Programlama konusunda online eğitim sunan platformlar
Yazılım

Programlama konusunda online eğitim sunan platformlar

Sizlerle en son Code School isimli online eğitim platformunun Google ile ortaklığa giderek sunduğu Chrome DevTools eğitiminden bahsetmiştik. Bu yazıda ise programlama konusunda online eğitim alabileceğiniz platformları derlemeye çalışacağız.

Kod okuryazarlığı gün geçtikçe önemini arttıran bir kavram. Özellikle yurtdışında bu konuda çok sayıda projeye, hatta zaman zaman devletin işe el atışına rastlamak mümkün. Dolayısıyla son yılların gözde girişimlerinden bir kısmı da bu alanda yer alıyor. Günümüzün aldığı yatırımlar ve yakaladığı rakamlar ile en çok dikkat çeken oyuncuları ise Codeacademy ve Treehouse gibi duruyor.

Code School

code-school-logoİçerisinde şu an için Ruby, JavaScript, HTML/CSS ve iOS alanında eğitimler bulunan Code School, learn by doing/deneyerek öğren sloganıyla dikkat çekiyor. Şirket programlamanın kitap okuyarak öğrenilmeyeceğini düşünüyor; eğlenceli ve içerisinde bir takım oyunlaştırma öğeleri bulunan eğitimleri ile de bu duruma çözüm üretmeye çalışıyor. Ayrıca Code School bünyesinde Unix ve Git gibi temel konularda da eğitimlere rastlamak mümkün.

Codeacademy

Codecademy_logoBugüne kadar topladığı 10 milyon doların üzerinde yatırım ile dikkat çeken Codeacademy'nin yatırımcıları arasında Union Square Ventures, Index Ventures, O'Reilly ve CrunchFund gibi isimler yer alıyor. Ayrıca belirtmek gerekirse Codeacademy bir Y-Combinator şirketi.

Code Academy üzerinde PHP, Python, jQuery, temel web teknolojileri, Ruby ve API geliştirmeleri gibi konularda eğitimler almanız mümkün. Diğer yandan Codeacademy üzerinde diğer birçok benzer platformda olduğu gibi rozet ve puanlama sistemi de bulunuyor. Codeacademy Labs üzerinde ise bilgisayarınızda herhangi bir kuruluma gerek kalmadan Ruby, Python ve JavaScript dilleri için denemeler yapmanız mümkün.

Ayrıca merkezi New York City'de bulunan Codeacademy'yi Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in de kullandığını belirtmekte yarar var.

Treehouse

treehouse-logoOrlando/Florida merkezli Treehouse, online programlama eğitimi veren platformlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri konumunda. Platform üzerinde mobil (Android ve iOS) ve web teknolojileri (MySQL, Ruby on Rails, PHP, HTML/CSS ve JavaScript gibi) üzerine çok sayıda eğitim bulunuyor. Treehouse'da aylık 25 ve 49 dolar karşılığında olmak üzere 2 farklı üyelik tipine sahip. Ama HTML ve Ruby on Rails gibi konularda ücretsiz dersler almanız da mümkün.

PeepCode

peep-code-logo5 ders için 55, 10 ders için 99 ve sınırsız üyelik için de 199 dolar ödediğiniz PeepCode'da Ruby on Rails'dan Node'a, Node'dan JavaScript'e çok sayıda eğitime rastlamak mümkün. PeepCode ilk bakışta benzerlerine göre biraz daha ileri seviyeden başlamak isteyen öğrencilere hitap ediyor gibi duruyor. Platformun avantajlarından biri de sınırsız üyelik tipine sahip kullanıcıları için sunduğu mobil uygulamalar.

Bloc

bloc-logoPalo Alto/California merkezli Bloc, benzerlerinden farklı olarak 12 haftalık bir eğitim programı için öğrencileriden 4 bin 993 dolar talep ediyor. Birebir eğitim ve ömür boyu erişim avantajlarını sunan Bloc, eğitim programı içinde Git, veri tabanları ve server yönetimi gibi çok sayıda farklı alana değiniyor.

