Google, Reader ile birlikte 7 servisini daha kapatıyor
Arama
Genel

Google, Reader ile birlikte 7 servisini daha kapatıyor

google-reader-logoGoogle bir zamanlar en çok kullanılan servislerinden biri olan Google Reader‘ın kapanacağını resmi blogundan yaptığı açıklamayla duyurdu. Yayınlanan blog yazısında bu durum ikinci bir bahar temizliği olarak açıklanırken, 2005 yılında açılan Google Reader’ın 1 Temmuz 2013’te emekliye ayrılacağı söyleniyor.

Google’ın çeşitli tarihlerde kapatacağı ve satmaya devam etmeyeceği servisler ise şu şekilde; Apps Script, CalDav API, Google Building Maker, Google Cloud Connect, Google Reader, Google Voice App for Blackberry, Search API for Shopping ve Snapseed Desktop. Eğer bu listedeki API’lerden birini bir servisinizde kullanıyorsanız alternatiflere geçmeniz gerekiyor.

Listede çok değerli servisler var ancak kuşkusuz aralarında en fazla kullanıcıya sahip olan Google Reader’dı. 

Blogların gerilemesi ve micro blog servisleri ki başında Twitter geliyor, hayatımıza girmesiyle Reader’ın kullanımı giderek azalmıştı. Ancak servisin sessizce bir köşede duruyor olması rahatlatıcıydı. Twitter’da konuyla ilgili kullanıcıların tepkisine baktığınızda da bunu görmek mümkün. Kullanıcılar #savereader hashtagi altında örgütlenmeye başlamışlar fakat bu çabanın Google’ın kararını ne kadar etkileyeceği şüpheli.

google-reader-kapaniyorGoogle Reader’ın kapatılması kimilerine göre Feedburner ve RSS‘in de sonunu ifade ediyor olsa da o kadar kötümser olmanın gerekmediğini düşünüyorum. Google Reader’ın bir çok alternatifi var ve belki de aralarında daha sonra geliştirilmesinin avantajıyla daha kullanışlı olanları da var. En büyük sorun, bilgisayarlarımızda veya tabletlerimizde kullanılan RSS uygulamalarının Google Reader’ı taban olarak kullanması.

Örnek verecek olursak; iPhone, iPad ve Mac’lerde kullanılan belki de en popüler RSS okuyucusu olan Reeder‘a Google Reader hesabınızla giriş yapıyorsunuz ve okundu bilgisi aslında Google Reader üzerinde kaydediliyordu. Uygulamanın Google Reader’dan sonra hangi servise geçeceği veya kendi yapısının oluşurması gerekecek.

Google özellikle 2005 – 2010 arasında yayınladığı irili ufaklı çok sayıda servisle hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Aslında ilerletemediği servisleri, ki bunların büyük bölümünü ücretsiz sunuyordu,  kapatması da iş olarak bakıldığında son derece normal. Yine de bu tip servis kapatılmaları son kullanıcı gözünde olduğu kadar Google’ın her zaman sahip olmaya çalıştığı geliştirici çevresi için de olumsuz bir durum oluşturuyor. Bugün Google’ın alt servislerine güvenerek yazdığınız kodun iki ay sonra çalışmama ihtimali oldukça bir geliştirici için ürkütücü olsa gerek.

Bakalım Google Reader’ın pazarda yaratacağı boşluktan yeni bir girişim faydalanabilecek mi?

Güncelleme: Reeder’ın Twitter hesabından uygulamanın Google Reader’la birlikte ölmeyeceğini açıklandı.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (36)
 1. mert meriç dedi ki:

  yazık oldu, mashable ve diğer sitelerin yayınladığı alternatifleri deniyorum 2 gündür ama hepsi karman çorman, nerde bu basitlik, sadelik… yanlış karar, üzdü bizi

 2. Şenol Özbek dedi ki:

  Aktif olarak hem web sitesini hem de uygulamasını kullanıyordum. Webrazzi dahil bir çok değerli blog vardı takip ettiğim. Bu kadar alışmasaydım keşke. Üzüldüm şu an resmen. Neyse eminim ben daha iyilerini hak ediyorumdur 🙂

 3. Mustafa KARTAL dedi ki:

  2008’den beri düzenli kullanıyorum, bu sabah karşıma bu uyarı gelince üzüldüm, saçma bence, geliştirmesinler, açık kalsın?

 4. wime77 dedi ki:

  Bu durum sürekli söyleyip durduğum ihtiyaç olan herşeyin yerli kaynaklarca alternatifinin oluşturulması ve 3. şahıs servislere çok fazla bel bağlamamanın gerekliliğini göstermektedir.

  Biliyorsunuz BTK bir ara Youtube’ u yasaklıcam derken Google Maps API lerinin kullandığı IP leride yasaklamış ve tüm buna bağlı uygulamalar kullanılmaz hale gelmişti.

  Bu Google tarafından kapatmak yerine ücretsiz kullanımını kapatması durumunda nelerin olabileceğininde göstergesidir. Kim web sayfasındaki harita için para öder ?

  Bir an önce Yandex gibi bir firmanın kurulup başına akıllı uslu insanlar getirilip ( Tubitekten dışında ) bu internet servisi ihtiyaçlarının önceliklerine göre tek tek gerçekleştirilmesi ve kullanıma sokulması gereklidir.

