Google, Reader ile birlikte 7 servisini daha kapatıyor

google-reader-logoGoogle bir zamanlar en çok kullanılan servislerinden biri olan Google Reader‘ın kapanacağını resmi blogundan yaptığı açıklamayla duyurdu. Yayınlanan blog yazısında bu durum ikinci bir bahar temizliği olarak açıklanırken, 2005 yılında açılan Google Reader’ın 1 Temmuz 2013’te emekliye ayrılacağı söyleniyor.

Google’ın çeşitli tarihlerde kapatacağı ve satmaya devam etmeyeceği servisler ise şu şekilde; Apps Script, CalDav API, Google Building Maker, Google Cloud Connect, Google Reader, Google Voice App for Blackberry, Search API for Shopping ve Snapseed Desktop. Eğer bu listedeki API’lerden birini bir servisinizde kullanıyorsanız alternatiflere geçmeniz gerekiyor.

Listede çok değerli servisler var ancak kuşkusuz aralarında en fazla kullanıcıya sahip olan Google Reader’dı. 

Blogların gerilemesi ve micro blog servisleri ki başında Twitter geliyor, hayatımıza girmesiyle Reader’ın kullanımı giderek azalmıştı. Ancak servisin sessizce bir köşede duruyor olması rahatlatıcıydı. Twitter’da konuyla ilgili kullanıcıların tepkisine baktığınızda da bunu görmek mümkün. Kullanıcılar #savereader hashtagi altında örgütlenmeye başlamışlar fakat bu çabanın Google’ın kararını ne kadar etkileyeceği şüpheli.

google-reader-kapaniyorGoogle Reader’ın kapatılması kimilerine göre Feedburner ve RSS‘in de sonunu ifade ediyor olsa da o kadar kötümser olmanın gerekmediğini düşünüyorum. Google Reader’ın bir çok alternatifi var ve belki de aralarında daha sonra geliştirilmesinin avantajıyla daha kullanışlı olanları da var. En büyük sorun, bilgisayarlarımızda veya tabletlerimizde kullanılan RSS uygulamalarının Google Reader’ı taban olarak kullanması.

Örnek verecek olursak; iPhone, iPad ve Mac’lerde kullanılan belki de en popüler RSS okuyucusu olan Reeder‘a Google Reader hesabınızla giriş yapıyorsunuz ve okundu bilgisi aslında Google Reader üzerinde kaydediliyordu. Uygulamanın Google Reader’dan sonra hangi servise geçeceği veya kendi yapısının oluşurması gerekecek.

Google özellikle 2005 – 2010 arasında yayınladığı irili ufaklı çok sayıda servisle hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Aslında ilerletemediği servisleri, ki bunların büyük bölümünü ücretsiz sunuyordu,  kapatması da iş olarak bakıldığında son derece normal. Yine de bu tip servis kapatılmaları son kullanıcı gözünde olduğu kadar Google’ın her zaman sahip olmaya çalıştığı geliştirici çevresi için de olumsuz bir durum oluşturuyor. Bugün Google’ın alt servislerine güvenerek yazdığınız kodun iki ay sonra çalışmama ihtimali oldukça bir geliştirici için ürkütücü olsa gerek.

Bakalım Google Reader’ın pazarda yaratacağı boşluktan yeni bir girişim faydalanabilecek mi?

Güncelleme: Reeder’ın Twitter hesabından uygulamanın Google Reader’la birlikte ölmeyeceğini açıklandı.

Yorumlar (36)

 1. mert meriç |

  yazık oldu, mashable ve diğer sitelerin yayınladığı alternatifleri deniyorum 2 gündür ama hepsi karman çorman, nerde bu basitlik, sadelik… yanlış karar, üzdü bizi

  Cevapla
 2. Aktif olarak hem web sitesini hem de uygulamasını kullanıyordum. Webrazzi dahil bir çok değerli blog vardı takip ettiğim. Bu kadar alışmasaydım keşke. Üzüldüm şu an resmen. Neyse eminim ben daha iyilerini hak ediyorumdur 🙂

  Cevapla
 3. Mustafa KARTAL |

  2008’den beri düzenli kullanıyorum, bu sabah karşıma bu uyarı gelince üzüldüm, saçma bence, geliştirmesinler, açık kalsın?

  Cevapla
 4. Bu durum sürekli söyleyip durduğum ihtiyaç olan herşeyin yerli kaynaklarca alternatifinin oluşturulması ve 3. şahıs servislere çok fazla bel bağlamamanın gerekliliğini göstermektedir.

