Ressam.com: Ressamlara ve resimseverlere özel sosyal ağ
Girişim

Ressam.com: Ressamlara ve resimseverlere özel sosyal ağ

Ressam.com dikey sosyal ağlar arasına eklenen yeni bir girişim. Adından da anlaşılacağı üzere ressamları ve resimseverleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Resim sanatıyla ilgilenen yerli ve yabancı, amatör ve profesyonel tüm kullanıcıları hedefleyen Ressam.com, 1 Temmuz'da test sürümüyle kapılarını açtı. Şimdilik ressamların resimlerini yükleyebildiği ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurabildiği sitenin önünde e-ticarete uzanan bir yol haritası var.

Ressam.com'u geliştiren İzmir merkezli Egebilgi‘nin kurucularından Barış Uğuş, Ressam.com'un kendi kategorisinde Türkiye'de ilk ve tek olduğunu söylüyor. Wikipedia'da 200'ün biraz üzerinde ressamımızın adı geçse de Türkiye'deki resim eğitimi veren yüksek öğretim programları düşünüldüğünde yeni girişimlerin de kendine yer bulabileceğini düşündürüyor.

Ressam.com'da eser sergilemek şu an için ücretsiz. Resimler oylamaya ve yorumlara açık ama yayınlanan eserleri sistemde yer alan diğer kullanıcılar (Genel, Kompozisyon, Teknik ) başlıklarında oylama yapıp yorum yazabiliyor.

Barış Uğuş, önümüzdeki dönemde ressamların site üzerinden resimlerini satacabileceğini, resimle ilgili bir online mağazaya yer verileceğini ve Ressam.com'un resim sergilerinde de kendini göstereceğini sölüyor.

Ressam.com'un mevcut bir ekonomik potansiyeli internete taşıması ve yükseltmesi bir yana, resim alanında bir kaynak site olması açısından da önem taşıdığını söyleyebiliriz. Girişimin hedef kitlesine ne hızla ulaşabileceğini ise önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Ekin Ertaç Ekin Ertaç

  Fikir ve uygulama çok iyi ama tasarım neden 500px.com un aynısı olmuş ?

  "Ressam" olarak adlandırılan insanların oluşturacağı bir topluluk sitesinde çalıntı / alıntı tasarım kullanmak ne kadar mantıklı ?

  1. Çalıntı / alıntı değil. Twitter'ın kullanıcı arayüzü sadece. Bootstrap kullanmışlar büyük ihtimalle. Detaylara şuradan bakabilirsiniz: http://twitter.github.com/bootstrap/

 2. Güzel proje tebrik ederim.

 3. Ali Horuz Ali Horuz

  İnanılmaz bir ortam olacağı kesin, karakalem ve soyut resimlerle ilgilenen biri olarak kesinlikle yerimi alacağım.

 4. Leyla Nişan Leyla Nişan

  Çok hoş bir girişim,başarılar.Bende resimlerimle katılmak isterim.

 5. Nur Odyakmaz Nur Odyakmaz

  Bu guzel projeniz icin sizi kutlarim...bende resimlerimi sergilemek isterim...basarilar

 6. Bekir Sami Siverek Bekir Sami Siverek

  sitenizde başka rnat d ressamların en kötü kopyaları sanat deyeri olmayan kartpostallar cocukca çizimler amatör ressam bile diyemiyecigimiz kişilerin resimleri

  bulunmaktadır

 7. Bekir Sami Siverek Bekir Sami Siverek

  bence yüklenmiş resimleri bir ön elemeden geçirin amatör bile diiyemiyecegimiz resimler mevcut başka bazi siteler gibi okullu okulsuz ayrımi yapn demivorum resmin sanat deyerini ölçü alırsanız sitenin rresin

  ıresimları sergileyeceyemiz bir salon olsa iyi olur