Türkiye'deki kuluçka merkezleri ve hızlandırma programlarının 2012 performansı [Analiz]
Yatırım

Türkiye'deki kuluçka merkezleri ve hızlandırma programlarının 2012 performansı [Analiz]

İnternet girişimciliğinin daha organize ve sistemli şekilde büyümesi için kuluçka merkezleri ve hızlandırma programlarının gerekliliği yadsınamaz. Bundan bir kaç yıl önce Türkiye'de başvurabileceğiniz program sayısı yok denecek kadar azdı ve karşımıza gelen girişimler pek iddialı olmuyordu. İlk kez geçen yıl bu konuda dişe dokunur bir liste yapabildik ve bu yıl da geçen yılın nasıl geçtiğine bir bakalım istedik.

Yazının devamında 10 (+2) adet erken aşama girişim destek programına yönelttiğimiz sorularla birlikte bu oluşumların 2012 yılında girişimcilere ne kadar ulaşabildiklerini paylaşıyoruz.

Başvuruların yüzde 80'i kapıdan dönüyor

Kısaca özetlemek gerekirse bu 10 programa 2012 yılında 5000'e yakın girişim başvurusu yapılmış ve bu girişimlerin yaklaşık 1000 tanesi birebir görüşmeye veya detaylı incelemeye çağrılmış. Yani ilk aşamayı geçenlerin oranı yüzde 20.

girisimciler kulucka merkeziBu girişimlerden eğitim vb. yardımlar da dahil olmak üzere destek alanların sayısı 100'ü bulmuyor. Kuluçka programlarına dahil edilenlerin sayısı ise 50'nin altında.

Yani söz konusu programlara başvuranların ana hedefe ulaşma oranı yüzde 1'in altında. Yatırım alanların oranı ise daha da düşük.

2012'de bazı girişimlerin daha yola çıkmadan kapandığını, 2 girişimin (Pabbuc ve Gurunzi) ise iş yaptığını bildiğimiz halde kapandığını öğrendik. Hal böyle olunca girişimcilerde görülen en büyük eksikleri de sormadan edemedik. Cevaplanması gereken soruları da en sona bıraktık.

1. ARI Çekirdek (İstanbul)

ari cekirdek logoİstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan ARI Çekirdek düzenlediği yarışma ile girişimcilere nakit ödül kazandıran, aynı zamanda girişimlere iş yeri ve danışmanlık desteği veren bir program. 2012 yılında toplam 185 bin TL nakit ödül dağıtan ARI Çekirdek'in 2013 için başvuru almaya devam ediyor. (ARI Çekirdek girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 500
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  36 (120’ye yakın projenin ıslak imzalı dosyası jüri tarafından değerlendirildi.)
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: Girişimlerin 17 tanesi ARI Çekirdek girişimcileri arasına seçilerek kamp sürecinde kapsamlı bir eğitim programına dahil oldu. 7 katılımcı ekibe ARI Teknokent’te kuluçka ofisi sağlandı.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: 2012'nin kazanan girişimleri olan Imonacloud, Bellum, TVY ve Bunsar adlı girişimlere toplamda 185.000TL çekirdek sermaye sağlandı. Teşvik programları için projelendirme çalışmaları devam ediyor.
 • ARI Çekirdek'in girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Kazanılması çok uzun yıllar gerektiren, sektörel tecrübeye dayalı bilgiler, bazı finansal uzmanlıklar veya örneğin geniş bir satış kanalı ağına ve deneyimine sahip olmak gibi özellikler, girişimcilerimizde halihazırda var olmayan ve ancak dışarıdan profesyonel destekle temin edilebilen unsurlar olarak beliriyor."

2. Avea Labs (İstanbul)

avea labs kulucka merkeziAvea’nın sunmuş olduğu bu kuluçka merkezi iş yeri imkanları, teknik altyapı ve bilgi birikimi desteği sunuyor. Toplamda 5 girişimi barındırabilen Avea Labs'da mobil girişimlerin daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. (Avea Labs girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  40
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  15 girişim için görüşme yapıldı, 4'ü üst düzey sunuma davet edildi.
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 1 (5 şirket yeri dolu)
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: -
 • Avea Labs'ın girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Başvurularda gördüğümüz temel eksiklikler arasında ürünleşme konusunda, iş planları üzerinde yeterince çalışılmamış olması ve ekiplerin motivasyonlarındaki yetersizlikler yer alıyor. Özellikle motivasyon konusunda dikkatimizi çeken nokta birçok firmanın tam zamanlı çalışan sahibi olmaması ve yarı zamanlı bir ekip ile işleri ilerletmeye çalışıyor olması.

