Facebook tasarımını yine değiştiriyor
Sosyal Ağlar

Facebook tasarımını yine değiştiriyor

Bu habere şaşırmadığınıza eminim. Facebook, tasarımında yeniden değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Bir süredir test edildiğinden haberdar olduğumuz tek kolon halindeki tasarım yayına girmeye başladı.

İlk olarak Yeni Zelanda'da yayın girmeye başlayan tasarım, test sürecine dahil olan dünyadaki diğer Facebook kullanıcıları için de şu anda açık.

Tüm kullanıcılar yavaş yavaş ve otomatik olarak bu tasarıma geçmeye başlayacak. Yeni tasarım ile birlikte görsel olarak büyük yer kaplayan sekmeler, yerini yazılı sekmelere bırakıyor. Bundan sonra zaman tüneli içerisinde arkadaş listeleri ve son yapılanlar sabit bir şekilde görüntülenecek. Hakkımda ve Arkadaşlarım sayfaları da değişikliğe uğruyor. Yeni tasarımla birlikte artık isimler de görsellerin içerisinde yer alıyor. Mesela profilinize girdiğiniz kişinin ismi artık kapak fotoğrafının içinde, arkadaş listesindeki arkadaşların isimleri de yine onların profil resimlerinin içinde yer alıyor.

Facebook yeni tasarım

Facebook, yeni tasarımıyla birlikte çok daha derli toplu bir görünüm elde etmiş olacak. Bu haberle birlikte, son zamanlarda oldukça popüler olan yenilenmiş bir tasarımını paylaşmak istiyoruz. Fred Nerby adlı tasarımcı tarafından yapılmış olan prototip tasarım. Eğer görmediyseniz, mutlaka aşağıdaki videoya göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sizce Facebook, haberimize konuk olduğu gibi ufak tefek tasarım değişiklikleri ile yoluna devam mı edecek, yoksa bu prototip tasarımdaki gibi radikal bir değişimi Facebook'ta görecek miyiz? Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (26)
 1. insanlar için herzaman basit anlaşılır ve sade tasarımlar daha kullanışlıdır biraz abartılı olduğunu düşünüyorum .

  1. The Social Project The Social Project

   kesinlikle söylediklerine katılıyorum, zaten facebook en son tasarım ile allak bullak etmişti ortalığı..

 2. Test sayfasının linki varsa ekleyebilirmisiniz.

 3. Oktay Oktay

  bu tasarım Türkiye'deki kullanıcılara gitmez, o haber kaynağı sayfası nasıl olmuş öyle. her şey çorba gibi. bir de masaüstü bir tasarım değil de sanki tabletler için yapılmış gibi.

 4. Erdem Erdem

  Yanlış biliyorsam düzeltin ancak koyduğunuz video resmi bir tasarım değil.

  Ayrıca facebook gibi bir sitenin UX konusunda devamlı değişiklikler yapması çok normal. "Hadi şöyle daha güzel olur" diye bir toplantıda çıkan bir karar olmadı her halinden belli.

  Ayrıca Facebook'un Google+'ı örnek alması gerekir UX konusunda.

 5. windows 8 metro design gibi olmuş conceptual design.

 6. M3Alican M3Alican

  prototip tasarım güzel olmuş ancak bunu tabletelerde ve dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda kullanmaları daha mantıklı olur

 7. Hakan Kadioğlu Hakan Kadioğlu

  Radikal kararlar almak facebook'a bir şeyleri en azından çok şeyleri kaybettirmez millet bu site benim bu adamın bilgisayarla işi olmaz dediklerimi bile bu safa çeken bir site facebook bu konsepti hayata geçirse 1 Milyar üye ne diyecek hayır değişmezsin ben bırakıyorum mu, Bir laf vardır "Alışmış, Kudurmuştan Beterdir" :)

 8. Hakan Kadioğlu Hakan Kadioğlu

  Radikal kararlar almak facebook'a bir şeyleri en azından çok şeyleri kaybettirmez millet bu site benim bu adamın bilgisayarla işi olmaz dediklerimi bile bu safa çeken bir site facebook bu konsepti hayata geçirse 1 Milyar üye ne diyecek hayır değişmezsin ben bırakıyorum mu, Bir laf vardır "Alışmış, Kudurmuştan Beterdir" :) ve konsept süper olmuş bir tasarımcı olarak ilham aldım diyebilirim.

