Kupon sitelerinde rekabet artıyor
Arama
E-Ticaret

Kupon sitelerinde rekabet artıyor

Fırsat siteleriyle beraber kullanıcılar, internette indirimli ürünlerin peşine düşer oldu. Bunu bir fırsat olarak gören girişimcilerse yeni bir kategori yaratarak, indirim kuponlarının yayınlandığı yeni e-ticaret kategorisini hayata geçirdi. Küresel çapta hızla artan bu eğilimin etkileri, Türkiye’de de hissedilmeye başladı.

İndirim kuponlarını kullanmayan veya bilmeyen okuyucularımız için kısaca bahsedelim. İşin aslına bakılırsa mantık çok basit. Hemen hemen her gün tüketicilerin karşına broşür, dergi gibi basılı mecralarda çıkan indirim kuponları artık web sitelerinden veriliyor.

İndirim kuponu siteleri, modele ve anlaşmaya bağlı olarak komisyon ve affiliate yani gelir ortaklığı modeliyle işliyor. Ancak komisyonla çalışan indirim kuponu sitelerinin örneğine rastlamak zor. Bu yüzden ağırlıklı olarak tercihin gelir ortaklığından yana olduğunu söyleyelim.

Türkiye için yeni bir model olsa da, şu anda birçok indirim kuponu sitesi pazarda yerini almış durumda. E-ticaret sektörü yelpazesine katılan bu sitelerden birkaçını paylaşarak, kısaca tanıtalım. Türkiye’deki e-ticaret sektöründe yer alan indirim kuponu sitelerinin hakkında ayrıntılı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

KuponKodlari.com

Webrazzi’de daha önce incelemesini yaptığımız girişimler arasında olan KuponKodlari.com, geçen Temmuz ayında açılan bir site. KuponKodlari.com, sadece e-ticaret mağazalarından aldığı indirim kodlarını kullanıcılarla ücretsiz olarak paylaşıyor. KuponKodlari.com kurucusu Onur Özcan’dan aldığımız bilgilere göre sitenin ilk dönemde aylık 10 bin tekil ziyaretçi trafiğine ve aylık 30 bine yaklaşan sayfa gösterimi rakamlarını yakalamıştı.

Henüz daha yolun başında olarak adlandırabileceğimiz KuponKodlari.com’un, aradan geçen yaklaşık 4 aylık sürede site üzerinde herhangi bir değişlik yapmadığını görüyoruz. İşin aslına bakacak olursak, sadece e-ticaret sitelerinin indirim kuponlarını yayınlayan site, indirim kuponun kategorisi içinde de kendi kategorisini yaratıyor. KuponKodlari.com’un iş modeliyse gelir ortaklığına dayanıyor.

Kuponly.com

Kuponly.com, 2012 yılı Ocak ayında Emre Ulam tarafından kurularak kullanıcılarla buluştu. Bu süreç içinde altyapısını ve tasarımını yenileyen site, indirim kuponları kategorisine doğru orantılı olarak henüz yolun başında. Site kurucusundan aldığımız bilgilere göre Kuponly.com’da şu anda 28 indirim kuponu var ve bu kuponların günlük kullanım ortalaması 10-15 civarında.

Kuponly.com geçtiğimiz haftalarda WordPress altyapısını terkederek yeni bir tasarıma geçmiş. Kayıtlı kullanıcı sayısının şu anda 100 olduğunu belirtelim. Evet bu rakam düşük olabilir, ancak sitenin hala emekleme aşamasında olduğunu belirtelim. Diğer indirim kuponu sitelerinde olduğunu gibi Kuponly.com’un iş modeli gelir ortaklığına dayanıyor. Site kurucusunun gelecekteki hedefleri arasındaysa mobil indirim kuponu yayınlamak olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

KuponNow.com

İndirim kuponları kategorisinde en hızlı sitelerden biri olan KuponNow.com‘u, daha önce Webrazzi’de paylaşmıştık. Şaylan Muştu ve Ahmet İplikçi tarafından 2011 yılı Ekim ayında kurulan site, İndirim kuponlarını mobil, basılabilir, SMS ve e-kupon olmak üzere farklı kullanım seçenekleriyle sunuyor. KuponNow.com’da sadece e-ticaret sitelerinin indirim kuponları bulunmuyor. Fiziksel satıştaki ürünlerin indirimleri de sitede bulunanlar arasında. Öte yandan üye iş yerlerinin istedikleri kadar kampanya veya kupon oluşturabilmesi seçeneği de sitede bulunan özellikler arasında.

