Wimsh.com: Fotoğraf Paylaşımında Sosyal Devrim
Girişim

Wimsh.com: Fotoğraf Paylaşımında Sosyal Devrim

Fotokritik'ten sonra Türkiye'de fotoğraf paylaşımına odaklı sevdiğim bir girişim hatırlamakta zorlanıyorum. Wimsh.com bu noktada hafızamda yer edecek gibi görünüyor. İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü'nden Berkay Yıldız ve Hayri Can Akyel tarafından geliştirilen Wimsh.com, günümüzün web eğilimlerini yakalıyor ve sloganının hakkını veriyor.

Ağustos 2011'de yayına başlayan Wimsh.com hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıları bir araya getirmeye çalışan bir sosyal paylaşım platformu. Diğer fotoğraf sitelerinden (hepsi olmayabilir) ayrılan özellikleri var. Panoramik fotoğraf modu, dahili fotoğraf düzenleme aracı (Picnik), harita, günün fotoğraflarından oluşan takvim öne çıkan özelliklerden.

Wimsh'te bir yeni nesil bir sosyal ağda sağlayacağınız iletişmini neredeyse tamamen karşılamak mümkün. Şimdilik 1000'e yakın üye ve 2518 fotoğraf bulunan girişimin kaliteli bir kullanıcı kitlesi yakalamış. Zaten bu gibi dikey paylaşım sitelerinde asıl önemli olan ilgili kullanıcıların üye olması. 'Üye ol' butonunun göze batmaması ve ziyaretçiler için kısıtlamaların kaldırılması da hem bu kitleyi korumak hem de sitenin popüleritesini arttırmak anlamında isabetli olmuş.

Ziyaretçiler için kısıtlamaların kaldırmış olması üyelik tarafında da kendini gösteriyor. Şu an için erken olsa da, Wimsh.com'un gelecekte Fotokritik'ten kullanıcı çalması hiç de zor değil. Bazı detaylar ve fotoğraf üzerine geliştirilecek bir içerik havuzu dışında bir eksiklik görmediğim girişimi arayüzünü sevdiğim Türk girişimleri arasına eklediğimi de itiraf edeyim.

Bunun yanında fotoğraf sayfalarında sosyal paylaşım düğmelerinin biraz küçük (ve belirsiz) kaldığını ve bunun sosyal medyadan gelebilecek dönüşlere olumsuz etki yapacağını da söylemeliyim. Diğer küçük eksiklikler ise elbette zaman içinde giderilecektir.

Kurucu ekibin şimdilik tek kaygısı kullanıcıların geri dönüşleriyle yenilenmek ve büyümek. Yaptıklarını Wimsh blogunda rahatça dile getirmeleri ve fotoğraf çekmeyi sevmeleri de bence çok önemli artılar. Girişim yeterli olgunluğa geldiğinde reklam üzerinden veya ücretli üyelik modeli (bence kesinlikle olması gereken) ile gelir kazanması işten bile değil.

Fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız hemen üye olabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Aktif olarak kullandığım ve kullanmaktan zevk aldığım bir site. Ufak tefek sorunları olmasına karşın kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Karmaşık menüler yok. Fotoğraf yüklemek ve kategorilere ayırmak çok basit. Çok az da olsa sitede bir yavaşlık var. O da zamanla aşılır kesin.

  Tavsiye ederim.

 2. Cok ama cok begendigim bir site. Bu tary girisimlerin olmasi beni mutlu ediyor. :)

 3. Gökhan Gökhan

  Gerçekten devrim olmuş :)

 4. Alanındaki sitelere göre çok daha iyi olduğunu söylemek gerekir. İlk defa duydum, baktım ve beğendim. Zaten beta aşamasında oldukları gerçek. Varsa eksikleri zamanla giderilecektir. Altyapı yükseltilecek ve ciddi yatırımlar alacaktır diye düşünüyorum. Helal olsun :)

 5. sean parker' lık yapayım.

  logodan .com u çıkartın. :)

  wimsh yeterli sadece.

 6. Rizikoo Rizikoo

  Açıkcası isim çok akılda kalıcı değil fakat arayüzün kullanıcı odaklı olması ve gelişmiş özellikleriyle günümüz ihtiyaçlarına yeterli görünüyor. Kullanmaya başlamayı düşündüğüm güzel bir çalışma olmuş.

 7. Misafir Misafir

  Social Engine scriptinin güzel bir edit'i gibi geldi bana...

 8. Omer Yilmaz Omer Yilmaz

  Social Engine scripti ise ne olmuş yani bence öyle bişeyse daha da tebrik etmek lazım. Amerikayı yeniden keşfe gerek yok.

  1. Misafir Misafir

   Birşey olması için mi yorum yazar insanlar? Gördüğümüz şeyi yazıyoruz herhalde. Agrasif cevaplara gerek yok.

   Ayrıca tesbit istiyorsan al sana bir tesbit daha. Bu sitenin görüp görebileceği budur. 10K üyeden yukarı gidemez. Yani burdan çıkaracağın ders şu olmalı; bazen Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek var! Yoksa kalırsın ortada. O kadar basit.

 9. H.kagan H.kagan

  Öncelikle ilk etapta aklıma gelenleri paylaşayım.

  World Wide Image Sharing - ok belki ama,

  isim kesinlikle yanlış. Dünyadaki diğer kullanıcılar da hesaba katılmış belli ki - TR plan dışı kalmış sanki.

  Bunun dışında en önemli eksiklik, SAĞ ve SOL ok'ları fotoğrafların altında (sağında-solunda) değil üstünde olmalı. Kullanımı kolaylaştırmak açısından.

  Bu konuda en beğendiğim ve sürekli takip ettiğim site ise www.500px.com