Hashtag’e ilgi büyüyor: Flickr da kervana katıldı
Arama
Yenilikler

Hashtag’e ilgi büyüyor: Flickr da kervana katıldı

FlickrSosyal ağların kolaylaştırdığı paylaşım imkanları kullanıcılar için popülerliğinin zirvesine ulaştı. Dünya üzerindeki milyonlarca internet kullanıcısı her gün kendi ilgi alanlarına giren milyarlarca şeyi farklı sosyal ağlar üzerinden paylaşıyorlar. Fakat paylaşım işin sadece bir yönü, diğer yönü ise bu paylaşımları takip etmek.

Hem paylaşımlar, hem paylaşanlar, hem de paylaşılan platformlarının sayılarının büyük bir hızla artıyor olması ise bu konuda yeni bir sorunu ortaya çıkartıyor; paylaşımları bulabilmek. Bu anlamda Twitter ve Instagram gibi ağlarda kullanılan hashtag yapısı ilgi alanlarına göre farklı paylaşımları keşfedebilmeyi kolaylaştırıyor.

Durum böyle olunca kısa süre önce Facebook’un da ilgi gösterdiği aktardığımız hashtag yapısı, şimdi de Flickr’a geldi…

Yahoo’nun 8 yıl önce 35 milyon dolar civarında bir anlaşma satın almış olduğu, ancak arama sonuçlarına bu yılın başlarında dahil ettiği Flickr, fotoğraf paylaşımı alanındaki en önemli alternatiflerden biri. 6 milyarın üzerinde fotoğrafı barındıran Flickr geçtiğimiz yıl içerisinde Pinterest butonu ile paylaşım seçeneklerini artırmıştı. Şimdi ise sıra bu zengin içeriğin keşfedilmesine geldi…

Flickr’ın yeni 2.11.800 sürümüne güncellenen  iOS uygulaması bazı düzeltmelerin yanı sıra hashtag’i de resmen desteklemeye başlamış oldu. Daha önce kullanılan etiket yapısı yerine gelen hashtag’ler tek tıklama ile o hashtag’in altında yer alan tüm içerikleri hızlı bir şekilde görüntüleme imkanı sunuyor.

Çok uzun süre Twitter ile adeta özdeşlemiş olan hashtag’ler görünüşe göre önümüzdeki dönemde farklı sosyal ağlar sayesinde de daha da yaygınlaşacak. Facebook’un ardından Flickr’ın da kendi sistemine dahil ettiği hashtag yapısı muhtemelen diğer popüler ağlarda da hızla yaygınlaşacak.

Bu da sadece söz konusu sosyal ağlar içerisinde değil, farklı sosyal ağlar üzerindeki aynı konu veya konsepte dahil olan içeriklerin de tek bir kanal üzerinden kolayca takip edilmesini sağlayabilecek yapıların ortaya çıkması da sürpriz olmayacaktır…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. isa koç dedi ki:

  Hashtag’siz olur mu yaa. Eğer takipçin yoksa eserlerin çok kıymetli bile olsa para etmiyor ama hashtah ile hiç takipçin olmasada binlerce kişiye anında eserlerini gösterebiliyorsun.

  Geniş kitlelere açık sosyal paylaşım sitelerinde olmazsa olmaz olmalı. Tabi bu işin ilkçisi sanırım Twitter. Belki patent bile almıştır.

 2. isa koç dedi ki:

  Bu arada Flickr’ı o fiyattan çok daha pahalıya aldı sanıyordum. Eğer 35milyon dolar ise resmem çekirdek parasına almış sayılır.

 3. Murat Bişkin dedi ki:

  Facebook’un ardından Flikr’ın da hashtag yapısına geçmesi iyi oldu.Hashtag yapısı ileride bir stardart haline geleiblir.

 4. Ahmet dedi ki:

  @Hashtag uygulamasının zamanla tüm popüler sosyal medya sitelerinde kullanılacağını düşünüyorum.

  1. Erdal Gökhan dedi ki:

   Hashtag “@” sembolü ile değil “#” sembolü ile kullanılır!

 5. the gaste dedi ki:

  hashtag artık her türlü paylaşım sitesi için geçerliliği olan bir uygulama haline geldi.

 6. Kerem dedi ki:

  Webrazzi:
  -“Farklı sosyal ağlar üzerindeki aynı konu veya konsepte dahil olan içeriklerin de tek bir kanal üzerinden kolayca takip edilmesini sağlayabilecek yapıların ortaya çıkması da sürpriz olmayacaktır.”
  demiş ama zaten geçtiğimiz günlerde böyle bir yapının haberi webrazzide vardı
  Bkz. https://webrazzi.com/2013/02/25/tagboard/
  Örnek hashtag: #izmir http://tagboard.com/izmir

Bir Yorum Yazın