Boğaziçi Üniversitesi girişimci ekosistemine dahil oldu

Boğaziçi Üniversitesi girişimci ekosistemine dahil oldu

Türkiye'de başarılı girişimlerin ve yatırımların artış göstermesi, hem kamusal hem de akademik alanda yankı buluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında toplanan Türkiye Girişimcilik Konseyi ve öncesinde yapılan eş zamanlı küresel  girişimcilik etkinlikleri girişimcilerin geleceğine ışık tutuyor. Akademik alanda atılan adımlardan bir yenisi ise Boğaziçi Üniversitesi'nden geliyor.

HayalEt adı verilen program Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Merkezi tarafından hayata geçirilmiş. Proje, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının bilgi birikimi ve desteği ile yenilikçi girişimleri desteklemeyi hedefliyor. Bunun için de 1 milyon TL'ye yakın fon sağlamış.

Türkiye’de Ar-Ge faaliyetleri için toplanan finans kaynağının yaklaşık yarısı (yüzde 41) tek başına özel sektörden geliyor. Kamunun payı yüzde 34 ve yükseköğretim kurumlarının payı yüzde 20 ile en düşük seviyede. Dolayısıyla İnovent (Sabancı Üniversitesi) ve Embryonix (İzmir Ekonomi Üniversitesi) ve HayalEt'in bu payı arttırmaya yönünde adım atmış olması sevindirici.

Girişimci adaylarını ve girişimcileri bekleyen BÜ HayalEt projesi, kendi ekosistemi dışında Türkiye'de girişimcilikle ilgili çalışmalar yürüten kamu kurumlarını, organizasyonları ve STK'ları da birlikte görev yapmaya davet ediyor. Girişimci adaylarının bilgi ve finans kaynaklarına erişimini kolaylaştırmak ve girişimciliği teşvik etmek için de yasal düzenlemeleri ve imkanları geliştirmeyi hedefliyor.

Danışman listesine aldığı önemli isimlerle başarılı olacağını düşündüğüm yeni bir girişimci ekosisteminin temellerini atılmış durumda. Umarız kısa sürede arzu ettiği hedeflere ulaşacak girişimcileri bulabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.