Facebook’ta Zuckerberg’e özel mesaj göndermek 100 dolar
Mesajlaşma

Facebook’ta Zuckerberg’e özel mesaj göndermek 100 dolar

Facebook var olan arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için ideal bir platform. Ama tek özelliği bu değil, Facebook aynı zamanda yeni bağlantılar kurmak için de son derece etkili. Ne var ki herkes bunu istemiyor olabilir. Özellikle ünlü diyebileceğimiz veya biraz fazla göz önünde bulunan kullanıcılar sonu mesajlardan bunalabiliyorlar.

İşte bu yüzden Facebook’ta arkadaşınız olmayan birine bir mesaj gönderdiğinizde mesaj onların gelen kutusuna değil, “diğer” klasörüne düşünüyor ve dolayısıyla kolaylıkla gözden kaçıyor. Buna rağmen eğer gerçekten bu konuda çok hevesliyseniz Facebook Aralık ayında 1 dolar karşılığında mesajınızı arkadaşınız olmayan kişinin gelen kutusuna iletmenizi sağlayacak yapıyı test etmeye başladığını duyurmuştu.

Fakat görünüşe göre bu fiyat herkes için geçerli değil, bazı kullanıcılara mesaj göndermenin fiyatı 100 dolara kadar çıkabiliyor…

Facebook’ta Zuckerberg’e özel mesaj göndermek 100 dolar

Facebook 20 Aralık’ta yayınladığı blog yazısında şu satırlar dikkat çekiyordu:

“Bu test az sayıda bir kullanıcının bağlantıda olmadıkları kullanıcılara gönderdikleri mesajın “diğer” değil gelen kutusuna ulaşması için ödeme yapma seçeneği sunuyor”

Bu mesaj için de bir kereye mahsus Facebook’a 1 dolar ödenmesi gerekiyordu.

Fakat Facebook kullanıcısı Scott Ayres’in ortaya çıkardığına göre herkese mesaj göndermenin değeri aynı değil. Görünüşe göre daha fazla takipçi sayısına sahip yani daha popüler kullanıcılar için bu rakam 100 dolara kadar çıkıyor.

Facebook’ta Zuckerberg’e özel mesaj göndermek 100 dolar

Örneğin Scott Ayres’ın 7.385 takiçisi var ve ona mesaj göndermek isterseniz 100 dolara bu mümkün. Diğer yandan Mashable’ın belirttiği gibi 17 milyona yakın takipçisi bulunan Mark Zuckerberg için de tarife farklı değil. 100 dolara mesajını Facebook’un kurucusunun gelen kutusuna iletebiliyorsunuz.

1 dolarlık mesajların da 100 dolarlık mesajların da tüm kullanıcılara açık olmadığını, yani bu test sürecinde yer almayan kullanıcıların tanımadıkları kişilere gönderdikleri mesajların “diğer” klasörünün ötesine geçmesi için yapabilecekleri bir şey olmadığını da hatırlatalım.

Siz Facebook üzerinden kime sesinizi duyurmak için 100 dolar öderdiniz? :)

Yorumlar (15)
 1. Osman Baydor Osman Baydor

  Görünen o ki: kimseye! :)

 2. Akillica düsünülmüs ! Inmail (linkedin) geldi hemen aklima ama tam o paralelde bisey degil galiba.

 3. Artik eski sevgiliye "seni ozledim", "dun gece ruyamda seni gordum" diye mesaj atmak bile parali... vay arkadas...

 4. Güzel bir servis bence, böylece birçok kişi gerçekten ulaşılabilir olacaktır.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu bir mesaj bence ünlü kişilere de bu şekilde bir uygulama ile gelir modeli çeşitlendirilebilir. Facebook gelir modeli üretme konusunda oldukça iyi. Tanıtımını yap da güzeldi. Ama ne kadar aktif kullanılıyor acaba?

 6. Linkedin gibi mesajin okunmamasi durumunda para iadesi yapilsaydi daha iyi olurdu bence.

 7. Hakan Gul Hakan Gul

  Böyle saçma şey mi olur. 100 dolar verdim, eriştim ne oldu ? Bana ne katıyor ?

  Gerçekten iş yapacak bir olayın varsa beyan edersin herkese, isteyen iletişime girer seninle.

  Bu iş böyle yürümez...

 8. Engin Çelik Engin Çelik

  Bende istiyorum banada msj atmak 100 $ olsun :)

 9. 16 milyon takipçisi olan mark beyin bunu yapması gayet normal gibi gelse de , insan şaşırıyor doğrusu..

 10. Hakan Hakan

  100 $ istemesi çok saçma bir olay bence.Böyle bir şey gerçekten varsa bu Facebook'un son çırpınışlarına işaret eder.Son 1 senede hesabını kapatanların da haddi hesabı yok.İlk önce zaman tüneli denen saçma bir tasarım ve sistem uyguladılar.Sonra hesab şifrelerini unutanlardan kimlik fotokopisi istediler, şimdide mesaj göndermek için 100 $ istiyor, gerçekten gülünç bir olay doğrusu.

 11. Güzel ve mantıklı bir gelir rol modeli olmuş. Özellikle Türkiye'de listesinde olmayıp, her önüne gelene mesaj atanlar için ideal bir caydırma yöntemi.

 12. Alper Alper

  Peki cevap yazmazsa ne olacak. Cevap garantili olmalı :)

 13. Yorum Cu Yorum Cu

  bir zamanlar emailin yerine geçecek diye anons ettiklerine bak, 100$ verirsen inbox'a vermezsen çöpe. neyse ki bu yalanlara kimse kanmadı da email hala yaşıyor.

 14. Sosyolife Sosyolife

  Bence gayet yerinde bir uygulama olmuş. Arkadaş listesinde olmayan bir kişiden mesaj almak istemeyenler için çok ideal. Gerçekten ulaşmak isteyen kişi zaten diğer iletişim yollarıyla ulaşabilir.

 15. Fatih Fatih

  $100 değil denedim şimdi para falan olmadı :)