iPhone fotoğraflarınızı satarak para kazanabileceğiniz iOS uygulaması: Foap

iPhone fotoğraflarınızı satarak para kazanabileceğiniz iOS uygulaması: Foap

Stok fotoğrafçılığı son zamanlarda hem fotoğrafçılar için hem de internet girişimcileri tarafından ilgi gören bir alan. Stok fotoğrafçılığı özellikle internet için çok önemli ve görselliğin bu kadar önem kazandığı günümüzde her alanda bir ihtiyaç. Bununla birlikte işin bir de sanatsal yönü var; insanlar beğendikleri fotoğraflar satın alarak arşivlemek istiyorlar.

Foap da bu alandaki mobil açığı görmüş ve çektiğiniz iPhone fotoğraflarını paylaşabileceğiniz bir uygulama ortaya çıkarmış. Foap sayesinde mobil fotoğrafçılar iPhone'da çektikleri fotoğrafları satarken, alıcılar da beğendikleri fotoğrafları uygulama üzerinden satın alabiliyorlar.

Foap'un bir hayli ilginç bir stratejisi var. Bu strateji de markaların pazarlamasına yardım edebilecek bir boyutta. Örnek olarak bir otomobil markası, kendi içeriklerinde kullanmak üzere bazı fotoğraflar arıyor. Bu marka Foap'a girerek, arama sorgusu ya da fotoğraf görevleri ile kullanıcılardan kendi markasının ürünlerinin fotoğraflarını çekmelerini isteyebiliyor. Sonrasında da marka, beğendiği fotoğrafları satın alarak bu aşamada fotoğraf çekenlere de para ödüyor. Foap kullanıcıları mobil fotoğrafçılar da bu yolla gelir elde etmiş oluyor.

Gelir modeli bu fotoğrafların satışından olan Foap, elde ettiği gelirin yarısını mobil fotoğrafçı ile paylaşıyor. Yani 10$'a satılan bir fotoğrafın 5$'ı Foap'a giderken, kalan 5$ da mobil fotoğrafçının oluyor.

Türkiye'den üyeler de var

İsveç merkezli girişimin kurucu ortakları David Los ve Alexandra Bylund. Biz de Foap ile iletişime geçerek, David Los ile konuştuk. Aldığımız bilgilere göre Foap'un şu anda Türkiye'den 15 bin civarında kullanıcısı var. Yani ülkemizden de mobil fotoğrafa ilgi duyan kişiler telefonlarına Foap'u indirmiş ve belki de aralarında Foap üzerinden gelir elde eden mobil fotoğrafçılar da var.

Uygulamayı siz de buradan iPhone'larınıza indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.