi ve CEO, görevinden kovuldu.

Groupon'ın resmi bir açıklama yaparak duyurduğu haberin ardından, Andrew Mason'ın Groupon çalışanlarına veda niteliğinde attığı elektronik posta da internete sızdı.

Çalışanlara attığı e-postada, "Artık ailemle daha fazla zaman geçirmeye karar verdim. Şaka yapıyorum, bugün kovuldum." diyerek esprili bir giriş yapan Mason, Groupon'u yarattıkları için gurur duyduğunu açıkladı ve çalışanlarına inanılmaz bir iş çıkardıklarını anlatarak veda etti.

Groupon, yaptığı resmi açıklamada ise CEO'luk görevini Yönetim Kurulu Başkanı Eric Lefkofsky ve Başkan Yardımcısı Ted Leonsis tarafından yönetileceğini açıkladı.

Groupon'un 2012 yılının dördüncü çeyrek bilançosunun açıklaması, hemen ardından da hisselerin borsada sert bir düşüş yaşaması, Andres Mason'ın sonunu getiren olaylardan en önemlisi oldu. Sonraki çeyrek beklentilerinin düşürülmesi de belli ki yatırımcıların yüzünü güldürmedi.

Andrew Mason'ın görevinden alınmasının ardından Groupon'un borsada nasıl bir ivme yakalayacağını göreceğiz.

Androw Mason'un Groupon çalışanlarına gönderdiği ayrılık mesajının orjinal halini aşağıda bulabilirsiniz.

People of Groupon, After four and a half intense and wonderful years as CEO of Groupon, I’ve decided that I’d like to spend more time with my family. Just kidding – I was fired today. If you’re wondering why… you haven’t been paying attention. From controversial metrics in our S1 to our material weakness to two quarters of missing our own expectations and a stock price that’s hovering around one quarter of our listing price, the events of the last year and a half speak for themselves. As CEO, I am accountable. You are doing amazing things at Groupon, and you deserve the outside world to give you a second chance. I’m getting in the way of that. A fresh CEO earns you that chance. The board is aligned behind the strategy we’ve shared over the last few months, and I’ve never seen you working together more effectively as a global company – it’s time to give Groupon a relief valve from the public noise. For those who are concerned about me, please don’t be – I love Groupon, and I’m terribly proud of what we’ve created. I’m OK with having failed at this part of the journey. If Groupon was Battletoads, it would be like I made it all the way to the Terra Tubes without dying on my first ever play through. I am so lucky to have had the opportunity to take the company this far with all of you. I’ll now take some time to decompress (FYI I’m looking for a good fat camp to lose my Groupon 40, if anyone has a suggestion), and then maybe I’ll figure out how to channel this experience into something productive. If there’s one piece of wisdom that this simple pilgrim would like to impart upon you: have the courage to start with the customer. My biggest regrets are the moments that I let a lack of data override my intuition on what’s best for our customers. This leadership change gives you some breathing room to break bad habits and deliver sustainable customer happiness – don’t waste the opportunity! I will miss you terribly. Love, Andrew

Yorumlar (16)
 1. Fırsat olarak ülkemizde lanse edilen grup satınalma işi karşılıklı (müşteri-mekan) hatalardan dolayı bu noktaya geldi.

 2. Wime77 Wime77

  Yaşın genç daha çok CEO olursun:==))

 3. Yiğit Doğru Yiğit Doğru

  Kovuldu gibi kötü bir tabir kullanmasaydınız daha iyi bir post olurdu, fakat öğrenci işi gibi görünüyor bu makale, büyük bir firmasınız büyük bir Türkçeyle yazmanızı beklerim

  1. Andrew Mason, şirketten ayrılırken belki de önemli bir bölümü kendisinin işe aldığı çalışanlarına kovulduğunu söylemekten çekinmezken, bizim başlığa yazmamızda ne gibi bir sakınca var anlayamadım. Kendisi e-postada açık açık kovulduğunu belirtiyor hatta bunu farklı şekilde yazılmasıyla dalga geçiyor. Kendi kurduğu şirketten kovulan ilk CEO'da olmadığını düşünürsek bizim açımızdan yazıda veya başlıkta bir hata bulunmuyor.

   1. Anlayis gosterin, moda oldu sizi elestirmek.

  2. Mustafa Mustafa

   Bende anlamadim, adam zaten kovuldum demis, makalede ona gore baslik atmis, hersey normal.

  3. Burası teknoloji haberlerinin doğru düzgün yayınlandığı, Dünya' daki değişimleri türkçe olarak takip ettiğimiz nadir sitelerden biri. Güzel içerikler paylaşıyorlar, Dünya gündemini (teknoloji ve trend olarak) iyi takip edip bunu bize güel bir şekilde sunuyorlar.

   Saçma sapan kriterlere takılan, değersiz eleştiri yapan bu tip adamlara sormak istiyorum Siz ne yapıyorsunuz ve kendinizi ne sanıyorsunuz

  4. anlamsız bir yorum

 4. Evanter Derindil Evanter Derindil

  evet gelsin bizde kankalarla sirket kursun ceo olsun. Ceo kavramini ayaga düsürdünüz sizi gidi esnaf kiliklilar sizi.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Grup fırsat kuponu ile mekana gitmek keyifsiz. Perakendede yeterince güçlenemediler düşüş normal. Bu fırsatlarla gelen müşteriler genelde fırsatçı kişiler olduğu için işletmelere de normal zamanlarda dönüşü az.

  Grup işinin azalacağı belliydi. farklı alanlara yönelmeleri gerekir.

 6. Serkna Serkna

  ne bu iyi polis kötü polis filmi mi?:) KOVULDU da ne anlama geliyor?

 7. İş hayatında şans, başarıda çok büyük bir faktör. Bazen en iyisini yaparsınız ama sizin elinizde olmayan yüzlerce faktör sizi başarısız kılar. Bu durumda da doğal olarak kovulabilirsiniz. Önemli olan burada insanın kendiyle barışık olması ve kovulmayı da oyunun bir parçası olarak görebilmesi. Bu bağlamda eski CEO'yu kutlarım. Mutlaka çok başarılı biridir.

 8. Eylos Eylos

  Grup alış veriş sistemine sahip olan girişimler en çok inovasyon gerektiren iş modelleridir. Her gün yeni fikirler ve fırsatlarla müşterinin karşısına çıkmak gerekiyor. Buda maalesef sürdürülebilirliği sekteye uğratıyor. Çünkü doğuştan büyük bir yeteneğiniz yoksa hergün yeni fikirler yaratamıyorsunuz. Sanırım grouponun CEO'su borsadan ziyade son zamanlarda ses getirecek inovatif bir değişim yaratamadığı içindi kovulmuştur.

 9. Ahmet Ahmet

  Valla Google'ın verilmiş sadakası varmış. Az daha alacaklardı bu şirketi.

  Mason, gençliğinin hevesiyle bağımsız kalmak istiyorum diyerekten teklifi reddetmişti, ama sattığı hisselerle şimdi başkaları tarafından kovuldu. Ne bağımsızlıkmış ama.

 10. Webmaster Webmaster

  Andrew olmadan yapamazlar yakında işine geri dönerse şaşmayın, kendi yaptıklarını bozdu, hazırı bozmadı yani.

 11. VERIFIED EXPLANATIONS FROM MARC ANDREESSEN & B HOROWITZ

  http://rapgenius.com/Andrew-mason-groupon-farewell-memo-lyrics

  :)