Çalışanın cüzdanını kabartan teknoloji şirketleri
E-Ticaret

Çalışanın cüzdanını kabartan teknoloji şirketleri

 • Dünyanın belli başlı teknoloji şirketlerinde çalışmak, kariyer fırsatlarının kapısını sonuna kadar açıyor.

Dünyanın belli başlı teknoloji şirketlerinde çalışmak, kariyer fırsatlarının kapısını sonuna kadar açıyor. Özellikle Silikon Vadisi şirketlerinin gözde olduğu sektörde çalışmak sadece CV dosyasını değil, çalışanların cüzdanını da kabartıyor.

Bir zamanlar çalışanlarına ödediği maaşlarla sektörün yıldızı olan donanım üreten şirketler, artık yerini internet ve sosyal ağ şirketlerine bıraktı. Business Insider'ın hazırladığı listeye göre Facebook, Twitter ve Zynga gibi şirketler henüz birkaç yıllık olmalarına rağmen çalışanlarını bir çok köklü şirketten daha dolgun maaşlarla memnun ediyor.

Çalışanların en az aylık 3 bin dolar civarında aldığı teknoloji sektöründe yöneticilerin maaşlarıysa aylık 17 bin dolara kadar çıkıyor. Hangi şirketin çalışanlarına ne kadar maaş verdiğini yazının devamında ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Sıralamanın şirketlerde verilen maaş ortalamalarına göre düzenlendiğini belirtmek istiyoruz.

Cisco System

Listenin başında son kullanıcıların değil de, daha çok şirketlerin yakından tanıdığı bir kurum var. Cisco Systems'ta çalışanların ortalama maaşı yıllık 122 bin dolar civarında. Şirketteki en yüksek maaşı kıdemli yöneticiler alıyor. Kıdemli yöneticiler bir yılda toplam 208 bin 679 dolar maaş alıyor. En düşük maaş destek mühendislerinin. Destek mühendisleri yıllık ortalama 69 bin 683 dolarlık maaşa sahip.

Yahoo

İkinci sırada yıldızı son yıllarda sönen Yahoo bulunuyor. Şirket her ne kadar eskisi kadar popüler olmasa da çalışanlarına ortalama yıllık 118 bin 290 dolar maaş veriyor. Şirketteki en fazla maaşı ürün yöneticisi alıyor. Yahoo'daki ürün yöneticileri yıllık 154.330 dolar maaş alıyor. Şirketteki en düşük maaşıysa yıllık 64 bin 333 dolarla hesap yöneticisi alıyor.

Guidewire

Silikon Vadisi'nde en fazla maaş veren üçüncü şirketse Türkiye'de herkesin bilmediği bir şirket olan Guidewire var. Kurumsal yazılım geliştiren şirkette yıllık ortalama maaş, 117 bin  dolar civarında. Şirketteki en yüksek maaşı yıllık 132 bin 250 dolarla kıdemli entegrasyon mimarları alırken, en düşük maaşı yıllık 95 bin 625 dolarla kalite kontrol mühendisleri alıyor.

Twitter

Geldik listenin en çok dikkat çeken şirketlerinden biri olan Twitter'a. Silikon Vadisi'nin yıldızı parlayan sektörü olan sosyal ağla çalışanlarını maaş konusunda mutsuz etmiyor diyebiliriz. Twitter'daki yıllık ortalama maaş 116 bin 324 dolar olarak kayıtlara geçmiş durumda. Şirketteki en fazla maaşı  haliyle sistem mühendisleri alıyor. Sistem mühendislerinin yıllık maaşı 130 bin dolar civarında. Şirketteki en düşük maaşıysa yıllık 98 bin 222 dolarla ürün tasarımcıları alıyor.

Zynga

Borsada oldukça kan kaybeden Zynga ise çalışanlarına en fazla maaş veren şirketler listesinde üst sıralarda. Şirketteki maaş ortalaması yıllık 111 bin 004 dolar. Söz konusu bir oyun şirketi olunca en fazla maaşı stüdyo genel müdürü alıyor. Stüdyo genel müdürünün aldığı maaş 158 bin 976 dolar. En düşük maaşı ilginç ama oyun tasarımcıları alıyor. Bir Zynga oyun tasarımcısı yıllık 77 bin 767 dolar alıyor.

Intuit

Çalışanlarına en fazla maaşı verip belki de Türkiye'de hiç tanınmayan şirketlerden biri Intuit. Muhasebe yazılımları geliştiren şirket çalışanlarına yıllık ortalama 110 bin 575 dolar veriyor. Şirketteki en fazla maaşı 134 bin 525 dolarla kıdemli ürün yöneticisi alırken, en düşük maaşı 61 bin 161 dolarla yazılım geliştirme asistanı alıyor.