Sitenin iş modeline baktığımızda, sisteme dahil olan üye iş yerlerinden aidat toplanarak gelir elde edildiğini görüyoruz. iOS ve Android uygulamalarıyla konum bazlı olarak çalışan KuponNow.com, yerel fırsatları da kullanıcılara sunuyor. KuponNow.com’un gerek iş modeli gerekse mobil desteğiyle beraber rakiplerinden bir adım önde olduğunu ifade etmek mümkün.

indirimkuponu.com

Temmuz ayında açılan indirimkuponu.com, merkezi Almanya’da olan Panna Cotta şirketinin bünyesinde operasyonlarını sürdürüyor. Site şu anda yaklaşık 100 kadar markanın indirim kuponları bulunuyor. Bu markaların içinde ağırlıklı olarak e-ticaret markaları bulunurken, fiziksel mağazaların da dahil olduğunu görüyoruz. Öte yandan indirimkuponu.com’un, elinde markaların sayısını arttırmak için arayışlarını sürdürdüğünü de sözlerimize ekleyelim.

Site kurucularından aldığımız bilgilere göre indirimkuponu.com’a her gün yeni markalar ve indirim kampanyaları ekleniyor ve böylece kullanıcılara daha dinamik ve ilgi çekici bir arayüz sunulduğu paylaşılıyor. Sitenin ziyaret rakamlarıyla ilgili elimizde bilgi şu anda mevcut değil. Ancak indirimkuponu.com’un ziyaret rakamlarının hızla arttığını girişim kurucularından öğreniyoruz.

İndirim kuponu kategorisi emekleme aşamasında

E-ticaret sektöründe indirim kuponu kategorisi henüz daha yolun başında olan bir model. Bunu hem iş modellerinin çeşitliliğinden hem de sitelerde yer alan indirim kuponlarının birbirine benzer olmasından görebiliriz. Gelecek dönemlerde indirim kuponu kategorisinde yer alan site sayısının ve ziyaretçi sayısının artmasının, yeni iş modellerini hayata geçirebileceğini söyleyelim.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (27)
 1. Cem Özer dedi ki:

  Amerika’da öğrenciyken kupon kullanmadan alışveriş yapmazdık Türkiye’de de kupon sitelerinin aktif olması güzel olmuş..

  Kuponnow’ın hedef kitlesi çok farklı görünüyor, indirimkuponu.com ve kuponly.com da kupon sitesinden çok “bargain” “deal” sitesi..

  Kuponkodlari.com bence temiz tasarımı ve sadece kupon kodu paylaşmasıyla hedef kitlesini iyi belirlemiş.. Bir de kupon sitesi denildiğinde akla e-ticaret sitesinde kullanılabilinecek kodlar gelir.. Bu yüzden kuponkodlari.com amacına uygun ve başarılı görünüyor..

  1. Emre dedi ki:

   Merhaba , sitemizde bulunan tüm kupon kodları e-ticaret sitelerinin kuponları . Ayrıca e-ticaret siteleri sitemize üye olup müşterilerinin indirim kazanabilecekleri kupon kodları paylaşabiliyorlar.

   Saygılar.

