Gelirlerini arttırmaya devam eden Groupon, borsada değer kaybetmeye devam ediyor

Gelirlerini arttırmaya devam eden Groupon, borsada değer kaybetmeye devam ediyor

Bir dönem çok hızlı büyüme gösteren ve internetin en karlı işletmelerinden biri olan Groupon dördüncü çeyrek bilançosunu yayınladı. Açıklanan rakamların ardından firmanın bir sonraki çeyrek için beklentileri düşürmesi ise kısa sürede borsada etkisini gösterdi ve Groupon hisseleri yüzde 27 civarında değer kaybetti.

Yayınlanan bilançoya göre Groupon 2012’nin son çeyreğinde 638 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam bir yıl öncenin aynı dönemindeki 492 milyon dolara göre yüzde 30’luk artışa denk düşüyor. Bir yıl önceki aynı dönemde 15 milyon dolar faaliyet zararı açıklayan Groupon’un son çeyrekteki faaliyet zararı ise 12,9 milyon dolar oldu. Bu rakama göre firmanın 2012’deki faaliyet karı toplamda 152 milyon dolar olarak netleşmiş oldu.

Rakamlar aslında kötü değil ama bir sonraki çeyrek için beklentilerin düşürülmesi ve firmanın COO’sunun işten çıkarmalara dair işaretler vermesi Groupon’un gidişatına dair merak uyandırıyor...

Son çeyreği 638 milyon dolar gelir ile kapatan Groupon’un 2013’ün ilk çeyreğinde elde etmesi tahmin edilen gelir 650 milyon dolar civarındaydı. Firma yaptığı açıklamada bu dönemde 560 ile 610 milyon dolar aralığında bir gelir hedeflediklerini duyurdu. Bu rakam firmanın analistlerin beklentisinden 40 ile 90 milyon dolar arası daha düşük bir gelire ulaşmayı umduğu anlamına geliyor.

Bunun üzerine firmanın operasyon müdürü Kal Raman, Groupon’un uluslarası operasyonlarında her bir anlaşmaya ABD’dekinin iki katı fazla elemanın dahil olduğunu söyledi. Bu firmanın uluslar arası pazarlardaki verimliliği ile ilgili verilmiş bir mesaj olarak göze çarpıyor. Kasım ayında yaklaşık 80 kişiyi işten çıkartan Groupon’un özellikle ABD dışındaki ülkelerde personel sayısının azaltılmasına yönelik bir hamle yapabileceğinin sinyallerini de veriyor. Groupon’un şu andaki yaklaşık 10 bin çalışanının 7 bini ABD dışında görev yapıyor.

Bu sırada Groupon’un en önemli rakiplerinden biri olarak kabul edilebilecek olan LivingSocial Kasım ayı içerisinde yaklaşık 400 kişiyi işten çıkartmış ve çalışan sayısını yüzde 10 oranında azaltmıştı. LivingSocial ayrıca 2012’de 650 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce hisse başına 20 dolardan halka arz olan Groupon’un hisseleri son gelişmelerin ardından yüzde 27’ye varan bir düşüş yaşadıktan sonra eski haline doğru dönmüş görünüyor. Fakat  halen hisse başına 6 dolarında işlem gören hisseler 1 yıl öncesine göre yüzde 70 civarında değer kaybetmiş durumda.

Aslında Groupon’da bazıları olumlu, bazıları biraz daha olumsuz farklı gelişmeler yaşanıyor. Ama aradan geçen yılların ve sayısız gelişmenin ardından Andrew Mason’ın 6 milyar dolarlık teklifi reddettiği için pişman olup olmadığı sorusu akıllara geliyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.