Sosyal fotoğraf paylaşım sitesi Wimsh.com yenilendi
Girişim

Sosyal fotoğraf paylaşım sitesi Wimsh.com yenilendi

2011 yılı sonunda sizlerle tanıştırdığımız sosyal fotoğraf paylaşım sitesi Wimsh.com aradan geçen bir buçuk yıllık sürede kendini yenilemiş ve geliştirmiş. Kararlı sürüme geçen girişim, mevcut kullanıcı kitlesinin de bir fotoğrafını çekmiş.

Wimsh.com'u amatör ve profeyonel fotoğrafçıların albümlerini paylaşmaları için taze bir kan olarak olarak yorumlamıştım ve yapılan yeniliklerin beklentileri karşıladığını görüyorum.

Genel olarak daha iyi bir arayüze geçen ve logosunu yenileyen Wimsh.com'da sosyal paylaşım işlevseliğinin öne çıkarılması, kullanıcı kotasının ve fotoğraf yükleme boyutunun arttırılması fotoğrafçıları sevindirecek yeniliklerden. Daha hızlı bir altyapıya geçiş yapan girişim kullanıcı profillerine de el atmış ve profillere getirilen kapak fotoğrafı uygulaması en dikkat çekici yenilik olmuş.

wimsh

Bülten aboneliği ve Twitter Card özelliği devrede

Tüm gelişmeleri blogunda kullanıcılarıyla paylaşan kurucular'dan (Berkay Yıldız ve Hayri Can Akyel) aldığımız bilgiye göre fotoğraf havuzu ve arama özellikleri (bir arama yapmayı deneyin) de geliştirilmiş. Haftanın en iyi fotoğraflarını daha fazla kişiye ulaştırmak için de "bülten aboneliği" başlatılmış.

Twitter Card özelliği, yani Wimsh.com'dan paylaşılan bir fotoğrafı siteye gitmeden Twitter üzerinde görmek  de mümkün. Bu özelliği kullanan başka yerli fotoğraf paylaşım sitesi var mı bilmiyorum ama sosyal bir etkileşim getirdiğini söylemek mümkün. Instagram bu özelliği bıraktıktan sonra Instagram fotoğraflara bakma oranımın epey düştüğünü söyleyebilirim.

wimsh-duvar

En çok kullanılan fotoğraf makinesi Nikon D5000

Üye sayısı 4000'i geçen Wimsh.com'da fotoğraf sayısı 20.000 seviyesine ulaşmış ve19 aylık verileri inceleyen Wimsh.com kullanıcılarının teknik açıdan bir fotoğrafını da çekmiş.

Şurada göreceğiniz üzere Wimsh kitlesinin en çok kullandığı fotoğraf makinesi Nikon D5000 olurken, Canon marka sıralamasında öne çıkmış. Wimsh.com'a yüklenen fotoğraf sayılarında en popüler kategoriler manzara, portre ve doğa kategorisi olarak sıralanmış. En çok fotoğraf çekilen saat ise 16:00 olmuş.

Başlangıçta söylediğim gibi Wimsh'in aynı memnuniyet verici çizgide ilerlemesi sevindirici. Sitede yer yer 500px izleri olsa da kurucuların kendi yorumunu kullandığını söyleyebiliriz. Umarım Wimsh bu yeniliklerle konuyla ilgili kişilerin dikkatini çeker ve daha hızlı bir büyüme sürecine adım atar. Buna paralel olarak da hem kendisi hem de fotoğrafçıları için gelir modelini işletmeye başlar.

Yorumlar (5)
 1. The Gaste The Gaste

  ınstagram'ın yakaladığı popülarite göz önüne alınınca izinden gidecek siteler olacaktı bu çok belliydi twitter ve facebook benzeri açılan ve kapana bir çok site olduğu gibi.

 2. Vizyontyech Vizyontyech

  yeni arayüzü güzel olmuş

 3. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Yeni tasarım çok şık olmuş tebrikler.

  Ancak küçük birşey gözlerinden kaçmış sanırım. "Tüm Kategoriler" menüsü aşağıya doğru çok aşırı gidiyor. 2 sütun halinde yapılması göze daha hoş gelirdi diye düşünüyorum.

  İyi Çalışmalar.

 4. Ali Veli 49-50 Ali Veli 49-50

  500px'den baya bir esinlenilmiş fakat güzel olmuş..

 5. Mobil Devrim Mobil Devrim

  Mobil uygulama yok!

  Mobile optimize edilmiş site yok!

  Errorrr!!!