 2. Deniz dedi ki:

  Bahcesehir Universitesindeki GOAP etkinliginde Kuponkodlari.com’un sahibi Onur’la tanismistim. Kendisi de Bahcesehir’de hala ogrenci ve hem okul hem girisimin zor oldugundan bahsetti bir de tek basina tum islerin altindan cikmaya calisiyormus.. Online indirim araclari sunan avusturyali bir firmanin kendisinden data istedigini ve rocket internetin turkiyede faaliyetteyken kendisiyle yatirim konusunda gorustugunden falan bahsetmisti.. Gordugum kadariyla Onur ne yaptigini iyi bilen azimli ve mutevazi bi arkadas, dilerim emeklerinin sonucunu alir 🙂

 3. Çağrı dedi ki:

  Aslında yenilikleri takip eden her firma bu kupon olayını kendine uyarlamalı. İlk kuponnow’ı duymuştum ama tasarım ve kullanım kolaylığı olarak en güzeli kuponkodlari gibi gözüküyor. O yüzden artık diğerlerine hiç bakmıyorum. Rekabette her zaman tüketici kazanır, üreticilerden de iyi olan kazansın 🙂

 4. Hakan YALÇIN dedi ki:

  Bir e-ticaret danışmanı olarak benimde favorim ; kuponkodlari.com .

 5. Kadir Çelik dedi ki:

  Turkiyede kupon kodu kullanımı ciddi anlamda ilerleyecek, Yurtdışındaki örnekleri göz ardı etmeden ilerlersek gerçekten kupon kodu siteleri kazanç elde edebilir, Kuponosfer.com ilk kupon sitesi olduğunu takip ettiğim için bildirmek isterim.

 6. Güzel yazı. Hiçbirini duymamış ya da görmemiştim.

 7. savas dedi ki:

  Yaptıklarının gerçekten zor olduğunu söyleyebilirim. Özellikli küçük kaynaklar ile kupon toplayabilmek zaman ayırabilmek küçük girişimciler için çok zor. Ciddi zaman ve emek harcamak gerekiyor. ben beceremedim bu sebeple iyi biliyorum 🙂

 8. Yusuf Turan dedi ki:

  Ve agresif tavırlarıyla beni kendisinden ve sitesinden soğutan arkadaş webrazzi’de böyle yere çakılır.
  Umarım kuponkodları.com emeklerinin karşılığını alır. Kolay iş olmasa gerek. 🙂

 9. sercan dedi ki:

  kupon olay cazibesini çoktan yitirdi… yeni bi şey lazım.

 10. ismail dedi ki:

  bu sitelerde bir biri ile aynı kuponlarda var. anladığım kadarıyla kuponları e-ticaret siteleri duyuruyor, bu sitelerde liste şeklinde tüm şirketlerin kuponlarını yayınlıyorlar.

  yani e-ticaret sitesinin, kupon sitesine ve ziyaretcilerine, özel duyurduğu kupon değil.

 11. Güzel siteler,ilk defa gördüm denemek lazım.

 12. Mert dedi ki:

  İndirimkuponu adresinin tasarımı gayet hoşmuş. Ziyaretçiye ben buradayım diyor.

 13. turgay dedi ki:

  kuponly.com’un tasarımı da içeriğide çok iyi

 14. Emre dedi ki:

  Kupon sistemi henüz türkiyede tam olarak oturmuş değil maalesef ve her yerde aynı kuponlar var. bazılarının tarihi geçmiş olsa da sitede yayınlanmaya devam ediyor ve maalesef müşteri memnuniyetsizliği oluşturuyor. NakitKazan.com olarak biz hem kupon hem de para iadesi yapıyoruz. İlgilenenler kontrol edebilirler. Saygılar

 15. Gelirkapisi dedi ki:

  Bir ara saman alevi gibi her cpa şirketine aksiyon başı ücret karşılığında reklam verdiler ve bir anda kayıpla sır oldular. Eğer daha çok taninmak ve sirket bazında büyümek istiyorlarsa yeteri kadar göz önünde olmaları Yeni kampanya ve tanıtımlarla farkındalık yaratmalilar.