 5. Ali Aygün dedi ki:

  Reader’ın kapatılması kadar yanlış bir karar olamaz. Anlayan beri gelsin,geliştirmeyin kalsın,böyle bir talebimiz yok ki.Yıllardır kullanıyorum.

 6. Mete dedi ki:

  Sızlanmaya veya alternatif aramaya gerek yok. Picnik’in başına gelen, Reader’ın başına geliyor.

  Reader kapanmayacak. Google+’a geçirilecek. Bunu hazmedemeyecekseniz hiçbir Google ürününü kullanmasanız iyi edersiniz çünkü Google uzun zaman önce duyurdu “Tüm Servislerini Google+’da Toplayacağını”. Bir gün youtube da, blogger da google+’ın parçası olacak. Sızlanmayı bırakıp bunu kabullenirseniz iyi edersiniz.

  1. uygun bodur dedi ki:

   g+ a geçeceği nerede yazıyor?

  2. Mert Ak dedi ki:

   Mantıklı geldi, gerçekten bana bu yaklaşım. Büyük google+ projesi adım adım hayata geçiriliyor. Bir anda hiçbir site google+ veya facebook alternatifi olamaz, isterse mükemmel bir site olsun yine de bir anda olamaz. Ama böyle yavaş yavaş bütün servisleri içine gömerek uzun vadede olacak bu iş sanırım. Bence olur.

  3. Ahmet dedi ki:

   Picnik G+’a mı entegre olup kapandı peki?
   Biz yapılan duyuru üzerinden üzüntülerimizi bildiriyoruz, spekülatiflere dayanaraktan umut besleyip beklemek daha kötü.

   1. İsa Koç dedi ki:

    Bende hep merak ederim, acaba şu kapatılırken Google+’a taşınacağı söylenen Picnik şu anda Google+’un neresinde mesela.

    Sanırım hiç öyle birşey olmuyor direk kapatıyorlar adamlar.

   2. efe dedi ki:

    Şu an google+ fotoğraflarınızı düzenlemek için kullanabiliyorsunuz picnik i.

   3. Mete dedi ki:

    Fotoğraf pencerelerinde sağ üstte Fotoğrafı Düzenle alanı bulunuyor.Bir de şu habere göz atmanızı öneririm,sorularınıza ışık tutabilir:

    http://arstechnica.com/business/2013/03/google-reader-will-rise-again-as-part-of-google/

 7. uygun bodur dedi ki:

  para gelmeyenler kapatılıyor…

 8. Ahmet dedi ki:

  Beni çok üzen Google Directory’nin kapatılması olmuştu.

  Reader’ı o kadar aktif kullananlar için üzücü tabiki.

 9. Hasan Baltalar dedi ki:

  Ben de aktif olarak kullanıyorum. Bana öyle geliyor ki, Google kamuoyu yokluyor olabilir ve bu işin sonu şuraya gidebilir: “Kullanıyorsan parasını ver kardeşim!” Paralı hale dönüşürse şaşırmam.

  Öte yandan dışarıdaki uygulamalara sonuna kadar bel bağlanamayacağına iyi bir örnek teşkil eidyor. Siz barındırmıyorsanız her an kapanabilir.

 10. Sercan Sak dedi ki:

  bir anlık üzüntü ve şok dalgası ardından google takeout ile tüm takiplerimi yedekledim.

 11. Burak Okumuş dedi ki:

  Kapatılmaması için bir destek kampanyası başlatılmış. Webrazzi ekibi bu linki habere de eklerse daha etkili olabilir, rica ediyoruz: https://www.change.org/petitions/google-keep-google-reader-running

 12. Fatih dedi ki:

  Google Reader en sık kullandığım servislerden biri. Böyle sebebsiz, sonuçsuz ve gereksiz bir şekilde kapatması çök kötü. Kendimi yetim bırakılmış çocuk gibi hisettim haberi duyunca 🙂
  Tamam alternatifleri kesinlikle vardır. Ancak google servislerini kullanmamın nedeni, ihtiyacım olan çoğu servisi sade, basit ve senkronize şekilde barındırması “Chrome, gmail, search, drive, reader , translate, youtube vb.” Buda bana istediğim servise tek bir çatı altında hızlı ve kolay ulaşım sağlıyor. Zaten yapılmak istenilende bu değimli? Bütün verileri bulut üzerinde tutup uygulama hizmeti vermek. Böyle çok kullanılan servisleri kapayarak bu amacı nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyor anlayamadım. Kısaca kapatacağına inanmıyorum.

  1. Semih dedi ki:

   İşte bu cümleler hislerime tercüman oldu. Ayrıca şunuda söylemk isterimki ne aol reader ne digg ve feedly Greader kadar kullanımı basit, görsel ve anlaşılır değil. Google büyük yanlış yaptı. Google+ kapansaydı daha iyidi.

 13. logger dedi ki:

  alternatif google chrome eklentisi gayet güzel ve kullanışlı
  sitesi:http://feeder.co/
  eklenti adresi :https://chrome.google.com/webstore/detail/rss-feed-reader/pnjaodmkngahhkoihejjehlcdlnohgmp

 14. Uygun BODUR dedi ki:

  yandex in servisi mail alternatifi ile gayet sıcak duruyor. Hele google’ın push desteğini yakında kaldıracağını düşünürsek

Bir Yorum Yazın