Google Glass'ın teknik özellikleri ve API desteği belli oldu

Google Glass'ın teknik özellikleri ve API desteği belli oldu

Giyilebilir teknolojilerin öncüsü olarak kabul edebileceğimiz Google Glass, pazara sunulacağı gün için geri sayarken gözlük hakkında detaylar her geçen gün netleşiyor. Google'dan yapılan son açıklamalarla Google Glass'ın özellikleri belli olurken, geliştiriciler için API desteğinin kısıtlı olarak ön tanıtımı yapıldı.

Şirketin resmi blogunda yaptığı açıklamaya göre Google Glass'ın 5 megapiksellik kamerası bulunacak. 720p video kaydı yapabilecek olan gözlükte, 16 GB hafıza, Wi-Fi ve Bluetooth gibi özellikler bulunuyor. Yapılan açıklamada dikkatimizi çeken bilgiler arasında gözlükte bulunan 640x360 çözünürlüğündeki ekranın, 2.4 metre mesafeden 25 inç boyutunda HD ekran deneyimi yaşatacağı iddiası bulunuyor.

google-glass-ozellikleri-api

API desteği kısmen belli oldu

Gözlüğün özellikleriyle beraber Google Glass'ın kullanılabilmesi için gerekli olan uygulama Google Play'deki yerini aldı. Android 4.03 ve üstü işletim sistemi sürümlerini destekleyen MyGlass adındaki uygulamayla gözlüğün kontrolü akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar aracılığıyla sağlanacak. Yani iOS kullanıcılarının en azından şimdilik Google Glass kullanamayacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan geliştiriciler arasında merak konusu olan Google Glass'ın API desteği kısmen de olsa netlik kazandı. Kısıtlı olarak paylaşılan Google Mirror API desteği bilgileri, gözlükte yer alacak uygulamalar ve desteklediği formatlar konusunda ipuçları veriyor. Fotoğraf ve videoların 16:9 formatında maksimum 640x360 megapiksel çözünürlükte olacağı paylaşılan bilgiler arasında. Ses dosyalarının ise AAC ve MP3 formatında olacağını da belirtelim. Google Mirror API için daha ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Görünen o ki; Google Glass hemn kullanıcılar hem de geliştiriciler açısından tüm kullanım deneyimlerini değiştirecek özellikler taşıyor. Gözlük için geliştirilecek uygulamalar, kullanım alışkanlıkları için yeni bir sayfa açacağa benziyor.

Google Mirror API için paylaşılan örnek videolardan birini aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.