Alkuponu.com: İndirim kuponu pazarının yeni ve hevesli oyuncusu
E-Ticaret

Alkuponu.com: İndirim kuponu pazarının yeni ve hevesli oyuncusu

Alkuponu-logo Hızlı yükselen girişim türlerinin bazı dönemlerde aşırı popüler olduğunu söyleyebiliriz. İnternetten indirim kuponu pazarlamasına bu yıl adım atan Alkuponu.com'un iddiası da bu yılın Türkiye'de indirim kuponu girişimlerinin yılı olacağı yönünde.

2013 indirim kuponu pazarının yılı olacak

Özer Kopdur ve Tolga Kömürcü tarafından 2013 Ocak ayında geliştirilmeye başlanan Alkuponu.com, bir hafta önce sessiz sedasız yayına başlamış. Girişimcilerin amacı alışverişlerinde tasarruf etmek isteyen kullanıcılarla satışlarını artırmak isteyen markalar arasında bir köprü görevi üstlenmek ve bunun için geç kalındığını düşünmüyorlar. Aksine bu alanda 2013 yılının oldukça hareketli geçeceğine inanıyorlar.

Alkuponu, şimdilik 200 civarında indirim kuponuyla işe başlamış. Sitede sayı ve harf kombinasyonlarından oluşan indirim kodlarına, genel anlamda indirimlere ve farklı avantajlara (bedava kargo, bültene yazılmak vs.)  ulaşmak mümkün. Şu anda tek kazanç kapısı da gelir ortaklığı modeli.

alkuponu.com

Almanya-Türkiye arası bir girişim

2012 sonunda bu alandaki girişimleri listelemiş, devam eden aylarda yeni girişimlere de yer vermiştik. Almanya'da yaşayan Özer Kopdur, aldığımız bilgiye göre sık sık İstanbul'a geliyor ve diğer pazarlarda olgunlaşan bu işin Türkiye pazarında da 2013 yılında olgunlaşmaya başlayacağını düşünüyor.

Bu noktada aldığımız şu geri dönüşler de kendisine hak vermemizi sağlıyor;

Hedefimiz Türkiye pazarında indirim kuponu modelini daha yaygın bir hale getirmek. Bu iş modeli daha kendini yeni yeni buluyor ve taşlar tam olarak yerine oturmamış. Örneğin Türkiye'de daha şu an kesin bir anahtar kelime oluşmamış; kupon kodu, indirim kodu, indirim çeki, alışveriş kodu vb. kullanılmakta. Bu durum zaten çok yakında kesin olarak değişecek diye düşünüyorum.

Şirketlerin de bu konuda kupon modelini bir pazarlama araçı olarak kullanması gerekiyor. Kupon dağıtırken önce reklam departmanının bir stratejik planı yapması gerekiyor. Kupon oluşturken kesinlikle Müşteri Kazanma Maliyetini (CLV) değerlendirmeniz gerekiyor. Sadece satış yapmak istiyorsa binlerce pazarlama araçı var, bu zihniyet ile başarısızlığa mahkumdür. Örneğin sepet değerini yükseltmek isteyen bir markanın ilk önce mağazasındaki yeni müşterilerin ve mevcut müşterilerin sepet değeri belirlenmesi gerekiyor. 

2013'ün indirim kuponların kategorisi için altın yıl olup olmayacağından emin değilim ama bu sene rekabetin üst seviyeye çıkacağına kesinlikle eminim. Zira hem kullanıcılar bu konuda bir alışkanlık edinmeye başlayacağına hem de e-ticaret sitelerinin reklam yatırımlarını bu alana kaydıracağına inanıyorum.

Yorumlar (11)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Hayırlı uğurlu olsun , umarım başarılı olurlar . Kupon Kodları pazarında benim favorim , kuponkodlari.com

 2. Aslında hiçbir ürünü indirimli satın almıyoruz, ''indirim'' sadece bir satış tetikleme tekniği ve zaten indirim vaat eden özel alışveriş kulüplerinde de indirim kuponu sonuçta indirimin indirimi oluyor. Yani özünde katma değer üretmeyen sadece tüketimi tetikleyen bir sistem. Daha uzun süreler bu taktik işe yarayacak mı ya da yaramayacak mı göreceğiz.