Girişimcilik her aşamasıyla, kendini tamamen amaca adamış ekipler gerektiriyor. Yakın çevremizde ve dünya genelinde gördüğümüz örneklerde başarı için yüksek motivasyonun şart olduğunu görüyoruz."

3. Embryonix (İzmir)

embriyonix kulucka merkeziİzmir'in bildiğimiz tek kuluçka merkezi olan Embryonix, İzmir Ekonomi Üniversitesi desteğiyle bölgedeki  kurulan girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmesi için hem verdiği eğitimlerle hem de yatırım aracılığı yaparak yardımcı oluyor. (Embryonix girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 300
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  30
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 4
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: Kidolindo.com ve Sofigo.com çekirdek fon yatırımı aldı. Webacik ise 250.000 TL nin üzerinde devlet desteği aldı.
 • Embryonix'in girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimlerdeki en büyük sürdürülebilir ve uyumlu çalışan bir takım kuramama oldu. Bunun dışında yatırım almaya çok odaklanıyorlar ve herşeyi paraya bağlıyorlar."

4. Enkuba (İstanbul)

enkuba kulucka merkeziEnkuba da İstanbul'da yetenekli girişimcilere kapılarını açan genç kuluçka merkezlerinden. Türkiye’nin yanısıra Doğu Avrupa ülkelerindeki girişimcilerle de ilgilendiğini biliyoruz. (Enkuba Girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 188
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı: 152
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 6
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: Gurunzi.com kapandı (bkz)
 • Enkuba'nın girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Genel olarak görüştüğümüz girisimcilerde gördüğümüz en büyük eksik yapmayı planladıkları işi ve potansiyel müsterilerini/pazarı yeterince arastırmamış ve tanımıyor olmaları. Bu nedenle ya hiç iş plani yapılmıyor ya da yapılan iş planları gerçeklikten uzak oluyor.

Yapısal açıdan gördüğümüz en büyük sorun ise çoğu girişimcinin kendine teknoloji ve/veya pazarlama bilen kurucu ortak bulmakta zorlanması diyebiliriz."

5. Etohum (İstanbul)

etohum kulucka merkeziTürkiye'nin ilk kuluçka merkezlerinden olan Etohum sistemli büyümesini sürdürüyor. Artık bir yatırımcı kulübüyle girişimcileri daha kolay hızlandıran Etohum, 2008'den bu yana 25 girişimle ortaklık yapmış ve 2012 yılının en aktif kuluçka merkezi görünümünde. (Etohum girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 1500
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı: 300
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: Seçilen 40 girişim'den arasından 15'ine aktif destek
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: Pabbuc.com (bkz),  8 Etohum girişimi çeşitli yatırımcılardan yatırım aldı.
 • Etohum'un girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimlerdeki en önemli göstergelerden bir tanesi heyecan ve enerji. Ekiplerin başarılı olmak için bu seviyeyi sürekli koruması gerekiyor."

6. Girişim Fabrikası (İstanbul)

girisim fabrikasi kulucka merkeziÖzyeğin Üniversitesi ve Turkcell işbirliği ile kurulan Girişim Fabrikası'nın "yeni yalın girişim" kavramını en istekli şekilde uygulamaya çalışan hızlandırma programı olduğunu söyleyebilirim. Temel iş yeri ihtiyaçları, hukuki danışmanlık ve ofis desteği de veren Girişim Fabrikası da 2012'de çok  çalışanlar arasında. (GF girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  422
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  115 görüşme sonunda 13 proje "Yürütme Kurulu"na çıktı.
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 8 girişimi GF hızlandırma programına dahil edildi.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: KendinYAPP devam etmiyor, MysTic ise akademik olarak GF'den ayrıldı. Giysicini, TinkFabrik, Edfor, Gülyabani yatırım aldı.
 • Girişim Fabrikası'nın girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimciler müşterinin gerçek ve kanıyan yarasını (Problemini) tanımlamadan ve dolayısıyla da doğru çözümü tariflemeden girişimi kurmaya girişiyorlar. Ve varsayımlarını test etmeye gönüllü değiller, bir an önce girişimci diye anılmak ve şirket patronu olmak istiyorlar."

