Demosu olmayan e-ticaret paket uygulaması: Estorepark
E-Ticaret

Demosu olmayan e-ticaret paket uygulaması: Estorepark

E-ticaretin gelişmesi, KOBİ'lerin de e-ticarete ilgi duymasıyla birlikte e-ticaret paketleri de son derece önem kazandı.

Bu tarz akıllı e-ticaret paketi yapan firmalar, genel olarak e-ticaret ekosistemine yaptığı katkının yanı sıra, işini internete taşıyan firmalara yardım ediyor.

Daha önce sizlerle ressamlara ve resme ilgi duyanlara özel bir sosyal ağ projesi olan Ressam.com'u paylaşmıştık. Ressam.com'un arkasında olan 1998 yılında faaliyetine başlayan yazılım firması Egebilgi'nin yeni projesi ise Estorepark.

Estorepark'ı şirketin kurucusu Barış Uğuş'a sorduk ve bu ürünleriyle ilgili bazı bilgiler aldık. Yurtdışında var olan hazır paketlerin ülkemizdeki e- ticaret sistemine uygun olmadığı ve yurtiçindeki e-ticaret paketlerinin yönetim panellerinin yetersiz kaldığını düşündüklerinden dolayı yola çıktıklarını aktaran Estorepark'ın şu anda 10 e-ticaret müşterisi var. Müşteriler ağırlıklı olarak İzmir ve Antalya'dan. Bir İzmir firması olarak faaliyetleri genelde Ege bölgesi ağırlıklı. Aslında bu gerçekten de bir fırsat. Çünkü İzmir ve çevresinde, tekstil ve gıda alanında e-ticarete girmeye hazır pek çok küçük ve orta ölçekli işyerleri var. Bu tarz firmaların e-ticaret ile tanışması için en iyi yöntem de Estorepark ya da benzeri hazır e-ticaret paketleri.

Estorepark
Estorepark ana sayfası

Aslına bakarsanız Estorepark'ı duyduktan ve bir e-ticaret paketi olduğunu öğrendikten sonra bu paketin demosunu deneyerek, modüllere ve içeriğe göz atmak istedim. Ancak şirketin kurucusu Uğuş bunun mümkün olmadığını bana iletti. Evet, biraz şaşırtıcı ama demosu olmayan bir e-ticaret paketi ile karşı karşıyasınız. Barış Uğuş şirket olarak "demoya gerek yok" sloganı ile yola çıktıklarını aktardı.

E-ticarete girmek isteyen ve bu tarzda paket e-ticaret hizmeti satın alan firmalar genelde pek çok alternatifi araştırır ve demolarını dener. Sonuçta çok sayıda e-ticaret paketi modülü var ve bunların demolarını tek tek deneyerek, ürünleri girmek ve sistem işleyini anlamak uzun bir süreç gerektirir. Estorepark da verdiği hizmeti basitleştirmek adına, hazırladıkları e-ticaret modülünü detaylı anlatan video içerikler hazırlamış. Böylece paketi almayı düşünen kullanıcılar, e-ticaret paketinin de yeterliliklerini görüp, ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağına dair karar alabiliyor.

Estorepark alternatif ödeme kanallarından BKM Express ve Paypal desteği ile geliyor. Bence bu tarz e-ticaret paketlerinin sayısının artması, daha fazla firmayı e-ticaret ile tanıştırma adına oldukça önemli adımlar niteliği taşıyor. Bakalım Estore altyapısını kullanan yeni e-ticaret girişimleri ile yakın gelecekte karşılayacak mıyız?

GÜNCELLEME: Biz demosu olmadığını sanıyorduk ama biz okurumuz Estorepark'ın demosunu yorum aracılığıyla bizle paylaşmış.
GÜNCELLEME: Biz demosu olmadığını sanıyorduk fakat biz okurumuz Estorepark'ın demosunu yorum aracılığıyla bizle paylaşmış.
Yorumlar (32)
 1. Nasıl gerek yok ya saçmalamışlar ben bir kullanıcı olarak girip bakmak istiyorum belki öyle video ile falanla filanla olacak iş değil bence sloganlarını da düşüncelerini de değiştirsinler

 2. Kemal Kemal

  Demolarının olmamasını bir avantaj olarak sunabilmişler tebrik etmeli :)

 3. Ömer Çakir Ömer Çakir

  http://eticaret.estorepark.com nasıl yokmuş :)

  1. bunu handle edemeyen sistemin güvenliğinden kuşku duyarım.

