Facebook tek sütunlu tasarıma geçiş yapmaya hazırlanıyor
Yenilikler

Facebook tek sütunlu tasarıma geçiş yapmaya hazırlanıyor

Gün geçmiyor ki Facebook'a yeni bir tasarımsal dokunuş yapılmasın! Facebook'un ilk çıktığı günden bu yana nasıl büyük bir kabuk değiştirdiği sanırım inanılmaz bir örnek. Sizlere Facebook'un yeni tek sütunlu zaman tüneli tasarımına geçiş yapmasının haberini vermeden hemen önce, ufak birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Facebook, yaptığı her tasarım değişikliğinde kullanıcılar tarafından eleştirildi. İstisnasız. Facebook'ta bugüne dek kimi çok radikal, kimisi de makyaj niteliğinde pek çok irili ufaklı değişiklik gördük. Ancak bu eleştirilerin hepsi de zamanla ortadan yok oldu. Bu da Facebook'un işin bilincinde olduğunun, kullanıcıları düşünmeden adımlar atmadığını sanırım kanıtlıyor.

Ocak ayında da test ettiği bir tasarımından bahsettiğimiz Facebook'un yeni düzeninden bahsetmemiz gerekirse, profilimizdeki kapak fotoğraflarının kapladığı alan biraz daha hesaplı kullanılmaya başlanmış. Daha önce çerçevenin dışında gözüken ad ve soyad bilgilerimizi, artık kapak fotoğrafımızın içerisinde gözüküyor. Bununla birlikte en önemli değişiklik Facebook duvarımızın artık sağ tarafta tek sütun halinde gözükecek olması ve sol tarafta da kişisel verilerimize daha görünür şekilde yer verilecek olması.

Hemen yukarıda aldığım ekran görüntüsünün yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyorum ama bundan sonra eskiden Facebook duvarımızın olduğu kısmın sağ tarafını duvar olarak kullanamaya devam edeceğiz.

Bununla birlikte soldaki sütunda ise sırasıyla Hakkımızdaki bilgiler, hemen altında arkadaş listemiz, son check-in'lerimiz ve ardından da diğer kişisel bilgilerimizle birlikte beğendiğimiz sayfalar sıralanacak. Yani bundan sonraki süreçte bir arkadaşınızın profilinize girdiğinizde, ona dair verileri başka bir sayfaya tıklama gereği duymadan görebileceksiniz.

jeffbuckley

Dikkatimi çeken bir başka özellik de müzikler. Burada MySpace ve Deezer ile ciddi bir iş ortaklığı (benim rastladıklarım bu kadar, daha fazlası da olabilir) adımı atmış Facebook. Artık sayfasını beğendiğiniz şarkıcıların ya da müzik gruplarının üzerine geldiğinizde bir Play tuşu oluşuyor. Görseller üzerindeki bu ufak butona bastığınızda, MySpace uygulaması üzerinden MySpace radyosuna yönlendiriliyorsunuz. Burada yönlendirildiğiniz sayfada sevdiğiniz müzik grubunun şarkılarına çalan bir playlist sizi bekliyor. Sol tarafta aldığım ekran görüntüsünde Jeff Buckley dinlediğimi görebiliyorsunuz.

Bu arada sol tarafta yer alan sekmelerin yerlerini dilediğiniz gibi değiştirebileceğinizi, sekmeleri gizleyebileceğinizi de belirtelim.

Bununla birlikte, değişiklikler marka sayfaları için henüz geçerlemedi. Her zaman olduğu gibi tasarımsal değişikliklerde öncelik profillere veriliyor. Bu tasarımın tüm herkese yayılmasının ardından gelecek bir güncelleme ile birlikte, marka sayfalarının da bu düzene geçeceğini tahmin ediyoruz.

Yorumlar (12)
 1. Bloglama Zamanı Bloglama Zamanı

  Dayatmacı politikası devam ediyor facebook'n. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi değişiklik yapacaklar :/

  1. Hakan K. Hakan K.

   Dayatmacı değil. Biz facebook ekibinin aylarca testinden ve feedbacklerinden sonra aktif ediliyor. Ayrıca tasarım sadece kullanıcıların feedbacklerine kalsaydı hala 1995 yılındaki tasarımları kullanıyor olurdunuz

   1. Hakan beye kesinlikle katılıyorum, eğer ağırlık durumdaki kullanıcıların feedback lerini dinleseler şu an yaşadığımız bir çok yeniliği hayal edicek durumda bile değildik. Bu dayatmacı bir tutum değil, eğer eski sistem ve yeni sistemi 2 seçim olarak sunsalar, o laflarınıza rağmen sizde yeni sistem üzerinden devam edersiniz.

  2. Genç Blogger Genç Blogger

   Bence bu olay bir dayatma değil facebook sık sık tasarım güncelleştirmeleriyle sitesini güncel tutuyor, itiraf edelim ilk başlarda bu değişimleri garipsesekte sonradan alışıyoruz.

 2. Artık sıkılmadınız mı facebook şunu yapacak bunu yapacak diye haber yapmaktan. Görmesi gerçekten çok sıktı, bilginiz olsun istedim.

 3. Reklam içinde kullanışlı hale gelmiş.

 4. Teknik Sorular Teknik Sorular

  Facebook artık çok büyük bir işletme. Mecburen tasarımını güncellemesi gerekiyor. Bu değişiklik ticari de olabilir.

  1. facebook un herşeyi ticaret zaten olabilir degil kesin artik üyeleri çok geliyor sebesiz yere üyenerin hesaplari kapatiliyor sebepsiz yere facebook daki en büyük sorun o

 5. The Gaste The Gaste

  facebook, twitter karşısında kaybettiği popülerliğini yeniden kazanabilmek için tasarımını twitter'ın tasarımına fazlası ile benzer şekilde değiştiriyor ki eğer bu gerçekse bence çok yanlış facebook bu tasarım işini kullanıcıların kendi sayfalarını istedikleri gibi tasarlayabileceği bir hale getirse sanki daha iyi olurdu.

 6. Yunus Emre Vergül Yunus Emre Vergül

  Bu görünüme herkes geçebilmiş değil, herhangi bir ayar yapmak mı gerekiyor.

 7. Bu Yeni Görünüme Nasıl Geçtiniz, Bizde Geçebilirmiyiz, Bilgilendirirseniz Seviniriz .

 8. Şeyda Selçuk Şeyda Selçuk

  Hızla değişen tasarımlar/uygulamalar.. Paralelinde değişen tüketici davranışları..

  2012 Sosyal Medya Tüketici Eğilimlerini aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

  http://dijitalpano.wordpress.com/2013/04/08/sosyal-medyada-tuketici-egilimleri/