Adobe

Photoshop ile paraya para demeyen Adobe, çalışanlarına en fazla maaş veren şirketler arasında. Çalışanlarına ortalama yıllık 109 bin 241 dolar veren şirkette en fazla maaşı kıdemli bilgisayar mühendisleri alıyor. Adobe'de çalışan kıdemli bilgisayar mühendisleri yıllık 142 bin 076 dolar alıyor. Şirketteki en düşük maaşıysa 65 bin 600 dolarla finansal analistler alıyor.

SAP

Kurumsal şirketlerin  iş süreçlerinin entegrasyonlar geliştiren SAP, çalışanlarına ortalama yıllık 108 bin 932 dolar veriyor. Şirketteki en fazla maaşı kıdemli yöneticiler alıyor. Bir SAP Kıdemli Yöneticisi yıllık 165 bin 974 dolar kazanıyor. SAP'deki den az maaşıysa yıllık 89 bin 737 dolarla teknik danışmanlar alıyor.

Mitre

Mitre de kurumsal şirketlerin yakından tanıyacağı bir marka. Şirketlerin operasyonları yönetebilmesi için yazılımlar geliştiren Mitre, çalışanlarının cüzdanlarını kabartan şirketler arasında. Şirketteki maaş ortalaması yıllık 107 bin 795 dolar. Şirketteki en fazla maaşı yıllık 153 bin 606 dolarla bilgi sistemleri mühendisleri alıyor. En düşük maaşa ise yıllık 72 bin 288 dolarla yazılım mühendisleri sahip.

IBM

Türkiye'deki kullanıcıların yakından tanıdığı bir şirket olan IBM, çalışanlarına şanına yaraşır maaş veriyor. Şirketteki çalışanların aldığı maaş ortalaması 107 bin 242 dolar. Artık bir software şirketi olan IBM'de en yüksek maaşı yıllık 153 bin 420 dolarla araştırma görevlileri alıyor. IBM en düşük maaşıysa bilgisayar programcılarına veriyor. IBM'deki bir bilgisayar programcısı yıllık 67 bin dolar civarında maaş alıyor.

Oracle

Oracle ile hem Microsoft hem de SAP'ye meydan okuyan Larry Ellison, aynı zamanda çalışanlarına karşı en cömert şirkete de sahip. Çalışanlarına ortalama 106 bin 350 dolar maaş veren Oracle'da en fazla maaşı yıllık 150 bin 973 dolarla teknik danışmanlar alıyor. Şirketteki en düşük maaşıysa program analistleri alıyor. Cisco'da çalışan program analistleri yıllık 62 bin 975 dolar alıyor.

Google

Son yıllardan en fazla telaffuz ettiğimiz şirketlerden biri olan Google'da listede yer alıyor. Çalışanlarına sağladığı rahat ofislerle sık sık haberlere konu olan şirketin, maaş konusunda eli açık. Google çalışanları ortalama 106 bin dolar civarında maaş alıyor. Şirketteki en fazla maaşı 140 bin dolar 481 dolarla kıdemli yazılım mühendisleri alırken, en düşük maaşı 60 bin 909 dolarla muhasebe stratejistleri alıyor.

Salesforce.com

Sosyal medya pazarlamasına yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırım yaparak dikkatleri üzerine çeken Salesforce.com çalışanlarına maaşı esirgemeden veriyor. Şirketin maaş ortalaması 105 bin 354 dolar. Teknik bölümler direktörünün şirketteki en fazla maaşı alan yetkili. Bir Salesforce.com teknik bölümler direktörü yıllık 149 bin 385 dolar maaş alıyor. En düşük maaş ise 79 bin 351 dolarla satış mühendislerinin.

NVidia

Özellikle ürettiği ekran kartlarıyla oyunseverlerin yakından tanıdığı NVidia'da bu listede yer alıyor. Şirketteki maaş ortalaması 104 bin 858 dolar. Nvidia'nın en fazla maaş verdiği departman donanım mühendisleri. Yıllık 122 bin 477 dolar maaşla kıdemli donanım mühendisliği NVidia'nın gözdesi. Şirketteki en düşük maaşıysa yıllık 85 bin 382 dolarla ürün mühendisleri alıyor.

Amazon

Küresel anlamda e-ticaretin mihenk taşlarından biri olan Amazon çalışanlarına verdiği maaşla da oldukça iddialı. Amazon'da çalışanların yıllık aldıkları maaş ortaması 104 bin 854 dolar. Amazon'daki en fazla maaşı yıllık 132 bin 442 dolarla yazılım geliştirme yöneticisi alırken, düşük maaş ise yıllık 62 bin 397 dolar.