 4. Nurullah Nurullah

  15 senedir bu işi yaparım, böyle pazarlama henüz görmedim. Türk insanı zaten eliyle dokunamadığı ürünlere para verirken pinti ve hantal davranıyorlar. Bizim sektörümüz o sebeple zor. Böyle bir sektörde müşteriye gösterecek bir şey de sunmuyorsan yanlış yoldasın demektir. Kimse sizin özgüveninizi tanımaz, referanslarınızu ve demonuzu inceler. Hani gerçekten çok ünlü bir firma olsanız doğru yine doğru yaklaşıma sebep görürüm ama ünlü de değil...

 5. Demosuz olmaz, bastan yapin

 6. Kayahan T. Kayahan T.

  Ah bir de exception yönetimi yapabilsek, hadi onu yapmadık bari hata sayfamız olsaydı

  http://tinypic.com/r/j9bs51/6

 7. Rıfat Rıfat

  Her e-ticaret paketi için ayrı ayrı zaman harcamak bu işi uzatıyor. Bence mantıklı bir çözüm olmuş.

 8. Özgür Erdeşer Özgür Erdeşer

  Ömer bey'in bahsettiği adresimiz örnek site görünümünden ibarettir. E-ticaret paketlerinde kullanım paneli demosu verilmektedir ve kullanıcılar bu panelleri kullanarak keşfetmek zorunda bırakılmaktadır. Biz estorepark olarak müşterileri adaylarımızı bu karmaşaya sokmamak adına demo vermek yerine kullanım videoları hazırladık. Böylece nasıl yapabilirim diyerek boşa vakit harcamaları gerekmiyecektir.

  1. Hakan Çaba Hakan Çaba

   Video yerine canlı demo üzerine yönlendirici demo hazırlamak daha iyi olmaz mıydı ? o zaman yine mi vakit kaybederlerdi ?

 9. Çağrı Çağrı

  Çok enteresan ama acaip sinir bozucu yahu. Demoya gerek yok ne demek ya :) Hayır bunu bir de + bir özellik gibi sunmak falan çok ilginç.

 10. Can D. Can D.

  Dikkat çekme unsuru olarak demo yerine video sunum hazırlanması güzel, fakat anlatım çok amatör.

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u6NLfzN1feY#t=49s

  Yukarıdaki bağlantıya tıklayıp 20-30 saniye dinlemenizi rica ediyorum.

 11. Servet Servet

  Demoyu kapatmışlar.

  Her sene para istiyorlar ve herşeyi paketlendirmişler standart paket çok kısıtlı.

  En ucuz pakete 900 TL vericeksin hersene 500 TL daha, ücretsiz birsürü alternatif varken kesinlikle değmez. Ayrıca yazılımcılara saygım sonsuz ama etmez o kadar.

  OpenCart kullanın, tictail kullanın yada illa para vericem diyorsanız ayda 20 TL ye sopsy kullanın.

 12. Vallahi bravo! Sektör bugüne kadar yanlış yapmış ya.

  Demo ile zaman kaybediyormuşuz. Nasıl da düşünememişiz.

  Ne gerek var demoya?

 13. Barış Uğuş Barış Uğuş

  Öncelikle, değerli vakitlerini ayırarak inceleme yapan, olumlu ve olumsuz yorumlar sunan herkese sonsuz teşekkürler. En çok yorumlar demo konusunda olduğu için yanıt hakkını kullanmak istiyorum. Estorepark üzerinde demo kullanımı yok. Ekran görüntüsü alınan mağaza ise Videoların çekimleri sırasında izleyenelere anlatım yapmak için hazırlanmıştır. Demo veya test demek kişilere hazırlanmış olan bir çalışma üzerinde kullanım hakkı vermek anlamındadır ki, bizde böyle bir kullanım hakkı yoktur. Kamuoyuna duyurulur. İlginize tekrar teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

  1. çok açıklayıcı olmuş maşallah.

   okumayana özet: demomuz yok olmayacak (başka pazarlama stratejisi kalmadı)

 14. Ahmet Ahmet

  Bence çok güzel bir eticaret altyapısı. Piyasadaki benzerlerlerinden hiçbir eksiği yok diyebilirim. Hatta çoğusuna göre kullanımı daha basite indirgenmiş. Başarılar.

