Facebook'ta tanımadıklarınıza mesaj göndermek artık 'ücretli'
Yenilikler

Facebook'ta tanımadıklarınıza mesaj göndermek artık 'ücretli'

Bu yılın başında sizinle paylaştığımız bir haberde Mark Zuckberg'e mesaj göndermenin 100 dolar ile fiyatlandırılacağı haberini paylaşmıştık. Aslında bu, bir test sürecinin ilk adımıydı.

Bildiğiniz gibi Facebook, tanımadığınız kullanıcılardan gelen özel mesajları "Diğer" klösörüne yönlendiriyor. Bir nevi Facebook mesajlaşma sisteminin spam kutusu olan bu bölüm, gerçekten birisine erişmeye kullanan kullanıcılar için en büyük problem.

Durum böyle olunca, Facebook yeni getirdiği sistemle birlikte opsiyonel olarak ücretli mesajlaşma göndermeyi de aktif hale getirdi. Kısacası mesajınızın mesaj göndermek istediğiniz kişinin gelen kutusuna düşmesini, diğer mesajların arasında 'kaynamamasını' istiyorsanız, mesajınız ücretlendiriliyor.

Facebook'un yaptığı bu hamle, kullanıcı tarafında çok da sıcak karşılanmadığını söyleyebiliriz. Gönderen değil daha çok alan tarafında sorun yaşanacak durumda hiçbir bağınızın olmadığı kişilerin mesajları "parasını verip" sizin gelen kutunuza düşecek. İleride kullanıcılar bu mesajlardan rahatsız olacaklardır diye düşünüyorum. Facebook'un yaptığı bir diğer hata ise, her kullanıcı için farklı bir fiyatlandırmanın söz konusu olması.

Mesaj fiyatlandırması, kime mesaj gönderdiğinizle alakalı

Anlaşılan Facebook, bu mesajların ücretlendirilmesi aşamasında bir algoritmadan yararlanmış. Yani mesaj göndermenin sabit bir ücreti yok. Bu konuda bir araştırma yapıp bazı kullanıcılara özel mesajlar göndermeyi denedik. Kimi kullanıcılara mesaj göndermenin bedeli 58 kuruş iken, kimi kullanıcılara mesaj göndermek 1,18 TL idi. Rakamlar o kişiye ne kadar uzak olduğunuz, ortak arkadaşların sayısı da bağlantılara göre değişiyor.

Bizim karşılaştığımız ve mesaj göndermesi en pahalı isim Facebook CEO'su Mark Zuckerberg

Facebook'un bu kadar maddi kazanç odaklı olması ve kullanıcıları rahatsız edecek kadar ileri gidebilmesi onlar adına büyük bir eksi. Yine de sonuç olarak, bir şeyi ücretsiz kullanıyorsanız, ürünün siz olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Sonuçta Facebook ücretsiz bir servis ve bunun da bedeli bize bu gibi servislerle geri dönüyor.

Kredi kartı bilgisi vermeden sayfa yönetilmiyor

Facebook'un, "gelen kutusuna düşmek istiyorsan para öde" servisinin yanı sıra, bir de sayfa yöneticileri için farklı bir modelle yol alıyor. Mesela bir sayfayı yönetiyorken, kredi kartınızın süresi dolarsa ya da Facebook Ads hesabınızı kapatırsanız, sayfa yönetimi konusunda bazı kısıtlamalarla karşılaşıyorsunuz. Örneğin sayfada sadece son 2 içeriği görebiliyor, eklediğiniz URL'ler Facebook tarafından algılanmıyor ve sadece sayfaya sadece bir görselle birlikte içerik ekleyebiliyorsunuz. Yani Facebook'a reklam vermeseniz dahi, kredi kartı bilgilerinizi emanet etmediğiniz müddetçe sayfa yönetim yetkisi göreceli olarak elinizden alıyor.

Facebook'un yukarıda örneklerini verdiğim kazanç odaklılığı sonucunda daha ne gibi yeni "ürünler" çıkaracağını merakla bekliyoruz. Arkadaş eklemek de ileride paralı olur mu sizce? ;)

Yorumlar (18)
 1. Mesaj göndermeyi bile paralı hale getiren, kredi kartın yoksa bizden değilsin gibi düşünen bir sistem kullanıcı yanlısı olmayı ima eden şu sloganı

  "Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır."

  derhal anasayfadan kaldırmalı.