7. Hayal Et (İstanbul)

bu hayalet kulucka merkeziBoğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Merkezi tarafından hayata geçirilen BÜ Hayalet programı teknoloji transferi, inovasyon, girişimcilik, iş geliştirme, yeni fikirleri yatırımcı ile buluşturma ve ticarileştirme projesi olarak hizmet veriyor. BÜ Hayalet'in kaynağı geçtiğimiz yıl 1 milyon TL idi.  (Hayal Et girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  724
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  150
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 30 girişime danışmanlık ve networking desteği verildi, 4’ü kuluçka sistemine alındı.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: 3 girişim yatırım aldı.
 • BÜ Hayal Et'in girişimlerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimcilerdeki en büyük eksik profesyonel çevrelerinin dar olması ve iş planı hazırlama bilgilerinin azlığıdır."

8. Inovent (İstanbul)

inovent ventures kulucka yatirim2006 yılında Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan İnovent de kendini teknoloji ticarileştirme ve transferi şirketi olarak tanımlıyor. Nakdi destekleri 5000 TL'den 250.000 TL'ye kadar uzanıyor. Inovent, kuruluşundan beri yaklaşık 1.3 milyonu doğrudan nakit (sermaye) yatırım olmak üzere toplam 4.4 milyon yatırım yapmış. Bu sene ki nakit yatırımı (doğrudan sermaye) yaklaşık 50 bin TL. (Inovent girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  ~100
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  10
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 3 girişim kuluçka merkezinde şirketleştirildi.
 • 2012'de kapanan veya yatırım alan girişimler: Patente dayalı bir girişim 12 milyon dolar değerlemeyle yatırım anlaşması imzaladı, 1 başarılı çıkış gerçekleştirildi, bir girişimde de hisse devri yapılarak çıkış sağlandı.
 • Inovent'in girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

 "Türkiye genelinde gördüğümüz en büyük eksiklik girişimlerin katma değerli teknoloji üretmiyor olmaları ve var olan teknolojilerin veya fikri haklar korumasının yapılamıyor/yapılmıyor olması. Inovent çerçevesinde ise girişimlerimiz teknoloji tabanlı girişmler olduğu için en büyük eksik yüksek teknolojik uygulamaların ürüne dönüştürülmesi noktasında yaşanan zorluklar."

9. İnventram (İstanbul): 

inventram kulucka teknoloji yatirim merkeziİnventram, Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile Nisan 2010'da kurulan bir erken aşama teknoloji yatırım şirketi. Özellikle Koç Holding'in teknoloji odaklı markaları için değer taşıyan girişimcilerin İnventram'dan destek almaya aday olduklarını söyleyebiliriz. İnventram şimdiye kadar toplam 2000'e yakın proje başvurusu almış.

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  800'den fazla
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  148 girişim detaylı incelemeye alındı.
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 7 farklı teknolojinin satış ve danışmanlık kontratlarını içeren detaylı ticarileştirme süreci tamamlandı.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: Biri biyoteknoloji sektörüne ait bir elektronik teşhis cihazı, biri ise otomotiv sektöründe yeni bir teknolojiyi içeren 2 şirket yatırımı ile 25 patent yatırımı (biyoteknoloji ve sağlık, nanoteknoloji, otomotiv, malzeme bilimleri ve kimya, bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında) yapıldı.
 • İnventram'ın girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimlerde gördüğümüz en büyük eksik; teknoloji odaklı konuya hakim olan takımın, finansal yönetim ve müşteri yönetimi süreçlerinde büyük tecrübe ve bilgi eksikliğinin olmasıdır.  Ayrıca girişimciler geliştirmeyi planladıkları ürünün içinde yer alacağı pazarın dinamiklerini rekabet, fiyatlama ve segmentler anlamında çok iyi bilmeliler.