 15. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Demo yok diyorsan ücretsiz anlamı çıkıyor. Kelime oyunu yapılmaya çalışmış sanırım. Hemen başla demoyla falan uğraşma diyor yani. ama Fiyatları görünce insanlar neden başlayayımın diye daha çok soruyor. Hazır eticaret paketi satmaak da zor. özellikle büyük işletmelere bu mantıkla satış yapılmaz. Hayır ne oluyor olmayınca onu anlamıyorum.

 16. iyi de adamlar video anlatımlarında her şeyi açık açık anlatmış. ne gerek var ki onu dene bunu dene işi uzatmaya. bence gayet başarılı.

 17. Hakan Çaba Hakan Çaba

  Ticari bir ürünün demosuz satılması kadar saçma birşey görmedim. Daha çok yapamamışlar ondan gibi duruyor.

 18. Hakan Çaba Hakan Çaba

  Videoların bir kısmını izledim arkadaşlar sürekli rakiplerini yererek anlatıyorlar ürünlerini böyle yüceltemezler sempatik değil antipatik oluyorlar

 19. Levent Levent

  Yorum yapan arkadaşlardan kaç tanesi videoları izlemiş ya da aklına takılan bir soru için ürünü hazırlayan şirketle iletişime geçmiş?

  Benimde aklıma ilk gelen demo olmadan bu nasıl olur sorusuydu. Ancak videolarda gerekli tüm özellikler anlatılmış. Sadece yorum yazmak için haksız yere yargılamayın. Konuyla ilgili farklı sorularınız varsa benim gibi iletişime geçerek gerekli bilgileri alabilirsiz.

 20. Ali Kaban Ali Kaban

  http://shop.relaxmode.com.tr/ estopark ile yapılmış bu site site ilk yüklenirken 5MB yükleniyor acaba siteyi yapan arkadaşlar neyi hayal ederek yapmışlar

  1. Mehmet Kadayıfçı Mehmet Kadayıfçı

   Bu nasıl bir yaklaşımdır anladım, bir şeyler üreten insanları karalamak neyin kafasıdır? Sırf merakımdan baktım nedir işin aslı diye. Satın alan kişiler tarafından yüklenen resimler 4MB civarını oluşturuyor aktarılan verinin. Yazılım 1MB civarı, %90'ı bir daha yüklenmez o verinin zaten.

 21. Hasan Yalçın Hasan Yalçın

  opencart kurduğunuz için demo veremiyor olabilirmisiniz... evet arkadaşlar o paralara satılan estorepark yazılımı opencarttır bunu opencart kullanan herkez videodan bile anlayabilir.Kullanılan tema bile premium tema olan shopfty dir. Kullanım hakkınız olabilir ama dağıtım hakkınız olmadığı için suç işliyorsunuz büyük bir ihtimal. Dağıtım hakkınızın olmadığını milleti kafalamaya çalışmanızdan anlıyorum yoksa bildiğimden değil. Demo yok değil demo sistemini yapamıyoruz deyin. Çünkü yazılım sizin değil özgündür. ve toplamda 200 tl ye krallar gibi modüllerle kurulabilecek bedava dağıtılan bir yazılımdır. (Benim yorumlarım neden yayınlanmıyor ayrıca bu 3. yazım neden insanları bilgilendirmek için yazdığım yorumu sansürlüyorsunuz ?)

  1. Barış Uğuş Barış Uğuş

   Hasan bey merhaba;

   Opencart değildir. Son byte na kadar tarafımızdan tasarlanmıştır. Lütfen büyük ve ağır ithamızdan önce en azından telefon açıp sormanızı beklerdim. Gerçek anlamda konuyu anlamak isterseniz aşağıdaki link üzerinden veya 0 232 369 92 20 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

   http://www.linkedin.com/pub/baris-ugus/42/a88/b82

   İyi günler ve iyi çalışmalar.

