Google Glass için ilk YouTube uygulaması BEAM yayınlandı

Google Glass için ilk YouTube uygulaması BEAM yayınlandı

Google GlassGoogle Glass son derece heyecan verici potansiyelini beraberinde getirerek ilk kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Google’ın gözlüğünü ilk deneyenlerin büyük kısmı cihazı çok beğendiklerini söylüyorlar fakat Glass’ın asıl gücü uygulamalar ile ortaya çıkmaya başlayacak.

API desteği ile birlikte uygulama geliştiriciler de Glass’ın potansiyelini keşfetmek için ne tarz uygulamalar geliştireceklerine kafa yormaya başladılar bile. Tahmin edebileceğiniz gibi şimdilik uygulamaların sayısı oldukça sınırlı. Bununla beraber bazı ilginç uygulamalar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor.

Gözlükten kaydettiğiniz videoyu doğrudan YouTube’a yüklemenizi sağlayan BEAM bunlardan biri…

Gözlükten video kaydı gerçekleştirip bunu doğrudan paylaşabilmek Glass’ın ortaya çıktığından beri pek çok kişinin aklından geçen bir özellikti. Fakat ilk gözlükler kullanılmaya başlandığında YouTube’un da sahibi olan Google’ın bu özelliği Glass’a eklememiş olduğu ortaya çıktı.

Glass ile kaydedilen videoyu paylaşmak için ya videoyu bilgisayara aktarmak ya da Google+’ta paylaşmak gerekiyordu. Bu soruna çözüm ve Glass’ın ilk YouTube uygulaması bağımsız bir medya firması ve YouTube ağı olan Fullscreen’den geldi.

Fullscreen’in geliştirdiği BEAM adlı uygulama, Glass ile kaydettiğiniz videoyu giriş yapmış olduğunuz Google hesabı üzerinden doğrudan YouTube’a yüklemenizi sağlıyor. Yüklenen videoların herkese açık mı, yoksa gizli mi olacağını da belirleyebiliyorsunuz.

Böylece Twitter, Reddit derken YouTube uygulaması da Glass kullanıcıları için artık kullanımda. Bir sonraki Google Glass uygulamasının hangisi olacağını beklerken geliştiricilerin BEAM’i tanıttıkları şu videoya göz atabilirsiniz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.