10. Viveka (Ankara)

viveka kulucka merkeziYeni nesil kuluçka merkezlerinden olan Viveka, teknoloji fikirlerini gerçekleştirmek isteyen girişimcileri maddi kaynak (iş yeri, donanım) ve bilgi birikimi gibi farklı açılardan destekliyor. 212 VC , BIC Behrendt ve Turkcell ile iş birlikleri bulunuyor ve kısa süre önce Viveka Garaj kuluçka programı için başvuru almaya başladı. 2013'te takımlara daha fazla odaklanacak olan Viveka, güçlü üniversite işbirlikleri yapmayı  da düşünüyor. (Viveka girişimleri)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı:  100
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı:  40
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 7
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: 2 girişim işe başlamadan kapandı. Telefonkilifim.com yatırım aldı.
 • Viveka'nın girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Proje geliştirmeden önce sahaya inme eksikliği, fikir geliştirme safhasına çok vakit kaybetmek, ürün pazar yüzü görmeden bir çok varsayımla hareket etmek, müşteri aranması gereken süreçlerde yatırımcı veya mali destek aranması."

GÜNCELLEME: Listemize ODTÜ bünyesinden 2 girişim destek programı daha ekledik. Yalnız giriş bölümündeki hesaplamaya bu iki girişimi dahil etmedik.

11. Yeni Fikirler Yeni İşler (Ankara)

yeni fikirler yeni isler kulucka girisimODTÜ Teknokent’in 2012 yılında 9.yılını dolduran Yeni Fikirler Yeni İşler Programı'na dahil edilen girişimler; ofis alanı, girişim sermayesi, eğitim, mentor, yatırımcı vb. birçok destek veriliyor.

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 2012 yılında YFYİ’ye 853 girişimci başvurusu yapıldı. Bu girişimciler 402 proje hazırlayarak sundular ve bu projelerin tamamı jüriler tarafından değerlendirildi.
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı: 53 girişimci ile birebir görüşmeler yapıldı. Program kapsamında seçilmeyen ancak potansiyel barındıran 51 ayrı girişimciye de YFYİ programının eğitim kısmına katılma hakkı verildi. Toplam 104 girişimciyle gerek birebir gerekse ortak seanslar ile bir araya gelindi.
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: 2012 yılında 6 girişimciye toplamı 370 Bin TL olan 9 farklı girişim sermayesi sağlandı. Bu desteği alan girişimcilerden 5’i 2012 yılında şirketleşirken, girişim sermayesi desteği dışında süreçte verilen diğer destekler sayesinde 4 girişimcinin daha şirketleşmesi sağlandı. Böylece, 2012 yılında 9 yeni şirket bu program kapsamında kurulmuş oldu.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: Daha önce kurulan 2 şirket 2012 yılı içerisinde yatırım alırken, kapan bir girişim olmadı.
 • YFYİ'nin girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Girişimlerin genellikle teknik alana çok yoğunlaşarak pazarlama alanına fazla vakit ayırmadığını görüyoruz. Bu eksikliği gidermek için de sürekli olarak pazarlama odaklı mentor destekleri veriyoruz."

12. ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, Ankara)

metutech atomODTÜ Teknokent tarafından 2008 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk ve tek oyun konusunda özelleşmiş ön kuluçka merkezi olan ATOM bünyesinde; ofis, altyapı, eğitim, makine-ekipman, mentorluk, yatırımcı destekleri gibi kapsamlı destekler veriliyor.  (Firmalar / Gruplar)

 • 2012'de alınan başvuru sayısı: 2012 yılında oyun girişimcileri tarafından hazırlanan 52 proje ATOM’a sunuldu.
 • 2012'de görüşülen girişim sayısı: Bu projeler üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında 30 grupla yüz yüze görüşmeler yapıldı. 16 grup ise jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.
 • 2012'de desteklenen girişim sayısı: Başvurular arasından yapılan seçimle 7 takım ön kuluçka merkezi bünyesinde desteklenmeye başlandı. Bu takımlardan 3’ü 2012 yılı içerisinde şirketleştirilirken, diğer 4 takım ise 2013 yılında girişimlerini hayata geçirmeleri için desteklenmeye devam ediliyor.
 • 2012'de yatırım alan veya kapanan girişimler: 5 ATOM şirketi 2012 yılı içerisinde yatırım almayı başardı. Hiçbir girişim kapanmadı.
 • ATOM'un girişimcilerde gördüğü en büyük eksik;

"Oyun şirketlerinin iş disiplinine fazla özen göstermemesini en öne çıkan sorun gibi görmekle birlikte, bu durumunun onların yaratıcılığı ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyoruz. Rahatlık ve esneklik oyun şirketlerinin olmazsa olmazı olarak değerlendirilebilir."