Apple

Yazıyı okumaya başladığınızdan beri gözlerinizi Apple'ı aradığına eminiz. Ve borsada dünyanın en değerli şirketi olan Apple da çalışanlarına en fazla maaşı veren şirketler listesinde. Apple'ın çalışanlarına verdiği maaş ortalaması 103 bin 965 dolar. Ürünlerinde tasarıma önem veren Apple'da doğal olarak en fazla maaşı ürün tasarımı mühendisleri alıyor. Şirkette ürün tasarımı mühendisleri yıllık 117 bin 185 dolar alırken, en düşük maaşı Mac uzmanları yıllık 26 bin 561 dolarla alıyor.

LinkedIn

Borsada değer kazanan tek sosyal ağ olma ünvanını şimdilik elinde bulunduran LinkedIn, çalışanlarına ortalama yıllık 102 bin 359 dolar maaş veriyor. Şirketten en fazla maaş alanlarsa yazılım mühendisleri. Yazılım mühendisleri yıllık 148 bin 128 dolarlık maaşa sahip. LinkedIn'de en az maaşı alanlarsa satış uzmanları. Şirketteki satış uzmanları yıllık 53 bin 667 dolar alıyor.

Facebook

Sosyal ağların en büyüğü Facebook, çalışma ortamıyla sık sık övgü alan şirketlerin başında geliyor. Rahat çalışma ortamını maaşlara yansıtan şirket, çalışanlarına yıllık ortalama 101 bin 843 dolar veriyor. Şirkette en fazla maaşı yıllık 133 bin 571 dolarla ürün müdürleri, en az maaşıysa yıllık 43 bin 518 dolarla kullanıcı analistleri alıyor.

Microsoft

Listenin 19. sırasında Microsoft yer alıyor. Microsoft, çalışanlarına yıllık ortalama 100 bin 236 dolar veriyor. Microsoft'ta en fazla maaşı ne yazılım mühendisleri ne de ürün müdürleri alıyor. Şirketteki en dolgun maaşı araştırmacılar alıyor. Araştırma departmanında çalışanlar yıllık ortalama 124 bin 126 dolar kazanıyor. Şirketteki en düşük maaşsa yıllık 80 bin 186 dolarla teknik hesap müdürlerinin.

Citrix Systems

Bulut bilişim ürünleriyle kurumsal şirketlere hizmet veren Citrix Systems, Türkiye'de tanınan bir şirket değil. Ancak ABD'de oldukça büyük bir pazar payına sahip olan şirket, çalışanlarına karşı oldukça cömert. Citrix Systems, çalışanlarına yılda ortalama 99 bin 026 dolar maaş veriyor. Şirkette en fazla maaşı yıllık 110 bin 069 dolarla yazılım geliştirme mühendisleri alırken, en düşük maaş yıllık 73 bin 378 dolarla kalite kontrol mühendislerinin.

Qualcomm

Donanım ürünleriyle Apple başta olmak üzere birçok şirkete parça satışı gerçekleştiren Qualcomm'da ortalama maaş 95 bin 019 dolar seviyesinde. Söz konusu donanım olunca doğal olarak en fazla maaşı donanım mühendisleri alıyor. Şirkette çalışan donanım mühendisleri yıllık 121 bin 543 dolar maaşa sahip. En az maaş ise 76 bin 823 dolarla test mühendislerinin.

Research In Motion

5 çalışanına veda etmek zorunda kalan BlackBerry üreticisi Research In Motion (RIM), çalışanlarına verdiği maaşla teknoloji şirketleri arasında dikkat çekiyor. Şirket, çalışanlarına yılda ortalama 92 bin 427 dolar. Şirketteki en fazla maaşı yıllık 125 bin 667 dolarla ürün müdürleri sahip olurken, en düşük maaşı 68 bin 333 dolarla ürün tasarımcıları alıyor.

Intel

Intel'in gözdesiyse Microsoft'ta olduğu gibi araştırmacılar. Şirket en fazla maaşı yıllık 113 bin 857 dolarla araştırmacılara veriyor. En az maaşa ise yıllık yaklaşık 56 bin dolarla üretim teknisyenler sahip. Şirketteki maaş ortalamasaysa 56 bin 770 dolar.

Groupon

24. sırada bir e-ticaret şirketi olan Groupon var. Groupon çalışanlarına yılda ortalama 72 bin 949 dolar ödüyor. Şirketin en fazla maaş ödediği departmanların başında teknik bölümler geliyor. Teknisyenlerine yıllık 115 bin 140 dolar ödeyen şirket, muhasebecilerine yalnızca yıllık 37 bin 040 dolar ödüyor. Ek bir bilgi vermek gerekirse Groupon Berlin'e açacağı yeni merkezine 1.000 kişiye daha iş verecek.

