Firefox OS bilinmeyen bir telefonla sahneye çıktı [CES 2013]

Firefox OS bilinmeyen bir telefonla sahneye çıktı [CES 2013]

CES 2013'te ABD ve tüm dünya için çok önemli teknolojik gelişmeler sahne alıyor. Bunlardan biri Mozilla'nın mobil işletim sistemlerini hedefleyen ürünü Firefox OS.

Eylül ayında uygulama mağazasının hem nasıl görüneceği, hem de nasıl çalışacağı ortaya çıkan Firefox OS, CES 2013'teki tanıtım sahnesinde kullanıcılar tarafından bugünden itibaren test edilebilecek.

Şu anda ABD teknoloji bloglarının incelemelerine tabii olan Firefox OS'un bu yıl sonunda gelişmekte olan pazarlarda piyasaya çıkacağı aktarılıyor. ZTE, Telefonica, Quallcom ve daha bir çok destekçiyi arkasına alan Mozilla'nın aktardığına göre ilk Firefox OS'lu cihazlar, Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde pazara çıkacak.

Firefox OS'la ilgili ilginç bir nokta ise açık kaynaklı mobil işletim sisteminin bilinmeyen, markasız bir telefon üzerinde teste sunulmuş olması. Firefox OS yapılan incelemelerde alt sınıf Androidli bir cihaz tadı verse de, asıl performansın son güncellemelerle ve daha iyi cihazlarla karşımıza çıkması bekleniyor. Diğer yandan Firefox OS, Android'in aksine uygulama tarafında tamamen HTML5'i destekliyor.

Tanınmayan bir telefona yüklenen Firefox OS'un görüntülerine aşağıda göz atabilirsiniz. Dilerseniz FTP adresinden Firefox OS dosyalarını da indirebilirsiniz. Son bir not olarak Firefox'un 18. sürümünün de Mozilla sunucularına eklendiğini paylaşalım. Belki resmi tanıtım öncesinde indirmek istersiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.