App Store’da sosyal uygulamalar bir yılda gelirlerini yüzde 87 artırdı

App Store’da sosyal uygulamalar bir yılda gelirlerini yüzde 87 artırdı

Sosyal ağların hızı kesilmiyor, aynı sırada mobilin hızlı büyüme ivmesini sürdürüyor olması ortaya oldukça önemli fırsatlar çıkartıyor. Kullanıcıların sosyal uygulamalara gösterdikleri ilgi artarken bundan sadece Facebook, Twitter, Instagram gibi tanınmış markalar değil, yenilikçi fikirlerini mobile yansıtabilmiş yeni isimlerden büyük fayda sağlayabiliyor.

App Annie’nin son yayınladığı rapor, son bir yıl içerisinde yüzde 3 büyüme göstermiş olan Apple’ın App Store’unda esen sosyal uygulama fırtınasını mercek altına almış. App Annie’nin paylaştığı rakamlara göre bir yıllık süre içerisinde sosyal uygulamaların ürettikleri gelir yüzde 87 oranında arttı.

İşte App Store’daki sosyal uygulamaların analizi…

Ocak 2013 verilerine göre hazırlanan rapora göre App Store’un en çok gelir üreten uygulama kategorilerinin başında tahmin edebileceğiniz gibi oyunlar geliyor. Oyunların ardından ise kapsamı oldukça geniş olan verimlilik uygulamaları yer alıyor. Kısa zaman öncesine kadar üçüncü sırada eğlence kategorisini görürdük ama Ocak ayı itibariyle sosyal uygulamalar tam 9 sıra birden yükselerek üçüncülüğe yerleşti.

App Store'daki uygulamala kategorilerinin gelirlere göre (solda) ve indirme sayılarına göre (sağda) sıralaması.

Ülkelere göre bakıldığında hemen her bölgede sosyal uygulamaların hızlı yükselişi görülebiliyor. ABD’de ufak da olsa bir artış. Hacmi karşılaştırılan diğer bölgelere göre daha küçük görünse de Japonya’daki sosyal uygulama çılgınlığı grafik üzerinde açıkça görülebiliyor. Diğer ülkelerde ise özellikle 2012’nin ortalarından beri sosyal uygulamalar gözle görünür oranda ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Kasım 2011'den Ocak 2013'e kadar sosyal uygulamaların ülkelere göre gelir artışı.

Raporda göze çarpan ilginç bir detay, sosyal uygulamaların gelir üretmek konusunda 9 sıra birden yükselmiş olmasına rağmen, indirme sayılarında bir sıra gerileyerek ancak 6.lıkta kalması. Oyunlara baktığımızda genellikle indirme sayılarının artması veya azalması genellikle gelirleri doğrudan etkiler, fakat sosyal uygulamalar da bu durum pek de geçerli değil gibi görünüyor. Bu tablo, kullanıcıların sosyal uygulamaları daha fazla kullanmaya ve hatta ödeme yapmaya başlamalarının ancak bir süre sonra artmaya başladığının ispatı.

Diğer yandan sosyal uygulamaların indirme sayılarına göre kategori bazında gerilemiş olması, indirme sayılarının düştüğü anlamına gelmiyor. Özellikle Aralık 2012 ve Ocak 2013 verilerine baktığımızda tüm ülkelerde indirme sayılarının hızlı bir artış ivmesi yakaladığını görebiliyoruz.

Kasım 2011'den Ocak 2013'e kadar sosyal uygulamaların ülkelere göre indirme sayılarının artışı.

İndirme sayılarına bakıldığında Facebook Messenger’ın birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Hemen arkasından ise Find My Friends ve Facebook’un resmi uygulaması geliyor. Twitter, Skype, WeChat, Viber, Pinterest, Skype for iPad ve Tango ise bu üç uygulamanın ardından sıralanıyor.

Ocak 2013 verilerine göre App Store'da en çok indirilen sosyal uygulamalar.

Önümüzdeki dönemde sosyal uygulamaların kazandığı bu ivmenin artarak sürmesi bekleniyor. Yani bu alan her ne kadar dolu gibi görünse de hala yeni oyuncuların kendilerine yer bulma imkanı var. Tek hesaba katılması gereken detay sosyal uygulamaların ancak bir olgunluk döneminden sonra daha ciddi gelir üretir hale geliyor olması. Yani bu alandaki yeni fikirlerini hayata geçirmeyi düşünen girişimcilerin biraz sabırlı olabilmeleri gerekiyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.