Cevaplanması gereken sorular

Girişim destek programlarına yönelttiğimiz son soruya İnventram tarafından verilen cevabın 2. kısmını sona sakladık. İşte bir fikrin ya da projenin bazı temel sorular;

 1. Fikri ortaya atan alanında profesyonel bir eğitime ve geçmişe sahip mi?
 2. Fikrini hayata geçirebilecek bir bilgisi, iş tecrübesi var mı?
 3. İş alanının teknolojisine tam anlamıyla hakim mi?
 4. Bir işletme yapısı altında faaliyet gösterildiğinde etkin olabilecek bir kişi mi?
 5. Verilen iş bölümü içinde projesini ürünleştirebilir mi?
 6. Projeler toplumun kritik bir sorunu adresliyor mu?
 7. Çözüm ve inovasyon getiriyor mu?
 8. Rakipler için giriş bariyeri yüksek mi?
 9. Toplumun hayatı açısından farklılık yaratıyor mu, kolaylık sunuyor mu?
 10. O sorunun var olduğu pazarda rekabet ortamı nedir?
 11. Pazarın büyüklüğü ve geleceği nedir?
 12. Ortaya çıkacak olan ürün ya da hizmet bir maliyet avantajı getiriyor mu? Kitlelere ulaştırılabilir mi?"

 Görsel Kaynak: Dreamstime

Yorumlar (20)
 1. Kemal Kemal

  Girişim Fabrikası'nın, gördüğü eksiklikleri yazma şekli bana çok egolu ve kibirli geldi.

  Kendilerinin ileriye yönelik başarılı girişimciler keşfedip, başarılı bir hale getirebileceklerinden şüpheliyim.

  1. Yorumla Yorumla

   Ordaki mentorlardan biri ile bir seminerde tanışmıştım. Evet, gerçekten de bir yatırımcı havası ile bakan ve kibir kokan bir duruşu vardı.

   Doğru takım, doğru mentor, doğru yatırımcı olarak gitmesi gereken akışta girişim fabrikasındaki bu arkadaşı düşünmek lazım.

  2. Dogru noktalara parmak basmislar, ancak keske kullanilan Turkce'ye biraz daha dikkat etselermis.

  3. Ilkay Alp Ilkay Alp

   Aynen katılıyorum. Projenin detayını vermeme gerek yok, bir e-ticaret projesi için Girişim Fabrikasına başvurduk. Web sitesi, mobil & tablet uygulaması, ipad dergisi hazırdı. Dedikki zombi olmak istemiyoruz yatırımcıya ihtiyacımız var. Bize attıkları cevap; "Bu kadar şey yapmışsınız zaten gidin biraz satış yapın onuda yatırım olarak değerlendirin.” şok olduk. GBA yani Galata Business Angel kadar ilgili anlayışlı ve girişimciye değer veren başka bir oluşum görmedim. İyiki varsın GBA!

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Merak ettim madem her şeyiniz hazır o zaman satış yapmayı denediniz mi? GF bir kuluçka merkezi ve fikir aşamasındaki projelere destek veriyor. Yani yatırım alacağınız bir yer değil. İlk önce GF ye, proje hazırlanınca da GBA a gitmeniz gerekiyordu. Siz ilk adımı kendi çabalarınızla atlamışsınız.

  4. GF'nin katildigim etkinliklerde gordugum en onemli ozelligi girisimcilerin zayif olduklari noktalari cok iyi tespit edip ona gore tavsiyede bulunmalari. Fakat yazidada belirtildigi gibi cogu girisimci hayali gercekten daha cok sevdigi icin varsayimlarla isi goturmeye calisiyor ve gercek ortami test etmek konusunda tembellik yapiyor. Girisim Fabrikasi bu yuzden Lean Startup metodunu biraz zorlayarak da olsa tesvik etmekde cok basarili.

   1. Kemal Kemal

    GF diye kısaltalım madem:)

    İtibar yönetiminde de iyisiniz.