 16. Deniz Şentürk dedi ki:

  Türkiye’nin internetteki seviyesini gösteren rakam olarak hep “Facebook’taki Türk Sayısı” kullanılır. Halbuki “Türkiye’nin Kupon Kodu Sayısı” da gelişmişlik göstergelerimizden biridir ve ne yazık ki ülkemiz bu kategoride halen emeklemektedir. Daha bol kupon kodlu günlerin yakın olduğunu görüyoruz, e-ticaretin gelişmesiyle kupon kodu sayısının da hızla artacağını öngörebiliyoruz, ve o güzel günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

  1. Ümit Yılan dedi ki:

   E-ticaret siteleri yaygınlaştı Deniz, fakat saçma sapan kupon paylaşımı yapmaktalar bu konuda gerçekten çok bilnçsiz davranmaktalar. Ürünün satıldığı sütuna kupon kodu da yazmaktalar. Tüketiciyi kupon koduna yabancılaştırmakta bu tür davranışlar. Tüketici bu kodu bulunca kendini özel hissetmeli ama malesef. Duyarsız davranılmakta

 17. Ali dedi ki:

  Deniz’in de bahsettiği gibi henüz emekleme aşamasında olan bir iş ve ne yazıkki e-ticaret siteleri henüz gelir paylaşımı (affiliate) modelini benimseyemedikleri için sektörün hızına göre yavaş ilerliyor. Umit ediyoruzki ileride çok daha güzel bir şekilde ilerleyecek ve kullanıcılar çalışan doğru düzgün kuponlarla alışverişlerini yapabilecekler…

 18. ERcan dedi ki:

  Bu kodlar nasıl kullanılıyor cözemedim bir türlü ?

  1. Kuponlife nasıl çalışır? Kuponlife, online alışveriş mağazalarından indirim kazanabileceğiniz promosyon kodlarının ve indirim kampanyalarının bulunduğu bir platformdur. Kuponlife’daki fırsatlardan, indirimlerden üyelik gerektirmeden ve ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

   Kuponlife indirim kuponları nasıl çalışır?
   1) Kupon araç çubuğundan, popüler kuponlar ve mağazalar bölümünden alışveriş yapmak istediğiniz mağazayı ya da kampanyayı seçebilirsiniz.

   2) Ardından kampanyalar arasından faydalanmak istediğiniz kuponu seçebilirsiniz.

   3) ¨Kuponu göster¨ bölümüne tıklayıp alışveriş yapacağınız firmanın web sitesine yönlendirileceksiniz.

   4) Kuponlife’dan aldığınız indirim kodunu satın almaya karar verdiğiniz ürünün ödeme bölümünde bulunan indirim kodu bölümüne girebilirsiniz.

   Nasıl Çalışır? Kuponlife bünyesinde farklı alışveriş kategorilerine ait yüzlerce kupon kodu bulunmaktadır. Kupon kodları online alışveriş mağazaları tarafından sağlanmaktadır. İndirim sağlayan kupon kodları alışveriş tutarına göre değişkenlik gösterebilir. Kuponlife bünyesinde bulunan indirim kuponları sayesinde alışverişlerinizde indirim alabilir, ücretsiz kargo avantajından yararlanabilir ve marka kampanyaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 19. sam edwin dedi ki:

  İndirimm Kuponu sitesi de var.

 20. kuponza dedi ki:

  Buradaki yorumları ve fırsatları gördükten sonra biz de bir kupon kodu sitesi açtık

 21. Kemal dedi ki:

  Şu an ne durumda bu sektör merak ediyorum. İlgili yazıları okudum. Adı geçen sitelerin çoğunun yerinde yerler esiyor. Bir güncelleme yazısı iyi olurdu.

 22. Kupon Kodu dedi ki:

  2016 yılı itibariyle TR’de sektörün hala emekleme aşamasında olduğu aşikar. 2012 yılında TR’de belki 5-6 site varken bugün 70-80 siteden bahsedebiliriz, ancak kaliteli yayın yapan “kupon yayıncısı” sayısı hala bir elin parmaklarını geçmiyor. Umarım önümüzdeki yıllar kupon sektörü adına daha umut verici olur.

  1. Batuhan dedi ki:

   Kupon kodu amerikada insanlar gazeten vs. toplayıp 800$ ve daha üstü fiyattaki alıverişi 30-40$ bazende hiç para vermeden tamamlıyorlar türkiyede böyle bir sistem yok değil mi ?

Bir Yorum Yazın