Wimsh.com: Fotoğraf Paylaşımında Sosyal Devrim

Wimsh.com: Fotoğraf Paylaşımında Sosyal Devrim

Fotokritik'ten sonra Türkiye'de fotoğraf paylaşımına odaklı sevdiğim bir girişim hatırlamakta zorlanıyorum. Wimsh.com bu noktada hafızamda yer edecek gibi görünüyor. İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü'nden Berkay Yıldız ve Hayri Can Akyel tarafından geliştirilen Wimsh.com, günümüzün web eğilimlerini yakalıyor ve sloganının hakkını veriyor.

Ağustos 2011'de yayına başlayan Wimsh.com hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıları bir araya getirmeye çalışan bir sosyal paylaşım platformu. Diğer fotoğraf sitelerinden (hepsi olmayabilir) ayrılan özellikleri var. Panoramik fotoğraf modu, dahili fotoğraf düzenleme aracı (Picnik), harita, günün fotoğraflarından oluşan takvim öne çıkan özelliklerden.

Wimsh'te bir yeni nesil bir sosyal ağda sağlayacağınız iletişmini neredeyse tamamen karşılamak mümkün. Şimdilik 1000'e yakın üye ve 2518 fotoğraf bulunan girişimin kaliteli bir kullanıcı kitlesi yakalamış. Zaten bu gibi dikey paylaşım sitelerinde asıl önemli olan ilgili kullanıcıların üye olması. 'Üye ol' butonunun göze batmaması ve ziyaretçiler için kısıtlamaların kaldırılması da hem bu kitleyi korumak hem de sitenin popüleritesini arttırmak anlamında isabetli olmuş.

Ziyaretçiler için kısıtlamaların kaldırmış olması üyelik tarafında da kendini gösteriyor. Şu an için erken olsa da, Wimsh.com'un gelecekte Fotokritik'ten kullanıcı çalması hiç de zor değil. Bazı detaylar ve fotoğraf üzerine geliştirilecek bir içerik havuzu dışında bir eksiklik görmediğim girişimi arayüzünü sevdiğim Türk girişimleri arasına eklediğimi de itiraf edeyim.

Bunun yanında fotoğraf sayfalarında sosyal paylaşım düğmelerinin biraz küçük (ve belirsiz) kaldığını ve bunun sosyal medyadan gelebilecek dönüşlere olumsuz etki yapacağını da söylemeliyim. Diğer küçük eksiklikler ise elbette zaman içinde giderilecektir.

Kurucu ekibin şimdilik tek kaygısı kullanıcıların geri dönüşleriyle yenilenmek ve büyümek. Yaptıklarını Wimsh blogunda rahatça dile getirmeleri ve fotoğraf çekmeyi sevmeleri de bence çok önemli artılar. Girişim yeterli olgunluğa geldiğinde reklam üzerinden veya ücretli üyelik modeli (bence kesinlikle olması gereken) ile gelir kazanması işten bile değil.

Fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız hemen üye olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.