 

Rackspace

Son sıradaysa Türkiye'deki kullanıcıların yakından tanımadığı ama ABD'de ünlü olan Rackspace bulunuyor. Bulut bilişim hizmeti veren Rackspace, çalışanlarına yılda ortalama 72 bin 946 dolar veriyor. Şirketteki en fazla maaşa direktörler sahip. Direktörler yıllık 117 bin 250 dolar maaşa sahipken,  muhasebeciler yıllık 50 bin 047 maaş alıyor.

Yorumlar (13)
 1. Portekiz 'deki UX-LX konferansında, Intuit 'ten bir tasarımcı bayanla tanışmıştım. Çok memnun olduğunu söylemişti. Ayrıca Google 'un yan komşularıymış :)

 2. Mehmet Akif Özkalay Mehmet Akif Özkalay

  Ya Türkiyede ki firmalar..

  1. 2000 - 3000 arası ne kadar indirebilirse o kadar veriyolar. 5 yıl sonra da 3-4 bin.

   aslında bu işin siteleri türkiyede de var ve güzel siteler.

   ama türk insanının doğru bilgi girmeme alışkanlığı maaş bilgisi sitelerinin yanlış bilgi vermesine neden oluyor.

 3. Benim merak ettiğim ve amerikada çalışan ve bu sistemle maaş alan birine sormak istediğim, bu miktarlara vergi ne kadar uygulanıyor, dahil mi hariç mi, varsa ne kadar eyalete göre de değişiyor sanırım.

  1. Spaniach Spaniach

   Bu listedeki firmalardan birinde yillik yaklasik $170K'a calisiyorum. Verdigim vergiler: 25% federal gelir vergisi, 8% State gelir vergisi, 3% medicaid, county, school gibi ivir zivir vergiler. Burada da durum ayni anlayacagin.

   Bu arada, uzun zaman sonra tatil icin Istanbul'a dondum. Kimse bana "Amerika'da maaslar fazla ama hayat da daha pahali" demesin. Istanbul'da Amerika'daki hayat standartlarinda yasamak 3-4 kat daha fazlaya maloluyor. Insanlarin burada nasil gecinebildiklerine sasiyorum dogrusu...

   1. Amerika da ki hayat koşullaı bilimsel açıklamalarlaa %61 değerinde daha fazla 3 4 kat abartmayalım.

 4. bunlar brüt ücretler, üzerinden yüksek gelir vergisi ödüyorlar... Amerika'da, doğal olarak, tüm sektörler bize oranla böyle zaten...

  1. o zaman sıkıntı yok devlet her yerde soyuyor, şimdi baktım haziran ayı kesinti / kazanç = %39. ssk + gelir vergisi falan bize bişey kalmıyor.

 5. bu şirketlerin ne kadar çalışan dostu olduklarını geçenlerde gördük. yahoo 10000 kişi işten çikartı hp 20000 kişi işten çikartı ve daha neler şimdi sıra microsofta... teknoloji yükseldikçe ne kulanıldıkça daha fazla bağımlı hale geliyoruz yani araç değil amaç edindik. oylese teknolojinin kolesi olacağız her bağımlılık oldu gibi... haberin ola:)

 6. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Eskide olsa:

  http://jobs.aol.com/articles/2011/08/02/high-cost-of-living-erodes-silicon-valleys-generous-paychecks/

  Yasam pahaliligi ayri bir etmen, California/San Francisco diger eyaletlere oranla yasam pahaliligi ve yuksek vergilerden oturu ayriliyor zaten. Yukaridaki habere gore baska bir eyalette 70bin dolar kazanan kisinin alim gucuyle San Francisco'da 92bin dolar kazanan kisinin alim gucu ayni. Bu yonden kiyaslandiginda rakamlar her ne kadar ucuk olsa bile elde edilen alim gucu ulke genelinde bir nevi sabit kaliyor. Aslinda kisaca rakamlar buyuk gosterilip, calisana yine bir sey kalmiyor denebilir.

  1. Çalışana bir şey kalmıyor mu? Kalmasın. En azından adamlar insan gibi muamele görüp, huzurlu ortamlarda faliyetlerini sürdürüyorlar. Türkiye ile kıyaslanmayacak bir durum bu. Türkiye henüz dünya markası çıkaramadı ve hiç bir zaman da buna izin vermeyecekler.

 7. Citrix,Türkiye de de oldukça tanınan bir vendor, yanlış bilgi edinmişler.otur sıfır.

 8. Ünal Canli Ünal Canli

  Maaşlar düşük.. Bence...