Google Reader’cılar üzülmeyin, Digg sizi düşünüyor
Bilgi Kaynakları

Google Reader’cılar üzülmeyin, Digg sizi düşünüyor

Google Reader’ın emekliye ayrılacak olması internet dünyasında RSS sevdalılarını derin bir hüzne boğdu. Google’ı bu kararından döndürmek için başlayan kampanyaların sayısı hızla artarken, Google Reader’ın emekliliğine henüz üç aydan daha uzun bir süre olmasına rağmen onun boşluğuna doldurmaya aday alternatifler konuşulmaya başladı. Hatta Erman da Webrazzi’de sizler için bu konuda çok faydalı bulacağınızı düşündüğüm bir derleme hazırladı.

Google Reader her ne kadar kullananlar tarafından vazgeçilmez görülse de, boşluğu elbette doldurulacak. Var olan alternatifler bir yana, bu alanda pek çok yeni adım atılmaya da başlandı bile. Bu konuda son haber sosyal haber paylaşım servisi Digg’den geldi. Digg yaptığı resmi bir açıklama ile bu alandaki ihtiyacı çözmeye yönelik kendi Reader alternatifini hazırlamakta olduğunu duyurdu.

Digg yaptığı açıklamada bir Reader hazırlamanın zaten planları içerisinde yer aldığını ve orijinal planlara göre Digg Reader’ın 2013’ün ikinci yarısında yayınlanmasının hedeflendiği söyleniyor. Fakat Google Reader’ın zamansız vedası ile konu Digg için bir anda daha öncelikli hale gelivermiş.

Digg’in şimdiki hedefi kendi haber okuma servisini Google Reader’ın son günü olan 1 Temmuz’dan önceye yetiştirebilmek. Digg adına açıklamayı yapan Andrew McLaughlin kendi hazırlayacakları alternatifte Google Reader’ın bilinen, sevilen ve alışkanlık yaratmış bazı özelliklerinin yanı sıra Twitter, Thumblr ve Reddit entegrasyonu gibi ekstralar olacağını da söylüyor.

Google Reader pek çoğumuz için gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmişti ve alışkanlıkları değiştirmek kolay bir iş değil. Buna rağmen görünen o ki en azından Google Reader’ın ardından pek çok seçenek ile baş başa kalacağız.

Siz de bir yandan Digg’in Reader’ın son günü için hazırladığı hüzünlü sayaca bakarken, diğer yandan ise kendi tercih edeceğiniz alternatifi seçmek için düşünmeye başlayabilirsiniz…

Yorumlar (3)
  1. The Gaste The Gaste

    acele etmemek lazım reader kullanıcıları hiçte azımsanmayacak bir sayıda daha çok alternatif çıkacaktır

  2. kapanmadan bi hafta önce seçerim bi tanesini. mobil uygulamalar en çok hangisini kullanırsa ona geçeceğim, özellikle greader isimli uygulama cepte çok iyi hangi api yi seçerse ona üye olurum, webden arayüz çok fark etmez ama feedly nin şimdiki android sürümü pinterest gibi resimlerle dolu sinir etti.

  3. Ahmet Ahmet

    Reader çok sevdiğim ve günlük olarak kullandığım bir servis ama Google'ın 3 yıl önce tüm Reader ekibini G+ projesine aktardığından beridir geliştirilmiyordu, ki geliştirilmesede biz severek kullanıyorduk.

    Kapatılıyor olması çok üzücü ama Digg'in bunu fırsata çevirip bir Reader alternatifiyle gelmesi de bir o kadar sevindirici. Umarım Reader gibi reklamsız, sade ve fonksiyonel olur.