  5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Girişim Fabrikasına daha önceden bir girişim "fikri" sunmuş olan biri olarak söylüyorum; kesinlikle çok haklılar. Başarılı olacağına inandığımız fikrimizi sokağa çıkıp insanlara anlatmamızı ve tepkilerinden onlara bahsetmemizi istediler. Ürünümüzü asıl hedef kitlemiz olan A grubuna satamayacağımızı ancak biraz değiştirerek B grubuna satabileceğimizi öğrendik. Kimin hangi problemini çözdüğünüzü net bir şekilde ve örneklerle (sorun->denenmiş çözüm) tanımlayabilmek çok önemli. Bu nedenle GF mentorlarının size vereceği belki can sıkıcı gözüken öğütleri iyi dinlemenizi tavsiye ederim

 2. Bilal Bilal

  Şimdiye kadar Girişim Fabrikası, E-Tohum ve BU HayalEt ile ilişkim oldu. Bunların içinden bana en faydalı olan BuHayelet idi. Gerçekten tohum halindeki girişimleri geliştirmek için çaba gösteren bir ekip var. BuHayalet'i kazanan projelerden biri de bizim projemiz. 7 aydır inkubasyondayız ve bize destek oluyorlar. Bence girişimlerin eksik yanı ayaklarının yere basmaması ve kendilerini ekosistem içirisinde konumlandıramamaları. Bir de uçuk fikirler olmamalı her girişim bir ihtiyacı karşılamalı. Girişimi başarıya ulaştıracak kişi ise girişimcinin kendidir, yatırım, ekip, proje.. hepsi girişimcinin çok çalışması ile oluşur diyerek sözlerimi bitiriyorum. Girişimci olmak isteyen arakadaşlara da asla vazgeçme ''HayalEt'' diyorum :)

 3. Zehra Zehra

  İsmi geçen merkezlerin 5 tanesi ile görüşme yaptım, Girişim fabrikasının mentörleri ile de tanıştım ve sohbet ettim.

  Etraftaki diğer bir çok insanın aksine yapmak istediğim işin süper olduğunu, çok büyüyebileceğini havada kalan cevaplarla söylemek yerine benimle birlikte karşıma hangi zorlukların çıkabileceğini düşündüler. İşimin gerçekten ihtiyaç olup olmadığını anlayabilmem için neleri çözmen, test etmem gerektiğini anlattılar.

  Fikrinize aşık bir insan olarak siz fikrinizi savunmaya çalışırken birinin gelip çat çat eksikleri söylemesi biraz sinir bozucu olabilir ama biri size bunu yapmazsa hem zamanınıza hem emeğinize yazık olur.

 4. Mehmet Mehmet

  Bence son zamanlardaki Webrazzi de en onemli haberlerden birisi oldu bu. Bütün kuluçka merkezlerinin farklı bakış açılarını görmemizi sağladı.

  Hepsinin farklı yaklaşım tarzları var ve girişimcilerin eksiklikleri hakkında önemli ipuçları veriyorlar.

  Bunların içinden bana en mantıklı gelen Girişim Fabrikası'nın yaklaşımı oldu. Gerçekten de problemi tanımlayıp ihtiyacı çözmeden girişimcilik olmuyor.

  Ayrıca iş planının öneminden bahsedenler olduğu gibi buna hiç değinmeyenler de var. İş planı konusu çok göreceli olmaya başladı. "No time for business plan" diyen Zuckerberg gibiler mi haklı yoksa iş planı olmadan bu işi unut diyenler mi

  Bence kaba taslak bir iş planı slaytı yeterli geliyor. Ancak bazı kuluçka merkezleri bunu abartabiliyor ve girişimcileri olumsuz etkileyebiliyorlar.

  Yukarıdaki bahsedilen kuluçka merkezlerinden en az birisinden sevdiği işi yapıp yapmamasına bakmalarını beklerdim.

  Mesela dün E-Ticaret siteleri yaygındı, büyük oyuncular girince girişimciler mobil oyuna yöneldi. Bundan dolayı pek çok girişimcinin sevdiği işi yapıp yapmamasından şüpheliyim.

  Şu an Türkiye'de yaşanan girişimcilik ekosistem sürecinde "trend girişimciliği" hakim çünkü buna zorlayan son trendi takip eden yatırımcılar oluyor. Yani girişimcilerin sevdiği işi yapmaları ve bunda başarılı olmaları şu an için imkansız gibi duruyor çünkü bir gün mutlaka girişim para gerektiriyor.

  Yine de her şeye rağmen uzun vadede girişimcilerde tutkunun çok önemli bir yer tuttuğuna inanırım.

 5. Mustafa Mustafa

  Cok guzel bir degerlendirme yazisi olmus. Cok tesekkurler.

