Boğaziçi Üniversitesi girişimci ekosistemine dahil oldu
Yatırım

Boğaziçi Üniversitesi girişimci ekosistemine dahil oldu

Türkiye'de başarılı girişimlerin ve yatırımların artış göstermesi, hem kamusal hem de akademik alanda yankı buluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında toplanan Türkiye Girişimcilik Konseyi ve öncesinde yapılan eş zamanlı küresel  girişimcilik etkinlikleri girişimcilerin geleceğine ışık tutuyor. Akademik alanda atılan adımlardan bir yenisi ise Boğaziçi Üniversitesi'nden geliyor.

HayalEt adı verilen program Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Merkezi tarafından hayata geçirilmiş. Proje, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının bilgi birikimi ve desteği ile yenilikçi girişimleri desteklemeyi hedefliyor. Bunun için de 1 milyon TL'ye yakın fon sağlamış.

Türkiye’de Ar-Ge faaliyetleri için toplanan finans kaynağının yaklaşık yarısı (yüzde 41) tek başına özel sektörden geliyor. Kamunun payı yüzde 34 ve yükseköğretim kurumlarının payı yüzde 20 ile en düşük seviyede. Dolayısıyla İnovent (Sabancı Üniversitesi) ve Embryonix (İzmir Ekonomi Üniversitesi) ve HayalEt'in bu payı arttırmaya yönünde adım atmış olması sevindirici.

Girişimci adaylarını ve girişimcileri bekleyen BÜ HayalEt projesi, kendi ekosistemi dışında Türkiye'de girişimcilikle ilgili çalışmalar yürüten kamu kurumlarını, organizasyonları ve STK'ları da birlikte görev yapmaya davet ediyor. Girişimci adaylarının bilgi ve finans kaynaklarına erişimini kolaylaştırmak ve girişimciliği teşvik etmek için de yasal düzenlemeleri ve imkanları geliştirmeyi hedefliyor.

Danışman listesine aldığı önemli isimlerle başarılı olacağını düşündüğüm yeni bir girişimci ekosisteminin temellerini atılmış durumda. Umarız kısa sürede arzu ettiği hedeflere ulaşacak girişimcileri bulabilir.

Yorumlar (5)
 1. Gokhan Celiker Gokhan Celiker

  Haber icin tesekkurler. Basliga itafen, aslinda Bogazici Universitesi kampusundeki KOSGEB yapisi ile uzun yillardir girisimcilik ekosisteminde yer aliyordu. Not olarak belirtmek istedim.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Ben de bir kaç yıl Boğaziçi Kosgeb'de çalıştım. Ama aynı şey olmadığı için belirtmek istemedim. ;)

   Inveon'da bir dönem orada idi.

 2. Bogazici Universitesi tarafindan boyle bi sey coktan bekliyordum. Umarim HayalEt ile bircok hayalleri gercege donusturmede etkili ve basarili calismalarla imzasini atacak

 3. Murat Demir Murat Demir

  Çok güzel bir haber, çok güzel bir isim

  Umarım, çok önemli projelerin çıkmasına zemin hazırlayan bu tarz oluşumlar sadece İzmir ve İstanbul üniversiteleriyle sınırlı kalmaz. Bu merkezlerin birbiriyle iletişim kurup girişimcilerin bilgi paylaşımına olanak sağlaması da çok önemli.

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Sabanci Universitesindeki Inovent'i takip ediyorum. Yeni mezun/yeni muhendis girisimcilerden cok, akademisyenlere hitap ettigini goruyorum. En azindan bir ya da iki yeni mezun projelerine destek olmalarini umit ediyorum.