 3. Bülent Özbağ Bülent Özbağ

  indirimkuponu.com'u andırıyor tasarımı falan..

  kuponkodlari.com'la beraber rekabet de arttı piyasada.. yakında bizde benzer girişimle girip iyice kızıştıracağız..

  başarılar

 4. İnşallah başarılı olurlar.Ama sadece indirim kuponu pazarı kod paylaşımı olması lazım.Bunu yapan az site var.Piyasada kupon kodu şu an az ama ileride gelişecektir.Ben de bu sektörde iş yapan birisiyim.Ama herşeye rağmen şunu söyleyeceğim,sektörün büyüğü lideri ve rakibim olmasına rağmen kendi sitemden çok beğendiğim kuponkodlari.com'dur.Yiğidi öldür,hakkını yeme çok başarılı bir insan onur özcan ve daha da başarılı olacağına inanıyorum

 5. Serhat Atik Serhat Atik

  Alkuponuya özel indirimlerin olmasını beklerdim. Sitelere normal girdiğim de de aynı indirimler mevcut çünkü. Sadece o siteden girildiğinde indirim olsaydı çok daha güzel olurdu bu şekilde indirim habercisi gibi duruyor ama eminim ki ilerleyen zamanlarda o da olur. Bu konuda rekabetlerin olması güzel ama arkadaşların dediği gibi kuponkodlari.com bu konuda en iyisi.

 6. Affiliate Tr Affiliate Tr

  Onurun avantaji surada b2p.org'daki yazilarini okuduysaniz adam hem seodan hem affiliateden hem kupon isinden hem de wordpressdrn anliyor.. Kuponkodlari.com da wordpressle olusturulmus ve temiz seo calisilmis, adam kendine yetiyor yaptigi ise hakim demek istedigim.. Tasarimi da oturtursa yerini garantiler,

  Alkupon'a basarilar

 7. Hayırlı uğurlu olsun, tasarım baya güzel olmuş ve bazı fonksıyonları hoşuma gitti. içeriğine diyecek bir şey yok daha yeni yayına almışlar. biraz zaman geçsin başarılı olabilirler inşallah. takip edeciğim bir site.

 8. Ben şahsen bu kupon işinin mantığını ters buluyorum. Ayrıca kanalda yanlış. Bence kanal yüzde yüz mobil olmalı ve tam alış veriş yaparken kullanılabilecek bir iş modeli içermeli.Ben şahsen indirim kuponu sitelerini gezeyim de, hangi markalarda indirim kuponu vermiş, alış veriş yapayım demem. Tam tersine ürünü almaya karar verdiğimde, o an telefonumdan o ürün için indirim kuponu veren mağaza var mı? anlık sorgulayıp, kuponu cep telefonuma indirip, kasada ödeme yaparken bu indirim kullanmak isterim. Kısaca iş modeli alışveriş aşamasında ve mobil üzerine oturtulmalı. İndirim kuponu cep telefonuna indirip anında kullanılabilmeli. Zamanında bu düşüncelerimi fiiliyata geçirmek istedim, hatta iki tanede domain almıştım, isimleri www.indirimkuponuyukle.com ve www.kuponyukle.com şeklindeydi ama zaman kısıtı yüzünden gerçekleştiremedim. Şimdi satışa çıkardım belki biri çıkar da gerçekleştirir bu fikrimi diye.

 9. Kuponlar definetely Türkiye'de büyüyen bir pazar ve bir significent pazar payları olacaktır. Bu yeni pazarlama yöntemleri Türkiye için güçlü bir avantaj olacaktır.

  1. Tuğrul Tuğrul

   Definetly :) definenin teli.. Türkçesi varken bu kadar zorlamak niye?

 10. Kupon Kodu Kupon Kodu

  Türkiye'de kupon sektörünün gelişimi açısından böylesine bir girişimin kapanmış olması üzgünlük verici.