 6. Fırat girişimcileri destekleyen organizasyonları bir araya getirip girişimcilere sunduğun için çok teşekkür ederiz.

  Startup Turkey 2013 sonrasında yerli ve yabancı ekosistem oyuncularının hemfikir oldukları bir konu ölçeklenebilir ve yenilikçi girişimlerin -ekosistemdeki diğer oyuncuların oluşmuş olmasına rağmen- henüz çıkmamış olmasıydı. http://blogs.wsj.com/tech-europe/2013/02/21/time-for-turkey-to-realize-potential/

  Yazıda Sina Bey'in 'Few opportunities to invest' şeklinde yorumuna yer verilmiş. Bu tespitlerden her oyuncu (biz dahil) üzerine düşeni almalı bence.

  Fabrika ve Turkcell'de erken aşama pek çok girişimciyi dinleyen birisi olarak, girişimcilerin bu programları yolun çok başı olarak görüyorlar. Sitesini açan, uygulamasını lanse eden, müşteri bulanlar hemen yatırımcıya koşuyorlar, bu programların sunacaklarını elde ettiklerini varsayıyorlar. Sonuç ise ortada. Hiç girişmemiş ve girişim sürecini başarı ile tamamlamamış girişimcilere bu programlara mutlaka katılmalarını ve aktarılmak istenenleri uygulamaya çalışmalarını tavsiye ediyorum. Bu organizasyonların hepsi girişimciye destek olmaya çalışıyor ve çoğunda girişimci dostu denebilecek şartları var. Girişimciler, Bilal ve Zehra gibi, her kurumla görüşmeli kendisine uygun gördüğü kurumla devam etmeli. Organizasyonları değerlendirme aşamasında da, herhangi bir şey alırken önceden satın alanlara sorduğumuz gibi, organizasyonun mevcut girişimcileri ile de mutlaka görüşmelerini öneriyorum.

  Reklam yapmadan bitirmeyeyim :) https://webrazzi.com/2013/02/15/next-istanbul-girisimci-egitim/ için bir kaç yerimiz kaldı, webrazzi indirimi de uzattık, katılmak isteyenler için 10 mart son gün .

 7. Kuluçka merkezlerinin yorumlarına büyük ölçüde katılıyorum ancak onaylamadığım bir konu var. Ekosistem icinde etik olmayan bir uygulamayı paylaşmak isterim. Yakın bir arkadaşımın başımdan geçen bir husus olmakla birlikte son zamanlarda farklı girişimcilerden de sık duymaya başladığım birşey. Çok bilinen ve eski diyebileceğimiz bu kuluçka merkezi, arkadaşımı bir saat dinledikten sonra iş fikrinin çok klasik bir iş modeli ve ölçeklendirme sorunu olduğunu ifade ederek yatırım yapılacak potansiyeli olmadığını belirtmiş ve hatta diğer yatırımcıların da olumlu bakmayacağı şeklinde görüşler belirtilerek toplantısı son bulmuş. Yaklaşık 6 ay sonra ismi lazım değil kuluçka merkezi birebir benzer bir fikre yatırım yaptı. Emekleme aşamasında olan girişimcilik ekosistemimiz içinde neden böyle bir yaklaşım sergileniyor? Etik prensiplerine ne kadar önem veriyoruz?

  1. Yorumla Yorumla

   ve yıllardır bu yüzden e-tohum olsun diğer yerler olsun başvurmuşluğum yoktur. Daha vahim olayını aktarayım Turkcell'in de böyle icraatları olduğu konusunda yaşamış görmüş arkadaşlarım vardır. Turkcell'e fikirlerinizi anlatırken dikkat edin !

  2. Kemal Kemal

   Gerçekten böyle bir şey oldu mu? Yatırım almak isteyen arkadaşının fikrini mi kopyaladılar?

   Hukuki olarak internet girişimlerinin patenti alınamadığı için rahat ve dediğin gibi etik kuralların dışında davranmışlar. Kesinlikle profesyonel değil.

   Keşke neresi olduğunu bilebilsek...