  Biliyorsunuz BTK bir ara Youtube’ u yasaklıcam derken Google Maps API lerinin kullandığı IP leride yasaklamış ve tüm buna bağlı uygulamalar kullanılmaz hale gelmişti.

  Bu Google tarafından kapatmak yerine ücretsiz kullanımını kapatması durumunda nelerin olabileceğininde göstergesidir. Kim web sayfasındaki harita için para öder ?

  Bir an önce Yandex gibi bir firmanın kurulup başına akıllı uslu insanlar getirilip ( Tubitekten dışında ) bu internet servisi ihtiyaçlarının önceliklerine göre tek tek gerçekleştirilmesi ve kullanıma sokulması gereklidir.

  Cevapla
 5. Reader’ın kapatılması kadar yanlış bir karar olamaz. Anlayan beri gelsin,geliştirmeyin kalsın,böyle bir talebimiz yok ki.Yıllardır kullanıyorum.

  Cevapla
 6. Sızlanmaya veya alternatif aramaya gerek yok. Picnik’in başına gelen, Reader’ın başına geliyor.

  Reader kapanmayacak. Google+’a geçirilecek. Bunu hazmedemeyecekseniz hiçbir Google ürününü kullanmasanız iyi edersiniz çünkü Google uzun zaman önce duyurdu “Tüm Servislerini Google+’da Toplayacağını”. Bir gün youtube da, blogger da google+’ın parçası olacak. Sızlanmayı bırakıp bunu kabullenirseniz iyi edersiniz.

  Cevapla
 7. uygun bodur |

  para gelmeyenler kapatılıyor…

  Cevapla
 8. Beni çok üzen Google Directory’nin kapatılması olmuştu.

  Reader’ı o kadar aktif kullananlar için üzücü tabiki.

  Cevapla
 9. Ben de aktif olarak kullanıyorum. Bana öyle geliyor ki, Google kamuoyu yokluyor olabilir ve bu işin sonu şuraya gidebilir: “Kullanıyorsan parasını ver kardeşim!” Paralı hale dönüşürse şaşırmam.

  Öte yandan dışarıdaki uygulamalara sonuna kadar bel bağlanamayacağına iyi bir örnek teşkil eidyor. Siz barındırmıyorsanız her an kapanabilir.

  Cevapla
 10. bir anlık üzüntü ve şok dalgası ardından google takeout ile tüm takiplerimi yedekledim.

  Cevapla
 11. Kapatılmaması için bir destek kampanyası başlatılmış. Webrazzi ekibi bu linki habere de eklerse daha etkili olabilir, rica ediyoruz: https://www.change.org/petitions/google-keep-google-reader-running

  Cevapla
 12. Google Reader en sık kullandığım servislerden biri. Böyle sebebsiz, sonuçsuz ve gereksiz bir şekilde kapatması çök kötü. Kendimi yetim bırakılmış çocuk gibi hisettim haberi duyunca 🙂
  Tamam alternatifleri kesinlikle vardır. Ancak google servislerini kullanmamın nedeni, ihtiyacım olan çoğu servisi sade, basit ve senkronize şekilde barındırması “Chrome, gmail, search, drive, reader , translate, youtube vb.” Buda bana istediğim servise tek bir çatı altında hızlı ve kolay ulaşım sağlıyor. Zaten yapılmak istenilende bu değimli? Bütün verileri bulut üzerinde tutup uygulama hizmeti vermek. Böyle çok kullanılan servisleri kapayarak bu amacı nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyor anlayamadım. Kısaca kapatacağına inanmıyorum.

  Cevapla
  • İşte bu cümleler hislerime tercüman oldu. Ayrıca şunuda söylemk isterimki ne aol reader ne digg ve feedly Greader kadar kullanımı basit, görsel ve anlaşılır değil. Google büyük yanlış yaptı. Google+ kapansaydı daha iyidi.

   Cevapla
 13. alternatif google chrome eklentisi gayet güzel ve kullanışlı
  sitesi:http://feeder.co/
  eklenti adresi :https://chrome.google.com/webstore/detail/rss-feed-reader/pnjaodmkngahhkoihejjehlcdlnohgmp

  Cevapla
 14. Uygun BODUR |

  yandex in servisi mail alternatifi ile gayet sıcak duruyor. Hele google’ın push desteğini yakında kaldıracağını düşünürsek

  Cevapla

Bir Cevap Yazın