 9. Mustafa Gülden Mustafa Gülden

  bence güzel olmuş, biraz karışık gibi görünüyor ama bizdeki kullanıcıların, diğer arkadaşının enson ne yaptığını ve neyi paylaştığını merak ve takip ediyor olmasından dolayı ilgi çekeceği kanatindeyim, zaten facebook un ilk sade halinide bizim toplumun çözmesi biraz zaman almıştı, bu doğal bir süreç bizim için yani :)

 10. Ferdi Ferdi

  twtterı andırıyor ben twetter kullanmıyorum eger denişirsse facebooku da kullanmam

 11. Prototip tasarım Instagram'a güzel gider.

 12. Vbulletin Destek Vbulletin Destek

  Çok güzel olacağa benziyor. Umarım en yakın zamanda bu tasarıma geçilir.

 13. Burdaseyret.com Burdaseyret.com

  Tasarımı göze çok hoş görünüyo açıkcası.Ama biraz karışıkta olmuş bizim kullanıcılar ilk 1 2 hafta yadsırlar tasarımı sonrasında aynen kullanmaya devam ben başarılı buldum tasarımı adamlar işi biliyo açıkcası.

 14. Abdullah Eke Abdullah Eke

  Milyonlarca kullanıcının alışkanlıklarını düşünürsek, komple herşeyi bir anda değiştireceklerini sanmıyorum belki bölüm bölüm ufak yenilikler yapabilirler...

 15. Halil Kadioglu Halil Kadioglu

  çok sevdim pinterestimsi olmuş

 16. Barış Koç Barış Koç

  2 hafta önce bende yeni arayüz aktive oldu, bütün postlar sol bölmede, aplikasyonların postları sağ bölmede çıkıyor, timelineda aşşağıya indikçe aplikasyon postları hızlı tükendiğinden sağ bölme bomboş seyrediyor... şu anki tasarım daha düzenli görünüyor, memnunum fakat tek eksikliğini hissettiğim şey artık postları highlight edince 2 bloğu kaplamak yerine üst köşeye ayraç ikonu ekliyor, etkisini yitirmiş...

 17. Melih Can Melih Can

  Gerçekten facebook'tan gelecek tasarım beklentileri bu yönde değildi. Tek kelimeyle şöyle anlatılır : İĞRENÇ !

 18. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Tasarım harika olmuş. Facebook gerçekten ayakta durması için dinamik olması şart.

 19. Serhan Serhan

  Topluluk sitelerinde bu tarz tasarımlar pek beğenilmiyor sanırım vk.vom gibi sadeliğini korumalıydı facebook

 20. Yorumları okudukça gülümsemelerim artarak devam etti. Yahu arkadaşlar videodaki tasarım ile yazıda bahsi geçen tasarım birbirinden farklı. Yazıda videodaki gibi tasarım değişikliği olacak demiyor. Dikkatli okursanız videodaki tasarımın Fred Nerby adlı bir tasarımcın Facebook proje tasarım örnekleri olduğunu görürsünüz.

 21. Nejat Anilmiş Nejat Anilmiş

  Gördügüm kadarı ile biraz karışık. Grafik olarak düşünürsek insanların aklında

  kalan daima ilk gördükleri objedir. Yeni gelenleri daima ilk benimsedikleri ile karşılaştırırlar. Facebook'ta da bu arayışlar devam edip gidecektir sanırım.

 22. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

  Prototip denmiş hala üstüne yorum yapılıyor. 3.Tekil şahıslardan birisi kendince birşeyler yapmış ortaya atmış, o ortaya atmışta burdaki insanları anlamak zor niye üstüne atlamış. Okuduğunu anlamakta çok zorluk çeken bir milletiz.

 23. Mental Aritmetik Mental Aritmetik

  ilk tasarımını hiç birşeye değişmem 2. tasarımda iyiydi fakat son tasarımlar çok kötü

 24. Ali Hadji Achmet Iii Ali Hadji Achmet Iii

  Prototip tasarıma ani bir geçiş, kullanıcılar tarafından hoş karşılanmaz ve bu tür kökten bir değişim için daha çok erken diye düşünüyorum ama şahsen ben çok beğendim.

  Yeni Zelanda’da yayına girmeye başlayan tasarımα gerçekten daha derli toplu gibi bir izlenim sergiliyor.

 25. Ali Hadji Achmet Iii Ali Hadji Achmet Iii

  Prototip tasarıma ani bir geçiş, kullanıcılar tarafından hoş karşılanmaz ve bu tür kökten bir değişim için daha çok erken diye düşünüyorum ama şahsen ben çok beğendim.

  Yeni Zelanda’da yayına girmeye başlayan tasarıma gelecek olursakİ; gerçekten daha derli toplu gibi bir izlenim sergiliyor.