Genel eğitim siteleri ve dev şirketler

Tüm bu saydığımız eğitim platformlarına ek olarak Udemy, lynda.com, Coursera, Udacity, Khan Academy gibi yalnızca programlama alanında eğitimler sunmasa da içerisinde programlama ve bilgisayar bilimleri konularında oldukça değerli eğitimler bulunduran siteleri de kuşkusuz unutmamak gerekiyor.

Konunun bir diğer boyutu da üniversiteler. Yurtdışında MIT, UC Berkeley ve Stanford gibi çok sayıda üniversite aralarında programalama ve bilgisayar bilimlerinin de bulunduğu oldukça geniş bir ders arşivini internete koymuş durumda. Ülkemizde de Bilkent Üniversitesi'nin benzer bir çalışmaya imza attığını da paylaşalım. Tabii tüm bunlar dışında Apple, Google, Mozilla, Facebook ve Microsoft gibi dev şirketlerin kendi platformları üzerinde proje geliştirmek isteyen geliştiriciler için oluşturdukları kaynaklar da söz konusu.

Online eğitim konusu internet girişimciliğin en çok dikkat çeken alanlarından biri. Programlama ve yazının başında da değindiğimiz kod okuryazarlığı kavramlarıyla birleşince ortaya gelecek vaddeden bir pazar çıkıyor. Kısaca bu yazıda bahsettiğimiz, ve hatta bahsetmediğimiz, çok sayıda eğitim girişiminin önünde oldukça açık ve başarı potansiyeli yüksek bir yol bulunuyor diyebiliriz.

Yorumlar (15)
 1. Ziver Ziver

  code school candır...

  merak edenlere tereddütsüz tavsiye ederim...

 2. herkes öğrenmesin daha para kazanamadık ya

 3. Murat Murat

  Türkiye'de bu eğitimleri veren firmalar var mı? Sıfırdan başlamak kaydı ile...Özellikle ege bölgesi civarında....

  1. Ziver Bey Ziver Bey

   merhaba murat bey,

   online eğitim de şu iki siteye göz atmanızı tavsiye ederim:

   www.vidobu.com

   www.vsmagazin.com

   (bildiğim kadarı ile VsMagazin'in ofisi İzmir'de; kurucusu Özge Mardi' yi google'larsanız fikir verecektir)

 4. Mesut Mesut

  Türkçe olanı yok mu bunların

  1. Mehmet Mehmet

   https://www.acikakademi.com

   http://www.sanalkurs.net/

   http://www.webhocam.net/

   programcılıkta kendinizi geliştirmek istiyorsanız daha sonra ingilizceye biraz ogunlaşın bence...

 5. Vidobu gerçekten Türkçe olarak en başarılısı.

 6. Semih Semih

  İngilizce egitim veren yerlerde ogrenmenizi tavsiye ederim ki zaten prog. dilleri ingilizce

 7. Mustafa Kipergil Mustafa Kipergil
 8. Western Western

  Bu siteler hep Ruby ve Rails öğrenmeye zorluyor. Ve insan da açıkcası Ruby on Rails diye merak ediyor. Ve öğrenmeye başlıyor ki gerçekten dedikleri kadar varmış diyorsun. ;)

 9. Www.mahmutkantar.com Www.mahmutkantar.com

  güzel bir yaklaşım.

 10. Ufuk T. Ufuk T.

  http://www.ogretiyor.com/ birçok konuda videolu anlatımlar var. kendi bilginiz karşılığında parada kazanabilirsiniz. bence çok iyi bir girişim. henüz başlanğıç aşamasında olsada oldukça gelecek vaad eden bir proje tavsiye ederim.

 11. Hızlı Okuma Hızlı Okuma

  Udemy ve Lynda eğitimlerinin içerik kalitesi çok iyidir. Görüntü ve ses kalitesi de zaten izleyenler bilir. ;)

 12. Biyomedikal Mühendisliği Nedir Biyomedikal Mühendisliği Nedir

  Ruby on Rails i merak etmeye başladım :)