Firefox OS bilinmeyen bir telefonla sahneye çıktı [CES 2013]
Arama
Etkinlikler

Firefox OS bilinmeyen bir telefonla sahneye çıktı [CES 2013]

Firefox OSCES 2013‘te ABD ve tüm dünya için çok önemli teknolojik gelişmeler sahne alıyor. Bunlardan biri Mozilla’nın mobil işletim sistemlerini hedefleyen ürünü Firefox OS.

Eylül ayında uygulama mağazasının hem nasıl görüneceği, hem de nasıl çalışacağı ortaya çıkan Firefox OS, CES 2013’teki tanıtım sahnesinde kullanıcılar tarafından bugünden itibaren test edilebilecek.

Şu anda ABD teknoloji bloglarının incelemelerine tabii olan Firefox OS’un bu yıl sonunda gelişmekte olan pazarlarda piyasaya çıkacağı aktarılıyor. ZTE, Telefonica, Quallcom ve daha bir çok destekçiyi arkasına alan Mozilla’nın aktardığına göre ilk Firefox OS’lu cihazlar, Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde pazara çıkacak.

Firefox OS’la ilgili ilginç bir nokta ise açık kaynaklı mobil işletim sisteminin bilinmeyen, markasız bir telefon üzerinde teste sunulmuş olması. Firefox OS yapılan incelemelerde alt sınıf Androidli bir cihaz tadı verse de, asıl performansın son güncellemelerle ve daha iyi cihazlarla karşımıza çıkması bekleniyor. Diğer yandan Firefox OS, Android’in aksine uygulama tarafında tamamen HTML5’i destekliyor.

Tanınmayan bir telefona yüklenen Firefox OS’un görüntülerine aşağıda göz atabilirsiniz. Dilerseniz FTP adresinden Firefox OS dosyalarını da indirebilirsiniz. Son bir not olarak Firefox’un 18. sürümünün de Mozilla sunucularına eklendiğini paylaşalım. Belki resmi tanıtım öncesinde indirmek istersiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. Enver Gökmen dedi ki:

  Nasıl HTML5 tabanlı oluyor anlamıyoprum HTML5 nedir ki cihaz , servis, arkaplan uygulamaları image, video, GPS, SMS, 3G bir de üstüne uygulama yüklensin? Bende bu işte bir yanlışlık var. uygulamların html tabanlı olması bi nebze anlaşılabilir ancak cihaz HTML tabanlı nasıl olur biri bunu açıklasın lütfen.

  1. Oguz dedi ki:

   Kernel’i html ile yazmislar :p

   1. Enver Gökmen dedi ki:

    burdan öyle bir anlam çıkıyor valla. Pek akıl işi değil 🙂 Allah kolaylık versin. 😛

  2. Fırat Demirel dedi ki:

   Android’in aksine programlamada HTML, CSS, JavaScript gibi standart web dilleri kullanıldığından HTML5 uygulamalarına tam uyumluluk gösteriyor.

   Küçük bir güncelleme yaptım yazıda.

   1. Enver Gökmen dedi ki:

    Firefox MS yolunda mı 🙂 Temel ihtiyaçlar için tamam ama HTML5 Cihaz gücünü kullanmadan yine yetersiz kalacak.

 2. osman şahin dedi ki:

  bilinmeyen telefon ülkemizin bir operatörünün telefonu olmasın ???

 3. Kaan dedi ki:

  Turkcell Maxi Plus 5 İn aynısı. Oda ZTE kullanıyor Firefox os da zte yani anlayacağınız telefonun donanım bakımından Turkcell Maxi Plus 5 den farkı yok sadece işletim sistemi farklı…

 4. bilinmeyecek yanı yok. Huwei telefonu. Türkiyede ki maxiplus 5 gibi, huawei aynı tasarımı kullanıyor örnek;
  http://www.letsgomobile.org/images/news/turkcell/turkcell-maxiplus-5-cep-telefonu.jpg

  1. Talha Okur dedi ki:

   ZTE marka olmasın o? 🙂 Çünkü maxiplus’ın kapağını çıkartıp bakarsanız ZTE yazdığını görürsünüz.

Bir Yorum Yazın