   1. Hasan Yalcın Hasan Yalcın

    Barış bey hala neyi idda ediyorsunuz anlamadım. ben sistemi inceledim ve heranlamı ile opencarttır. bazı modüller eklenmiş ve yönetim sayfası özelleştirilmiş ajax ile.

    Link yapısından bile tanırım ve her iddasınada varım. Madem yok %100 kendi yapımımız diyorsunuz ve http://shop.relaxmode.com.tr/ buda sizin sisteminiz. Demekki Shopcart adlı premium temayı sizden çaldılar.

    Komik bir durum var. Belkide siz doğrusunuz sizin sisteminizi alıp adını opencart koymuşta olabilirler.

   2. Sevgi Suzan Sevgi Suzan

    Opencard kopyası durumu Eğer böyle birşey doğru ise çok kötü. bu konuyu opencart'a bildirmek gerek. siber suç işlenmektedir.

  2. Salih Yardım Salih Yardım

   Hasan sallama, ben bu işin uzmanıyım. Opencart ile bu sistemin alakası yok. Bahsettiğin temanın adını bir yerden duymuşsun, o sitedeki tema ile bunun alakası yok. Kaldı ki altyapı farklı olsa da aynı tema giydirilebilir bunda hiç sakınca yok. Adamlar bir ticaret yapmaya çalışıyor, bu şekilde bilmeden karalaman çok ahlaksız bir davranış.

   Opencart PHP, bu sistem ise ASP (asp mi kaldı mübarekler). Bir kere programlama dilleri tamamen farklı nasıl opencart olur? Niye yalan söylüyorsun bilmediğin halde? Alıp PHP'yi ASP'ye mi port ettiler? Bu da imkânsız zira onunla uğraşacağına baştan yazarsın. Her türlü yalanın ortada.

 22. Salih Yardım Salih Yardım

  Demosu olmayan e-ticaret sistemi olmaz. Bu mantıkla bence çok satış yapamazlar. Müşteriye vakit kaybettirmemek diyor da sistemi anlamak için izlememiz gereken videoların toplamı yarım saati geçiyor. Bana demo verseniz 15 dk. da incelerim.

  Hem ben yeni bir girişime atılıyorum. Yeni bir ticarete atılıyorum. Bu atılım sırasında da altyapı araştırması yapıyorum. Ben bu işe bir vakit ayırdım. Siz hangi hakla benim adıma "vakit kaybetmesin" diye karar veriyorsunuz? Ben bu işe ayırdığım vakti kaybedilmiş vakit olarak görmüyorum, benim işimin bir parçası. Size ne benim kaybedeceğim vakitten.

  Hayır, "Demo koymuyoruz, biz böyle pazarlıyoruz. Teknik kapasitesi olmayan esnafı hedefliyoruz" deseniz "farklı bir pazarlama stratejisidir" derim ve saygı duyarım. Ama buna bahane olarak "vakit kaybetmesinler" derseniz yanlış yapmış olursunuz (bence). Kaldı ki bunun vakit kaybı olmadığını, izlenen videoların daha fazla vakit kaybı olduğunu da söyledim.

  Ayrıca o kadar para vereceğim bir sistemi kullanmak yerine bir videodan izlemek de bence hiç kabul edilebilir bir şey değil. Bu strateji ile siz, dediğim gibi teknik kapasitesi olmayan küçük esnaflara satış yapabilirsiniz. Olsun o da bir şeydir. Küçümsemiyorum.

  Düşünün bir araba alacaksınız, test sürüşü istiyorsunuz, temsilci size diyor ki "Test sürüşüne gerek yoooook, buyrun bu videoyu izleyin siz test sürüşü ile vakit kaybetmeyin bakın biz sürdük videoya çektik". Bu stratejiyi öneren ve kabul eden kişiler böyle bir senaryoyla karşılaşsa ne yaparlardı acaba :)

 23. Sercan Açık Sercan Açık

  E-Ticaret sektörüne gireceğim. Alt yapı araştırmaları yapıyorum. Sistem güzel ancak demo vermiyoruz anlayışı çok kötü. O yüzden kafadan sildim bu yazılımı. Demosuz bir yazılıma yatırım mı yapılır ?