BKM, internetten yapılan kartlı ödemeler verilerinden sigorta harcamalarını çıkardı (Şubat 2013 Verileri)
E-Ticaret

BKM, internetten yapılan kartlı ödemeler verilerinden sigorta harcamalarını çıkardı (Şubat 2013 Verileri)

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) paylaştığı verilerin internetten yapılan kartlı ödemeler adı altında sanal POS'lardan geçen birçok farklı kalemde satışı kapsadığı için öğrenmek istediğimiz türden e-ticaret verileri olmadığı son dönemlerde hem BKM yöneticileri tarafından hem de paylaştığımız yazılarda belirttiğimiz noktalar arasında yer alıyordu. Webrazzi E-Ticaret'13 Konferansı'na katılan BKM Genel Müdürü Soner Canko konuyla ilgili bir açıklama yaparak, 2013 yılından itibaren internetten yapılan sigorta harcamalarının BKM verilerinden çıkarılacağını paylaşmıştı.

BKM'den aldığımız bilgilere göre internetten yapılan kartlı ödeme verilerinden 'mail order' ve 'telephone orderüzerinden gerçekleşen sigorta harcamaları çıkarıldı. Paylaşılan 2013 yılı Şubat ayı verilerine göre Türkiye'deki internetten yapılan kartlı işlemlerin toplam tutarı 2.1 milyar TL olarak açıklandı. Söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adedi 11.7 milyon olarak gerçekleşirken işlem başına düşen tutar 187 TL oldu.

İnternetten yapılan sigorta harcamalarının BKM verilerinden çıkarılması beraberinde Ocak ayı verilerine göre büyük bir düşüşü de getirdi. 2013 yılı Ocak ayı internetten yapılan kartlı işlem adedi 15.7 milyon olarak gerçekleşmiş ve toplamda 3.3 milyar TL'lik bir işlem hacmi yakalanmıştı. Yaklaşık 1.2 milyar TL işlem tutarı ve 4 milyon ise işlem adedi düşüşünün gerçekleştiğini belirtelim.

bkm-internetten-yapilan-kartli-islemler-subat-2013

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri düşüşte etkili oldu

Şüphesiz bu düşüşte BKM verilerinden sigorta işlemlerinin çıkarılması büyük bir rol oynadı. Öte yandan söz konusu düşüşte farklı etmenlerin etkili olduğunu paylaşalım. BKM'den aldığımız bilgilere göre Şubat ayındaki azalmada, Ocak ayındaki yoğun Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinin ve Şubat ayının 28 gün olması önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu bilgiler sonucunda 2013 yılı Şubat ayı verilerini geçen sene verilerine göre kıyaslamanın çok doğru olacağını düşünmüyoruz. Çünkü BKM'nin paylaştığı internetten yapılan kartlı ödemeler verilerinin tamamen değiştiğini belirtebiliriz.

İnternet üzerinden yapılan kartlı sigorta harcamalarının BKM tablolarından çıkarılması şüphesiz uzun zamandan beri 'e-ticaret' olarak algılanan verilerin kağıt üzerinde düşmesini sağlayacak. Ancak bu durumun "anladığımız anlamda" e-ticarete yakın verilerin elde edilmesini sağlayacağını düşünüyoruz.

Rakamlarla Şubat ayunda internetten yapılan kartlı ödemeler

 • 11.7 milyon işlem yapıldı.
 • İşlem tutarı 2.1 milyar TL olarak gerçekleşti.
 • İşlem başına düşen tutar 187 TL.

 

Yorumlar (5)
 1. bence grafiği gösteriş şekliniz yanlış.

  0'dan başlarsa bu ay işlemler ocak ayının 12'de 1'ine değil de 3'te 2'sine düşmüş olarak görülür, insanları şoka sokmaz :)

  1. Haluk Haluk

   Güzel yakalamışsınız. Dikey eksenin 2'den başlaması ilk bakışta grafiğin yanlış yorumlanmasına sebep oluyor.

   Ayrıca BKM bu çalışma kapsamında, eğere mümkünse, geriye dönük olarak da(en azından ocak 2012'den başlayarak) sigorta harcamalarını çıkarmış olsa iyi olurdu.

 2. Sercan Yılmaz Sercan Yılmaz

  Grafikte bir enayilik var gibi.

 3. Rukiye Yayla Rukiye Yayla

  Selam. BKM ile konuştum verileriyle ilgilendiğim için. Haberde sigorta işlemlerinin çıkarılmasıyla ocaktan şubata büyük bir düşüş gözüktüğünü yazmışsınız ama bu değişiklik 2013 ocaktan itibaren yapılmış durumda.Yani 2013 ocak içinde de internetten sigorta verileri yok.Bu şekildeki verileri geçmiş dönemle karşılaştırabilmeniz için eski seriyi de aynı yöntemle hesaplayıp tekrar yayınlamışlar sitelerinde. Detay sormak isterseniz mail atabilirsniz.Teşk.

 4. Halil Yildiz Halil Yildiz

  BKM POST HARCAMALAR ALTINDA KESILEN PARALAR COK ADALETSIZ BIZLERI HEM INTERNETLE ISLEME OZENDIYORSUNUZ HEMDE ISLEMLERDEN PARA ALIYORSUNUZ.MUSTERILER INTERNETLE ISLEM YAPMAK SURETIYLE BANKALARIN BANKADAKI ISLEM HACMINI AZALTMAKTADIR.BANKADAKI YIGILMALARI ONLEMEKTEDIR MUSTERI HAM BANKAYA HIZMET VERIYOR HEMDE PARASI KESILIYOR BU COK ADALETSIZCE.BENIM 500 TL LIK ISLEM HACMIMA 151 TL KESINTI YAPILMIS BU DEMEKTIRKI BEN FATURALARIMI OTAMATIK TALIMATTAN IPTAL ETMELIYIM SONRADA BANKAYA GIDIP KENDIM YATIRMALIYIM MILYONLARCA MUSTERI BUNU YAPARSA BANKALARIN FIILI ISLEM HACMI NEREYE VARIR BU KESINTI HEM ADALETSIZ HEMDE MANTIKSIZ