Alkuponu.com: İndirim kuponu pazarının yeni ve hevesli oyuncusu

Alkuponu.com: İndirim kuponu pazarının yeni ve hevesli oyuncusu

Alkuponu-logo Hızlı yükselen girişim türlerinin bazı dönemlerde aşırı popüler olduğunu söyleyebiliriz. İnternetten indirim kuponu pazarlamasına bu yıl adım atan Alkuponu.com'un iddiası da bu yılın Türkiye'de indirim kuponu girişimlerinin yılı olacağı yönünde.

2013 indirim kuponu pazarının yılı olacak

Özer Kopdur ve Tolga Kömürcü tarafından 2013 Ocak ayında geliştirilmeye başlanan Alkuponu.com, bir hafta önce sessiz sedasız yayına başlamış. Girişimcilerin amacı alışverişlerinde tasarruf etmek isteyen kullanıcılarla satışlarını artırmak isteyen markalar arasında bir köprü görevi üstlenmek ve bunun için geç kalındığını düşünmüyorlar. Aksine bu alanda 2013 yılının oldukça hareketli geçeceğine inanıyorlar.

Alkuponu, şimdilik 200 civarında indirim kuponuyla işe başlamış. Sitede sayı ve harf kombinasyonlarından oluşan indirim kodlarına, genel anlamda indirimlere ve farklı avantajlara (bedava kargo, bültene yazılmak vs.)  ulaşmak mümkün. Şu anda tek kazanç kapısı da gelir ortaklığı modeli.

alkuponu.com

Almanya-Türkiye arası bir girişim

2012 sonunda bu alandaki girişimleri listelemiş, devam eden aylarda yeni girişimlere de yer vermiştik. Almanya'da yaşayan Özer Kopdur, aldığımız bilgiye göre sık sık İstanbul'a geliyor ve diğer pazarlarda olgunlaşan bu işin Türkiye pazarında da 2013 yılında olgunlaşmaya başlayacağını düşünüyor.

Bu noktada aldığımız şu geri dönüşler de kendisine hak vermemizi sağlıyor;

Hedefimiz Türkiye pazarında indirim kuponu modelini daha yaygın bir hale getirmek. Bu iş modeli daha kendini yeni yeni buluyor ve taşlar tam olarak yerine oturmamış. Örneğin Türkiye'de daha şu an kesin bir anahtar kelime oluşmamış; kupon kodu, indirim kodu, indirim çeki, alışveriş kodu vb. kullanılmakta. Bu durum zaten çok yakında kesin olarak değişecek diye düşünüyorum.

Şirketlerin de bu konuda kupon modelini bir pazarlama araçı olarak kullanması gerekiyor. Kupon dağıtırken önce reklam departmanının bir stratejik planı yapması gerekiyor. Kupon oluşturken kesinlikle Müşteri Kazanma Maliyetini (CLV) değerlendirmeniz gerekiyor. Sadece satış yapmak istiyorsa binlerce pazarlama araçı var, bu zihniyet ile başarısızlığa mahkumdür. Örneğin sepet değerini yükseltmek isteyen bir markanın ilk önce mağazasındaki yeni müşterilerin ve mevcut müşterilerin sepet değeri belirlenmesi gerekiyor. 

2013'ün indirim kuponların kategorisi için altın yıl olup olmayacağından emin değilim ama bu sene rekabetin üst seviyeye çıkacağına kesinlikle eminim. Zira hem kullanıcılar bu konuda bir alışkanlık edinmeye başlayacağına hem de e-ticaret sitelerinin reklam yatırımlarını bu alana kaydıracağına inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.