 8. Berhan Kongel Berhan Kongel

  Girişimci takımı her şey bilsin, pazara hakim olsun, pazarlamayı çok iyi bilsin, iş planı çok iyi olsun, teknolojiden çok iyi anlasın vs. gibi yeni bir startup için aşırı kriterler belirlerken kuluçka merkezleri kendilerine çok basit bir soruyu sormayı unutmamalı: "2004 yılındaki haliyle Facebook başvursaydı bu kriterlerle bizim programımıza dahil olabilir miydi?" (veya Leap Motion geliştirme aşamasındayken bize gelse kabul eder miydik?) Bu sorunun cevabı "hayır" ise, ki bahsedilen kriterlere göre e-tohum dışındakilerin tamamında cevap "hayır" olmalı gibi duruyor, o zaman beklentilerde bir problem var demektir. Zaten teknoloji geliştirmeye çalışan startup'larla, e-ticaret girişimlerini aynı kriterlerle seçmeye çalıştıkça Türkiye'den Rovio, Spotify gibi şirketlerin kısa vadede çıkması zor gibi görünüyor.

  1. Sevgili Berhan,

   Cevabım evet. Örneğin kuluçkamız gonna / referbase / turkayfe tamamen sosyal network üzerine kurulu ve bence geleceğin "facebook"`u olma potansiyeli var. ( Gelecek bir facebook daha kaldırır mı tabi o ayrı bir yazı konusu :)

   Ufak bir düzeltme biz sadece fikir aşamasında bulunan girişimciler ile çalışıyoruz. Bizim giriş beklentilerimiz daha düşük ancak süreç içerisinde bazı konularda farkındalık kazanmalarını bekliyoruz.

   Etohum skalasında bir süre şirketleşmiş veya kamu desteği ile kurulmuş şirketler de var. Direk üniversiteden projesi ile gelen öğrenciler de var. Belirli seviyedeki şirketler için pazar bilgisi, teknoloji hakimiyeti ve iş planı gibi beklentiler bence gerçekci. Burada bir yanlış yok.

   Listenin güzel tarafı her seviye ve başvuru düzeyi için farklı başvuru noktaları olmaları. 10 kuluçka merkezinin aynı hedef kitleye yöneldiğini söylemek gerçekci değil.

   Gördüğüm kadarıyla listede 3 sınıf var.

   1-)Yüksek teknoloji: Teknoloji ticarileştirme. Bu tür kuluçkalar teknoloji transferi konusunda uzmanlaşıyor.Sizden teknik altyapı bekleniyor. Genel de araştırma bazlı üniversiteler bu alana ilgi gösteriyor. Ön yatırım neredeyse şart.

   2-)Erken aşama : Bu tür kuluçkalar fikir aşamasında girişimcilerin prototip tamamlamasını sağlıyor. Ön yatırım şart değil. Altyapısal ihtiyaçları karşılıyor. Takım kurulumu ve eğitim odaklı. Girişimci`den yenilikçi yaklaşım,belirli bir süre odak ve liderlik özellikleri aranıyor.

   3-)Hızlandırıcı: Bu tür kuluçkalar sizin varolan ürün veya şirketinizin doğru ticari veya yatırımcı kanallarına ulaşmasını sağlıyor.Bu yüzden "hızlandırıcı" sizin hızlı ticarileşmenizi sağlıyorlar. Networking odaklı. İş planı ve ticari becerileriniz olması bekleniyor doğal olarak.

   Listeyi bu şekilde incelersek sanırım daha sağlıklı olur.

   Son söz: Girişimci düzeyi artsa bile inkübasyon merkezlerinin kapasitesi sınırlı olduğu için istatistiklerde bir değişiklik olmayacak. En fazla inkübasyon sayısı artar ki artıyor. Bu hepimiz için iyi bir gelişme. İnsanlara farklı alanlarda çalışma ve iş kurma fırsatı yaratalım.

   1. Yorumla Yorumla

    dikkat buyrunuz yıl 2004 diyor kendileri. ortada social network diye bir olay yok iken böyle bir futuristlik gösterebilir miydi kuluçka merkeziniz. Cevabına bakmıyorum şu anda zira muhtemel cevap evet olacaktır. Tıpkı girişimci gibi sizde yapmak üzere olduğunuz işi sonuna kadar savunacaksınız. Gelin görün ki işin her iki tarafı da kendini olabildiğinde sağlama almaya çalışırken, dünya üzerinde birbirine en az güvenen insanlar topluluğu olarak siz de yaslayın arkanızı duvara onlarda .

 9. Bir projenin vazgecilmezi fikri bulan & is gelistirmeyi yapan olmali ki akilli yatirimcinin veya projeyi dinleyenin aklina baska birsey gelmesin :)