Google Glass'ın teknik özellikleri ve API desteği belli oldu
Mobil

Google Glass'ın teknik özellikleri ve API desteği belli oldu

Giyilebilir teknolojilerin öncüsü olarak kabul edebileceğimiz Google Glass, pazara sunulacağı gün için geri sayarken gözlük hakkında detaylar her geçen gün netleşiyor. Google'dan yapılan son açıklamalarla Google Glass'ın özellikleri belli olurken, geliştiriciler için API desteğinin kısıtlı olarak ön tanıtımı yapıldı.

Şirketin resmi blogunda yaptığı açıklamaya göre Google Glass'ın 5 megapiksellik kamerası bulunacak. 720p video kaydı yapabilecek olan gözlükte, 16 GB hafıza, Wi-Fi ve Bluetooth gibi özellikler bulunuyor. Yapılan açıklamada dikkatimizi çeken bilgiler arasında gözlükte bulunan 640x360 çözünürlüğündeki ekranın, 2.4 metre mesafeden 25 inç boyutunda HD ekran deneyimi yaşatacağı iddiası bulunuyor.

google-glass-ozellikleri-api

API desteği kısmen belli oldu

Gözlüğün özellikleriyle beraber Google Glass'ın kullanılabilmesi için gerekli olan uygulama Google Play'deki yerini aldı. Android 4.03 ve üstü işletim sistemi sürümlerini destekleyen MyGlass adındaki uygulamayla gözlüğün kontrolü akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar aracılığıyla sağlanacak. Yani iOS kullanıcılarının en azından şimdilik Google Glass kullanamayacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan geliştiriciler arasında merak konusu olan Google Glass'ın API desteği kısmen de olsa netlik kazandı. Kısıtlı olarak paylaşılan Google Mirror API desteği bilgileri, gözlükte yer alacak uygulamalar ve desteklediği formatlar konusunda ipuçları veriyor. Fotoğraf ve videoların 16:9 formatında maksimum 640x360 megapiksel çözünürlükte olacağı paylaşılan bilgiler arasında. Ses dosyalarının ise AAC ve MP3 formatında olacağını da belirtelim. Google Mirror API için daha ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Görünen o ki; Google Glass hemn kullanıcılar hem de geliştiriciler açısından tüm kullanım deneyimlerini değiştirecek özellikler taşıyor. Gözlük için geliştirilecek uygulamalar, kullanım alışkanlıkları için yeni bir sayfa açacağa benziyor.

Google Mirror API için paylaşılan örnek videolardan birini aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Emre Aksoy Emre Aksoy

  Bu Google Glass'ın tutacağına ciddi ciddi inanıyor musunuz? Gözlüklü insanlar bile lazerle gözünü çizdirip gözlükten kurtulmaya çalışırken gözlük takma alışkanlığı olmayan adam bunu ne yapsın?

  Çirkin ve kullanışsız duruyor. Bütün pil ve donanım tek kulağa binmiş, ben hiç şans vermiyorum Google+ gibi olacak bunun da sonu. Çıkınca tech nerd'ler early adopter olacak, onun üstüne bir insan evladı bile kullanmayacak.

  1. Sen bu söylediklerine inanıyormusun.

   "Gözlüklü insanlar bile lazerle gözünü çizdirip gözlükten kurtulmaya çalışırken gözlük takma alışkanlığı olmayan adam bunu ne yapsın?".

   Bu zihniyete karşı zaten bu gözlük sen lens versiyonu çıkana kadar bekle...

  2. Ne kadar kullanılır yada tutar bilinmez fakat yapay zeka ve dünyanın bir başlangıcı olarak kabul edilebilir. Herşeyi bu ürüne yüklemek yerine bir vagonun lokomotifi gibi düşünmek lazım.

  3. Hakan Torun Hakan Torun

   Bu sadece bir aşama. Google Glass ile birlikte yeni teknoloji ve tasarımların önü açılmış olacak.

   1. Mehmut Özden Mehmut Özden

    Bunun çok açık bir şekilde tutmayacağını düşünüyorum. Neden mi? bakılan insanlar üzerindeki kameradan rahatsız olacaktır. Bu adam bana baktı acaba cekim yapıyor mu? Denemekisteyen bir kafeye otursun. Cep telefonunu cıkartsın ve yan masayı ceksın ;) (hastane ve mahkeme masraflarını kabul etmem )

  4. emre biraz geniş bir araştırma yaparsan görürsün gözlüksüz de çalışıyor ve hatta güneş gözlüklerine bile takılabiliyor...

 2. Adnan Güney Adnan Güney

  Gençlik düşünceleri dersem kızmayın arkadaşlar. Bırakında doğru yada yanlış. teknolojik bir çalışma yapılıyor.Bu tutmayabilir ama bu teori ve pratik çalışmalar yeni bir buluşu beraberinde getirir.Bir şeyi kabullenmemiz için için o nesnenin noterden onaylı olması mı gerekiyor. 1995 senesini herhalde unuttuk.Dün arkadaşlar henüz yüzyıl olmadı.Bilgisayar'ın doğuşu.1,44 disketler dönemi.Bir disketin okuyabilmesi için geçen 5 saatlik dönemleri unuttuk.Hangimizin bu konuda veya gelişmelerden tam bilgisi var ki ? Gizli yapılan prototifler bunlar.Aslını bilen yok.Gerçek amacını anlayan yok.sadece bakıyoruz.Ama görmüyoruz.

  1. evet haklısın ama maalesef insanların düşünme kabiliyeti çok zayıf ...