 2. Popularitemiz bitiyor, ne koparabilirsek koparalim derdi mi acaba bu?

 3. Yusuf Yusuf

  Bence gayet mantıklı bir yaklaşım ve iki taraf içinde daha iyi olabilir. Böylece gerçekten ulaşmanız gerektiği kişilere ulaşmayı kolaylaştıracak. Fakat bence birkaç düzenleme bunu çok daha faydalı bir araç haline getirebilir. Örneğin kendisine nekadar ücretle mesaj gönderilebileceğini kullanıcının ayarlaması çok daha mantıklı olur ve bunun yanında bu ücretin en az yarısını yine bu kullanıcı ile paylaşılabilir. Mesaj gönderen için zaten faydalı bir hizmet ve böylece eğer ben önemli birisi isem bu mesajları almak benim içinde daha anlamlı olur. Hem para kazanırım hemde bana ulaşmak için bukadar para ödeyebiliyorsa mesajını okumak ilgimi çekebilir.

  1. Kemal Kemal

   Acilen facebook'ta iş geliştirme müdürü olarak işe başlamalısın dostum :)

  2. Serkan Serkan

   Ooo çok güzel fikir. Deneme bile olsa uygulanmalı.

 4. Zamazingo Zamazingo

  Cokus degil bu minimalistik düzen geliyor...

  Bir de türkler bu işin piyasasını döndürür :)

  Facebook'ta istediğiniz kişiye mesaj atılır 50 TL , 40 TL , 30 TL gibi paket servisi yaparlar hatta..

  Ne zaman adam oluruz ? Birtakım şeyleri eleştirmeden onların doğru anlamları gösterdiğine doğru anlamlar için yanlışların düzeltilmesinde adam oluruz.

 5. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Bence reklamsız bir sürüm için üyelerden yıllık cüzi bir rakam talep edebilir. Örneğin yıllık 2-3 $ karşılığı facebook'un hiçbir reklamını görmemek iyi bir fikir olabilir. Tabi bu bir seçenek. Bence doğru bir şekilde adım atılırsa 1 milyar kullanıcıyı düşündüğümüzde reklamlardan daha çok gelir elde edilebilir gibi.

  1. Dediğin en mantıklısi. Uygulamalarda olduğu gibi reklamsiz bir sürüm deneyebilir. Ama facebook reklamları rahatsiz etmeyecek şekilde yerleştirilmiş. Ancak yıllık hizmet ücreti isteyebilir. Iyi kazanç :)

 6. Hayati Guvence Hayati Guvence

  Nasil buyuk sirketler downsizing oluyorsa Facebook da kalite icin kuculmeli. Parali olmasi sıkıntı degil de "gerilla" tipi, rahatsizlik yaratan kullanicilardan arinip kaliteyi yukari cikarmali. Yoksa Path ve G+ hali hazirda beklemede. Bir kivilcim ile Facebook buyuk bir kan kaybedebilir.

 7. Onlinedershanecomtr Onlinedershanecomtr

  İlginç bir uygulama olmuş, LinkedIn'de bile böyle bir uygulama yok.

 8. Murat Murat

  Facebook için sonun başlangıcı,

 9. Fatih Fatih

  Şimdiye kadar tanımadığım kişiye hiç mesaj atma gereksinim olmadı, facebook üzerinden. Ya düşünsene sen para verip mesaj atıyorsun adam hiç okumadan siliyormuş :) lakin çok gereksiz saçma da diyemiyoruz. Adamların elinde sağlam veri var. Muhakkak ki analizlerini yapıp böyle bir servis geliştirmişler. Ancak doğru mu yapmışlar zaman gösterecek.

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Facebook gelir modeli üretmekte en başarılı site. Kanımca twitter bu konuda hala çok eksik. Bir yandan da çizgisini bozmuyor.

  Facebook tanıtımını yap da harika fikirdi. Bu da ilgi görecek bir sistem ünlülerin hayranlarını hedefleyen bir sistem. bir çok kişi hayran oldukları kişi ve gruplara mesaj atacaktır.

 11. Hilmi Oplu Hilmi Oplu

  bundan sonra mark a param kadar konüşcam 27.59 tl kadar

 12. facebook aç kurt gibi kullanıcısına saldırıyor.ne gereği varki zaten dünyanın en zengin şirketi

 13. Benim facebookta bi sayfam var ve bazen haliyle mesajlaşmak zorunda kalıyorum üyeler ile,acaba budamı ücretlidir?

 14. İşin kötü tarafı bende sadece kredi kartı ile ödeme kabul ediyor ve bun sinir bozucu bir şey. Birine mesaj atmam lazım.

 15. Arkadaşlar ben kredi kartı bilgilerimi girip ulaşmam gereken kişiye mesaj attım. 0.60Kr. yazıyordu. yalnız bundan sonra o kişiye her mesajımda 0.60 Kr. keseceklermi ?